Jak wyczyścić pralkę? Czyszczenie pralki domowymi środkami

Autor: Paweł

Czy po otwarciu pralki wyczuwasz nieprzyjemny zapach? A może Twoje świeżo wyprane ubrania posiadają na sobie nalot lub są szorstkie w dotyku? Jeśli tak, to wiedz, że takie objawy mogą świadczyć o zanieczyszczeniach oraz kamieniu znajdującym się na elementach pralki. Zobacz, jak wyczyścić pralkę domowymi środkami i przedłużyć jej życie!

Czyszczenie pralki domowymi środkami – dlaczego warto to robić?

Pralka, tak samo jak inne urządzenia AGD, wymaga regularnej konserwacji oraz czyszczenia. Dbając o jej stan, zmniejszamy ryzyko awarii oraz zwiększamy efektywność naszego prania. Oprócz zanieczyszczeń z ubrań, w pralce mogą zadomowić się również kamień, pleśń, a także bakterie. Wszystkie one sprawiają, że pralka może ulec uszkodzeniu. Kiedy kamień osadzi się na przykład w bębnie lub na grzałce, może powodować głośniejszą pracę i większe zużycie energii. Z kolei, gdy znajdzie się on w układzie hydrostatycznym, może doprowadzić do zmniejszenia światła i tym samym nieprawidłowego ciśnienia wody.

Jakie części pralki trzeba czyścić? Należą do nich trzy podstawowe elementy składające się na jej budowę, czyli bęben, dozownik oraz filtr. W bębnie, oprócz kamienia, może odkładać się pleśń będąca skutkiem panujących tam warunków, czyli wilgoci oraz wysokiej temperatury. Pleśń może przenosić się na ubrania i sprawiać, że będą one miały nieprzyjemny zapach. 

zestaw HILLMANN Zestaw czyszczący do domu

Kolejnym elementem wymagającym szczególnej pielęgnacji jest dozownik, w którym osadzają się zanieczyszczenia i pozostałości po detergentach, takich jak proszek czy płyn. Należy pamiętać, że pojemnik ten powinien być czyszczony co najmniej raz na miesiąc, a w przypadku rzadszej eksploatacji pralki, raz na dwa miesiące. Najprostszym sposobem na jego umycie jest przepłukanie go pod gorącą wodą, a następnie przetarcie suchą szmatką lub gąbką. Pozostałą po wyjęciu pojemnika wolną przestrzeń, również warto przetrzeć.

Ostatnim z wymienionych elementów, który powinien być regularnie czyszczony, jest filtr. Gromadzi on wszystkie zanieczyszczenia z ubrań – takie jak włosy, kurz oraz błoto. Jeśli zostanie zatkany, może uszkodzić pralkę. Przed rozpoczęciem czyszczenia filtra pamiętaj o podłożeniu pod urządzenie ręczników lub ścierek, które wchłoną nadmiar wody, mogący się z niego wydostać. 

produkt czyszczący HILLMANN Środek do czyszczenia pralek automatycznych 250 ml AGDPR01

Jak wyczyścić pralkę?

Czyszczenie pralki domowymi środkami to najbardziej ekologiczny i najtańszy sposób jej pielęgnacji. Oczywiście, do tego celu służą również produkty czyszczące, takie jak specjalne tabletki czy płyny do odkamieniania. Musisz jednak pamiętać, że te zawierają dużą ilość drażniących środków chemicznych, dlatego dla regularnej pielęgnacji lepiej wybrać domowe sposoby. Jakie środki domowe do wyczyszczenia pralki wybrać? Przedstawiamy poniżej.

  • Soda oczyszczona – czyszczenie pralki przy użyciu tego środka jest chyba jednym z najpopularniejszych sposobów. Wystarczy, że do pojemnika na proszek wsypiesz ½ szklanki sody, a następnie nastawisz pranie na 90 stopni Celsjusza. Możesz także wsypać ją bezpośrednio do bębna (0,5 kg). Po cyklu prania warto nastawić pralkę na płukanie, tak aby pozbyć się resztek sody oczyszczonej. Ten sposób świetnie nadaje się do usuwania kamienia oraz innych zanieczyszczeń.
  • Kwasek cytrynowy – aby wyczyścić pralkę za pomocą kwasku cytrynowego, należy do pojemnika na proszek wsypać  1/3 szklanki produktu, a następnie nastawić cykl prania na 90 stopni Celsjusza. 
  • Ocet + kwasek cytrynowy – kolejnym domowym środkiem do czyszczenia pralki jest połączenie octu z kwaskiem cytrynowym, które skutecznie powinno pozbawić nas problemu kamienia w urządzeniu. W tym przypadku należy wlać do bębna 2 litry octu wraz z dwoma opakowaniami kwasku lub do dozownika na proszek wlać 2 szklanki octu oraz dosypać kwasku cytrynowego. Tak przygotowaną pralkę należy ustawić na cykl prania w najwyższej temperaturze (90 stopni), a następnie nastawić pralkę na płukanie. 
  • Pasta z octu i sody – aby przygotować pastę, należy wymieszać 10 łyżek octu z sodą, w taki sposób, aby powstała papka. Nakładamy ją na wszystkie brudne miejsca, takie jak gumowe uszczelki czy pojemnik na proszek oraz zostawiamy na kilka godzin. Następnie zmywamy pastę wilgotną szmatką i wycieramy do sucha.

Aby przepłukać wewnętrzny system rozprowadzania wody, zaleca się kilka razy do roku puścić pełny cykl prania bez wsadu w środku. Pamiętaj również, że wszystkie powyższe sposoby czyszczenia również należy przeprowadzać wtedy, kiedy w pralce nie ma żadnych ubrań.

Autoczyszczenie bębna, czyli jak wyczyścić pralkę szybko i sprawnie

Regularne czyszczenie pralki jest ważne, dlatego, aby pomóc Ci w jej pielęgnacji, producenci stworzyli technologię zwaną autoczyszczeniem bębna. Dzięki tej funkcji bez problemu pozbędziesz się niebezpiecznych grzybów, pleśni, bakterii oraz alergenów. Opcja ta jest dostępna m.in. w pralce  Amica DAWD 6102 LCWElectrolux EW6F348SPA oraz Sharp ES-GFD8145W5-PL. Pralki te, oprócz wygodnej opcji czyszczenia, posiadają jedne z najwyższych klas energetycznych A++ oraz A+++,  a także różnorodne programy prania, takie jak szybkie, wstępne czy antyalergiczne. 

pralka Amica DAWD 6102 LCW

Aby Twoja pralka spełniała swoją funkcję jak najdłużej, musi być odpowiednio czyszczona i konserwowana. Pamiętaj, aby przed każdym praniem sprawdzić kieszenie, a po praniu zostawiać uchylone drzwiczki oraz dozownik – dzięki temu zmniejszysz ryzyko powstania pleśni. A jeśli zainteresowały Cię pralki z funkcją automatycznego czyszczenia bębna, zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu online OleOle! 


Ranking najpopularniejszego sprzętu AGD:

100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny