Jaki laptop kupić?

Paweł

Czeka Cię zakup laptopa do nauki, pracy albo korzystania z multimediów? Zastanawiasz się, jakie parametry są najważniejsze przy wyborze urządzenia? Przygotowaliśmy pełen informacji poradnik, w którym podpowiadamy, jaki laptop kupić. Znajdziesz tu informacje na temat urządzeń różnych producentów, omówienie kluczowych podzespołów oraz przykłady komputerów mobilnych, które warto rozważyć szukając odpowiedniego dla siebie sprzętu.

Laptopy – poznaj rodzaje ze względu na przeznaczenie

Kupno laptopa warto poprzedzić researchem. Urządzenie powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb użytkownika, a zatem jednym z kluczowych pytań jest to, jak urządzenie będzie wykorzystywane. Inne modele lepiej sprawdzą się do obsługi programów graficznych, inne do pracy biurowej, a jeszcze inne do obsługi multimediów. Poznaj laptopy i netbooki podzielone ze względu na przeznaczenie.

Jaki ekran w laptopie jest najlepszy?

Jaką matrycę powinien mieć Twój laptop? Czy lepiej wybrać model o dużych gabarytach, a może kompaktowy sprzęt? Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości! Ekrany laptopów różnią się nie tylko rozmiarem, ale też wieloma innymi parametrami. Poznaj lepiej kryteria doboru ekranu urządzenia, by znaleźć model na miarę swoich oczekiwań.

  • Przekątna ekranu

Często jest to jedna z pierwszych kwestii, którą rozważamy, kiedy próbujemy odpowiedzieć sobie na pytanie: jaki laptop kupić?. Tutaj ponownie warto wziąć pod uwagę przeznaczenie sprzętu. Wielkość ta jest prezentowana w calach i dotyczy przekątnej ekranu – w ofercie dostępne są modele z ekranami od niecałych 12” do ponad 20”. Oczywiście im lżejszy i bardziej mobilny sprzęt chcemy mieć (np. do pracy zdalnej), tym mniejszy wariant będzie lepszy. Musimy jednak pamiętać, że wówczas zmienia się nasz obszar roboczy – nie każdy lubi pracować na małym ekranie. W związku z tym optymalnym i najpopularniejszym rozwiązaniem są modele o matrycy 15,6”, czyli tzw. piętnastocalowce. To uniwersalne laptopy średniej wielkości – odpowiednie zarówno do oglądania filmów, jak i obsługi programów, grania w gry, a nawet do zabrania ze sobą w podróż. Do użytku domowego lub biurowego, gdzie sprzęt ma zwykle stać na swoim wyznaczonym miejscu, dobrze sprawdzą się większe modele – np. 17,3”. Większy ekran sprawia, że urządzenie jest cięższe i mniej wygodne podczas transportu, jednak zwiększa się znacząco komfort pracy. 

  • Rozdzielczość

Parametr ten określa ilość pikseli, które znajdują się na ekranie w układzie poziomym i pionowym. Przykładowo: rozdzielczość full HD to 1920 x 1800 pikseli, z kolei HD+ to 1600 x 900. Pamiętajmy jednak, że rozdzielczość nie jest tożsama z ostrością – rozdzielczość gwarantuje wyrazisty obraz na ekranie o krótkiej przekątnej, gdzie piksele są mniejsze i bardziej skondensowane. Za ostrość natomiast odpowiada parametr PPI (pixels per inch), określający zagęszczenie pikseli. Bez względu na sposób użytkowania sprzętu (czy do pracy, nauki czy rozrywki) – im wyższa rozdzielczość oraz zagęszczenie pikseli, tym lepiej. Parametry te mają bowiem bardzo duże przełożenie na wygodę korzystania z laptopa. 

