Jak dbać o lodówkę? Jak rozmrozić lodówkę?

Autor: Roman

Mało kto lubi tę czynność. Niemniej niektóre sprzęty, szczególnie te, które mają już kilka lat, wymagają by rozmrozić lodówkę i ją odpowiednio wyczyścić – z lodu, szronu i wszelkich zanieczyszczeń. Podpowiadamy więc, jak dbać o lodówkę oraz jak rozmrozić lodówkę, by nie spędzało Ci to snu z powiek. Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto dbać o lodówkę?

Każdy sprzęt AGD wymaga odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Większość zaleceń dostępna jest w instrukcji obsługi urządzenia. Oczywiście może być tak, że masz już swój sprzęt kilka lat i nie wiesz, gdzie ona się znajduje. W związku z tym postanowiliśmy przybliżyć Ci, jak powinno przebiegać dbanie o lodówkę. Pamiętaj, że czysta lodówka gwarantuje dobre i bezpieczne warunki do przechowywania żywności, a odpowiednia troska o nią ponadto sprzyja utrzymaniu sprzętu w dobrej kondycji na dłużej! Co więcej, stosunkowo ważną kwestią jest rozmrażanie urządzenia. Już kilkumilimetrowa warstwa lodu w zamrażalniku skutkuje większym zużyciem energii – nawet o 10%. Tak więc nie zastanawiaj się dłużej jak dbać o lodówkę, tylko przeczytaj nasze porady i zabierz się do pracy!

Wskazówki, jak dbać o lodówkę

1. Zadbaj o odpowiednie ułożenie produktów w lodówce. Dzięki temu nie przeciążysz półek, ale też zapobiegniesz swobodnemu przepływowi powietrza. Pozwoli Ci to również na kontrolowanie świeżości produktów – nie zapomnisz o zalegających na tylnej ściance otwartych słoikach czy jogurtach z kończącą się datą ważności i tym samym nie zmarnujesz żywności. Polecamy korzystać z takich rozwiązań jak półki w drzwiach czy specjalne komory – te dostępne są np. w lodówce Sharp SJ-X300SL.

lodówka Sharp SJ-X300SL

2. Jedną z istotniejszych kwestii w tym, jak dbać o lodówkę, jest prawidłowe przechowywanie żywności. Nie kładź surowych mięs na półkach bez zabezpieczenia i staraj się, aby wkładane potrawy były zupełnie wystudzone. W przeciwnym razie, w sprzęcie może stworzyć się środowisko sprzyjające rozwojowi grzybów, pleśni i innych drobnoustrojów.

3. Urządzaj cykliczne czyszczenie lodówki. Aby dobrze zadbać o sprzęt, wyjmij z niej wszystko do przenośnej lodówki czy misek z lodem (by nic się nie zepsuło), a następnie przejdź do części sprzątania. Przyda się woda z płynem do naczyń i gąbka. Niekiedy, przy mocniejszych zabrudzeniach, warto wykorzystać sodę oczyszczoną lub ocet – te także pozbędą się bakterii. Następnie jeszcze raz umyj wnętrze samą wodą, by pozbyć się pozostałości detergentów i dokładnie je osusz ściereczką. Warte uwagi są na przykład rozwiązania stosowane w niektórych lodówkach, takie jak powłoka antybakteryjna, dostępna choćby w modelu Indesit LR9 S2Q F W B.

lodówka Indesit LR9 S2Q F W B

4. Ustaw właściwą temperaturę. Tę warto dostosować do potrzeb indywidualnych, jednak optymalne parametry w lodówce to około 5 ºC w głównej komorze oraz 0 ºC w komorze świeżości (takiej jak np. w urządzeniu LG GBF62PZHZN), a w zamrażarce -18 ºC. 