  • Typ matrycy

W tym podpunkcie przyjrzymy się dwóm kwestiom: matryca matowa czy błyszcząca oraz który typ lepszy: TN czy IPS? Jeśli chodzi o pierwszą informację to warto wiedzieć, że większy komfort pracy zapewni matowa powłoka, znana również jako anti-glare. Odpowiada ona za rozpraszanie światła, a tym samym niweluje efekt lustra. Taki laptop może być z powodzeniem użytkowany na zewnątrz, w mocno oświetlonych pomieszczeniach czy w pobliżu okna. Błyszcząca matryca z kolei ma właściwości odbijające promienie, co może utrudniać korzystanie z komputera. Pośrednim rozwiązaniem są matryce z powłoką antyrefleksyjną –łączą cechy obu wcześniej wymienionych i tym samym pozwalają na zachowanie stosunkowo dobrej jakości obrazu, eliminując część odbić.

Pora na drugi aspekt: jaki laptop kupić – z matrycą TN (Twisted Nematic) czy IPS (In-Plane Switching)? Podstawowa różnica pomiędzy nimi dotyczy zakresu kątów widzenia. Przy matrycach pierwszego typu (TN) cały ekran jest dobrze widoczny zwykle wyłącznie dla użytkownika siedzącego na wprost laptopa, a osoby będące z oku (np. podczas oglądania zdjęć) dostrzegą znaczące pogorszenie kontrastu i gorsze odwzorowanie barw. Pod tym względem lepszym wyborem są więc matryce IPS, ponieważ ta technologia pozwala na uzyskanie doskonałych kątów widzenia nawet patrząc na ekran z boku czy z góry. Ekrany IPS szczególnie polecane są do użytkowania przez profesjonalistów (graficy, projektanci, fotografowie) i kinomaniaków, natomiast ekrany TN będą dobrym wyborem dla osób, którym zależy na krótkim czasie reakcji, a wysoka jakość obrazu schodzi na dalszy plan (np. studenci, gracze, pracownicy biurowi).

Musimy także wspomnieć, że poza dwoma wymienionymi typami, dostępne są jeszcze ekrany OLED oraz IGZO. Pierwsza technologia to nowość, która zdobywa coraz większą popularność – ekrany tego typu są cienkie i generują obraz o doskonałym kontraście i świetnym nasyceniu kolorów. Ekrany IGZO gwarantują także bardzo dobre nasycenie barw, a dodatkowo oferują zachwycającą rozdzielczość i zużywają niewiele energii.

  • Jasność ekranu

Wielu klientów nie zwraca uwagi na ten aspekt, ale są też użytkownicy, którzy przykładają do tego dużą wagę. Jasność ma największe znaczenie, kiedy korzystamy ze sprzętu na zewnątrz i w świetle dziennym. Pracujesz w pociągu? A może home office na balkonie? Pamiętaj, że obraz na nie dość jasnym ekranie będzie słabo widoczny w takich sytuacjach, a tym samym komfort pracy niższy niż tego oczekujemy. Jaki laptop kupić, jeśli chodzi o jasność ekranu? Można wybrać urządzenia oferujące jasność na poziomie 200 cd/m2, ale najlepiej sprawdzi się model z wyświetlaczem gwarantującym co najmniej 300 cd/m2. 

Jakie podzespoły w urządzeniu są szczególnie istotne?

  • Procesor

To serce laptopa, odpowiadające za jego wydajność. Tutaj również warto postawić na dopasowanie w zależności od tego, do czego będziemy używać sprzętu. Do gier i profesjonalnego użytku potrzebujemy mocnego i nowoczesnego rozwiązania, z kolei do obsługi podstawowych programów nie trzeba przepłacać. To procesor decyduje bowiem, z jakich z programów czy aplikacji będziemy mogli komfortowo korzystać – czy laptop poradzi sobie w ogóle z ich obsługa, czy będą działać płynnie i czy sprzęt nie będzie się „wieszać”.

Obecnie w laptopach stosowane są głównie procesory Intel oraz AMD.

Jak czytać oznaczenia procesorów Intel?

Weźmy na tapet model: Intel Core i5-8250U, gdzie: pierwsza cyfra mówi o generacji procesora (im wyżej tym lepiej); kolejne 3 cyfry informują o wydajności układu (również im wyższe tym lepiej), litera na końcu to dodatkowe informacje odnoszące się do energooszczędności procesora (U i Y), wydajności w grach (H lub HQ) i odblokowanego mnożnika (litera K), pozwalającego na podkręcenie procesora i osiąganie lepszych wyników.

Alternatywą dla procesów Intel są układy firmy AMD – najnowsza i najczęściej stosowana generacja to procesory AMD Ryzen, gwarantujące bardzo dobrą relację ceny do możliwości. W niedrogich laptopach do podstawowych zadań wykorzystuje się najczęściej energooszczędny AMD Ryzen 3 3200U, w sprzętach domowych i zarazem uniwersalnych, pozwalających na prace w programach, granie w gry czy obsługę różnych aplikacji wykorzystywane są AMD Ryzen 5 3500U, z kolei najbardziej wydajne to AMD Ryzen 7 3700U i bez trudu poradzą sobie z nowymi grami, edycją filmów, analityką.

  • System 

Zakup laptopa z systemem czy bez? Obecnie na rynku dostępne są przede wszystkim urządzenia wyposażone w system operacyjny Windows, ale spotkamy też modele z OS X, Linux lub bez systemu. Zalety urządzeń wyposażonych w system Windows to natychmiastowa gotowość do pracy, duży wybór oprogramowania oraz gier, łatwa obsługa, brak konieczności skomplikowanej konfiguracji i intuicyjna nawigacja. Z Linuxem sprawa ma się podobnie, jednak dla początkujących użytkowników może on wydawać się nieco skomplikowany, a przy tym wsparcie dla niektórych podzespołów jest słabsze niż w Windowsie. Jak ma się sprawa z systemem OS X? Jest to dopracowany i bardzo stabilny system, pozwalający na płynną współpracę z innymi urządzeniami Apple w ramach jednego ekosystemu. Użytkownik może liczyć na wysoki poziom bezpieczeństwa i duży wybór dopracowane oprogramowania, aczkolwiek musimy pamiętać, że jest on dostępny wyłącznie w laptopach Apple.

A może wybór laptopa bez systemu to lepszy pomysł? Taki zakup ma przede wszystkim sens, kiedy mamy już system operacyjny na własność – wówczas możemy po prostu zainstalować go na swoim nowym urządzeniu bez podwójnego płacenia za system. Laptop bez OS-a jest też rekomendowany osobom, które chcą korzystać z tzw. czystego systemu. Producenci notebooków nierzadko wraz z systemem instalują liczne dodatkowe oprogramowania, które mogą obniżać wydajność komputera i wydłużać czas uruchamiania.

  • Pamięć RAM

Już na wstępie rozwiejemy Twoje wątpliwości – im więcej tym lepiej. Zawsze. Dlaczego? Otóż większa ilość pamięci RAM to sprawniejsze, szybsze i płynniejsze działanie laptopa. Użytkownik może liczyć na efektywniejszą pracę nawet w wymagających programach i grach oraz pracować w wielu aplikacjach w tym samym czasie. Jeśli masz dość zawieszania się laptopa i obaw o utratę niezapisanych plików, polecamy modele wyposażone w dużą pamięć RAM. Oczywiście musimy mieć na uwadze, że parametr ten winduje cenę sprzętu ku górze. Niemniej absolutnym minimum jest 4 GB RAM. To ilość pamięci niezbędna do poprawnego działania współczesnego laptopa i sprawdzi się w sprzętach domowych i biurowych, do obsługi podstawowych programów oraz multimediów. Standardem stały się już sprzęty 8 GB RAM. Wówczas możemy liczyć na wysoki komfort pracy na komputerze, płynne działanie i obsługę bardziej zaawansowanych programów, a nawet podstawowych gier. Laptopy wyposażone w 12 GB RAM i więcej spełnią oczekiwania wymagających użytkowników – graczy, profesjonalistów, grafików czy montażystów filmów. Modele takie docenią też projektanci, architekci, inżynierowie, którzy pracują w zaawansowanych programach.