5. Reaguj na awarie. Twoja lodówka nagle zaczęła pracować głośniej? A może masz wrażenie, że słabiej chłodzi lub w zamrażalniku gromadzi się wyjątkowo dużo lodu? W takim razie warto sprawdzić szczelność lodówki oraz otwór odpływowy. Możesz wezwać specjalistów, którzy dokładnie zdiagnozują sprzęt. Jeśli posiadasz nowoczesne urządzenie, być może posiada ono opcję zdalnego sterowania i diagnozowania błędów, jak na przykład model Bosch KGN39LB35.

lodówka Bosch KGN39LB35

Czy trzeba rozmrażać lodówkę?

Wiemy, że rozmrażanie lodówki jest uciążliwe i czasochłonne. Na szczęście dziś na rynku dostępne są już liczne urządzenia wyposażone w system No Frost – np. lodówki Siemens KG49NXI30 czy LG GSJ761MCUZ. Opcja ta automatycznie kontroluje stopień wilgotności w chłodziarce i zamrażarce, następnie poprzez osuszanie i wymianę powietrza we wnętrzu lodówki przeciwdziała osadzaniu się szronu. Wnętrze urządzenia jest więc świetnie wentylowane, a wilgotne powietrze kierowane do wbudowanego skraplacza. Konsekwencja jest bardzo owocna – w lodówce nie osadza się lód ani szron. Tak więc jeśli masz tego typu lodówkę i prawidłowo ją użytkujesz, być może nie musisz zastanawiać się jak rozmrozić lodówkę, bowiem nie musisz tego robić wcale. Jeśli jednak dysponujesz nieco starszym sprzętem, nasze wskazówki odnośnie prawidłowego rozmrażania lodówki będą dla Ciebie bardzo przydatne.

Jak rozmrozić lodówkę?

Z pewnością wiesz, że musisz poświęcić na to zadanie nieco czasu. Jeśli chodzi o częstotliwość, powinno mieć to miejsce raz na pół roku. Jeśli jednak Twój sprzęt zawodzi i widzisz, że gromadzi się sporo szronu na ściankach lodówki, a w zamrażalniku jest widoczna gruba warstwa lodu – możesz czynność powtarzać nawet co trzy miesiące.

Przejdźmy więc do instrukcji, jak rozmrozić lodówkę. Na początku nastaw regulator temperatury na 0 stopni Celsjusza i odłącz lodówkę z kontaktu. Stopniowo zacznie spadać temperatura, dlatego koniecznie zabezpiecz strefę wokół lodówki. Polecamy porozkładać ręczniki i gąbki, które będą wchłaniały wyciekającą wodę z zamrażalnika. Teraz już możesz przejść do wyciągania produktów – te z zamrażalnika warto umieścić w lodówce turystycznej albo w wiadrze z lodem. Zimą oczywiście wystarczy, że w miskach postawisz je na balkonie czy tarasie. Wato jednak już wcześniej zaplanować sobie czynność rozmrażania lodówki i z czasem opróżniać zamrażarkę – gotuj obiady z zalegających produktów bądź wyrzuć te, które już są tam zbyt długo. Następnie opróżnij lodówkę – pozbądź się przeterminowanych rzeczy oraz tych, których nie potrzebujesz. Inne zanieś na balkon albo do zacienionego miejsca, by się nie zepsuło przez tych kilka godzin.

W kolejnym kroku wyjmij wszelkie ruchome elementy – półki, szuflady, pojemniki i dokładnie je umyj. Wyczyść także wnętrze lodówki w każdym zakamarku, stosując się do wcześniejszych wskazówek odnośnie tego, jak dbać o lodówkę. Gdy lód zacznie topnieć, wyżynaj regularnie szmatkę. Możesz też umieścić tam tackę, dzięki czemu woda nie będzie rozprzestrzeniała się do kuchni bądź też co gorsza, nie doprowadzi do spuchnięcia paneli. Absolutnie nie decyduj się na zeskrobywanie czy wyłamywanie bryłek lodu – możesz uszkodzić wnętrze lodówki!

Podsumowując, mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom dbanie o lodówkę nie będzie już takie skomplikowane. Prawidłowe rozmrażanie lodówki oraz jej czyszczenie pozwalają utrzymać sprzęt w dobrej kondycji. Powodzenia!Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link