  • Karta graficzna

Dobra karta graficzna w laptopie stwarza duże możliwości. Oferta na rynku jest niezwykle zróżnicowana, dlatego bez trudu znajdziemy urządzenia wyposażone w układ odpowiadający naszym potrzebom. Karty zintegrowane sprawdzą się w komputerach przenośnych do pracy, nauki i podstawowych działań, z kolei dedykowane do zaawansowanej obsługi programów i gier. Warto też wiedzieć, że karty graficzne różnią się pomiędzy sobą pod względem wielu parametrów technicznych, z których najważniejsze to:

- pamięć karty graficznej, odpowiadająca za wydajność – dla laptopów podstawowych wystarczy model z 2 GM, ale do grania lepiej postawić na wyższą wartość (np. 6 lub 8 GB RAM);

- typ pamięci – polecamy wybrać pamięć najnowszego typu, tj. GDDR5 lub GDDR5X;

- obsługiwana rozdzielczość – im wyższa, tym lepiej (obecnie najczęściej spotkamy full HD, ale dobrym rozwiązaniem jest 4K);

- zastosowane technologie (np. oszczędność energii, dodatkowe funkcje od producenta);

- obsługa VR – jeśli planujesz rozrywkę w rzeczywistości VR, weź pod uwagę wyłącznie modele które wspierają ten standard;

- liczba jednostek procesujących – im więcej jednostek, tym lepsze przetwarzanie grafiki;

- pobór mocy – im mniejszy, tym lepiej, a jest to szczególnie istotna kwestia w mobilnych urządzeniach, które będą pracować na baterii;

- magistrala pamięci – im szersza, tym lepiej ze względu na mniejsze straty.

  • Dysk twardy

Obecnie wyróżnia się 3 główne typy dysków:

- HDD, które mają świetny stosunek pojemności do ceny, jednak bywają hałaśliwe i są wolniejsze od dwóch następnych typów;

- SSD, które są pozbawione mechanicznych części i tym samym zapewniają kilkadziesiąt razy szybszy dostęp do plików niż w dyskach HDD. Co więcej, pracują bezgłośnie są odporne na wstrząsy i mają bardzo dobrą tolerancję temperatur. Ich minusem jest wysoka cena;

- hybrydowe SSHD, które łączą zalety dysków HDD i SSD. Model taki posiada talerz HDD oraz pamięć SSD, a zapisywane pliki są rozdzielane pomiędzy oba rodzaje (zwykle duże i ciężkie na HDD, podręczne i małe na SSD).

Oczywiście poza typem i szybkością, musimy też wziąć pod uwagę pojemność dysku. W laptopie codziennego użytku w pełni wystarczy dysk SSD o pojemności 256 GB, ale do obsługi programów bardziej zaawansowanych i gier, najlepiej postawić na wariant przynajmniej 1000 GB.

Wybieramy laptopa – poznaj dodatkowe funkcje urządzeń

  • Ekran dotykowy

Urządzenia wyposażone w taki ekran cieszą się sporą popularnością. Rozwiązanie znacząco ułatwia przeglądanie stron internetowych, zdjęć i korzystanie z multimediów czy mediów społecznościowych. Musimy tu jednak mieć na uwadze, że wiąże się to z obecnością błyszczącej matrycy. Tego typu komputery docenią osoby, które dużo podróżują w celach służbowych, studenci i wszyscy Ci, których laptop jest niemal nieodłącznym atrybutem w codziennym życiu. Popularne urządzenia z ekranem dotykowym do laptopy 2 w 1 od Microsoft, np. model w przystępnej cenie Microsoft Surface Pro 7 12,3" Intel® Core™ i3-1005G1 - 4GB RAM - 128GB Dysk - Win10 (platynowy)

laptop 2w1 Microsoft Surface Pro 7 12,3" Intel® Core™ i3-1005G1 - 4GB RAM - 128GB Dysk - Win10 (platynowy)

  • Podświetlana klawiatura

To udogodnienie, które bardzo ułatwia pracę wieczorami i po zmroku. Użytkownik może liczyć na lepszą czytelność klawiszy i tym samym przyjemniejszą pracę. Co ciekawe, w laptopach gamingowych stosowane jest dodatkowo wielokolorowe podświetlenie RGB, które czyni sprzęt bardziej charakternym i nadaje estetyce dodatkowego smaczku (taki wariant oferuje np. model ASUS ROG Strix G G531GW 15,6" Intel® Core™ i7-9750H - 16GB RAM - 1TB + 256GB Dysk - RTX2070 Grafika - Win10).

laptop ASUS ROG Strix G G531GW 15,6" Intel® Core™ i7-9750H - 16GB RAM - 1TB + 256GB Dysk - RTX2070 Grafika - Win10

  • Czytnik linii papilarnych

To technologia zwiększająca bezpieczeństwo sprzętu, a jednocześnie ułatwiająca i przyspieszająca logowanie do komputera bez konieczności wpisywania hasła (dostępna np. w modelu Huawei MateBook 13 2020 13" AMD Ryzen 5 3500U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 + etui i mysz). Aby działał on prawidłowo konieczne jest skonfigurowanie konta użytkownika z hasłem na komputerze i dodanie podczas konfiguracji odcisku palca wskazującego. Oczywiście coraz popularniejsze stają się też inne czujniki biometryczne – np. stosuje się w urządzeniach skanery tęczówki z podczerwienią.

ultrabook Huawei MateBook 13 2020 13" AMD Ryzen 5 3500U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 + etui i mysz

  • Modem 4G LTE

Takie nowoczesne rozwiązanie zapewnia nam stały dostęp do internetu wszędzie tam, gdzie jest zasięg sieci komórkowej. Często podróżujesz? Chcesz zawsze móc skorzystać z podłączenia do sieci, jeśli tylko zasięg na to pozwala? Wybierz laptop z takim udogodnieniem (np. Lenovo ThinkPad T470 14" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro).

laptop Lenovo ThinkPad T470 14" Intel® Core™ i5-7200U - 8GB RAM - 256GB Dysk - Win10 Pro

  • Wydajna i energooszczędna bateria

Zakup laptopa do pracy bez podłączenia do sieci musi być poprzedzony sprawdzeniem, na jak długą pracę po pełnym naładowaniu pozwala załączony akumulator. Obecnie na rynku dostępne są urządzenia umożliwiające wydajną pracę nawet przed ponad 12 godzin. Warto też, aby sprzęt szybko się ładował – np. w przypadku Apple Macbook Air 13 2020 13,3" Intel® Core™ i3 - 8GB RAM - 256GB Dysk – macOS potrzebujemy zaledwie 2h przy jednoczesnym korzystaniu ze sprzętu do uzyskania 100% baterii.

laptop Apple Macbook Air 13 2020 13,3" Intel® Core™ i3 - 8GB RAM - 256GB Dysk - macOS (gwiezdna szarość)

Mamy nadzieję, że nasz artykuł ułatwi Ci podjęcie decyzji i zakup laptopa będzie znacznie łatwiejszym zadaniem. Sprawdź pełną ofertę OleOle!, gdzie czeka na Ciebie cała gama laptopów na każdą kieszeń! Weź pod uwagę wymienione przez nas wskazówki, dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją interesujących Cię urządzeń i znajdź ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Powodzenia!


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!