Jaką kuchenkę mikrofalową kupić?

Autor: Renata

Kuchenki mikrofalowe powszechnie zagościły w wielu domach już pod koniec lat 90. XX wieku. Stały się standardem w wyposażeniu kuchennym, głównie z uwagi na praktyczność i oszczędność czasu. W kilka chwil możesz odgrzać obiad czy rozmrozić mięso. Jeśli właśnie stoisz przed rozterką – jaką kuchenkę mikrofalową kupić – rozwiewamy Twoje wątpliwości! Poznaj nasz poradnik!

Kuchenka mikrofalowa – ciekawa historia urządzenia

Czy wiesz, że mikrofalówka, podobnie jak wiele innych wynalazków, została wynaleziona przez przypadek? Jej historia wywodzi się z technik wojskowych lat 40. ubiegłego wieku, a za wynalazcę uważa się Percy'ego Spencera. Pracował on w firmie Raytheon, która prowadziła prace nad produkcją radaru przeznaczonego dla wojska. Ten miał ulepszyć magnetron, czyli element przekształcający energię elektryczną w fale radiowe o długości do nawet kilkunastu centymetrów. W trakcie pracy, Spencer dostrzegł, że batonik znajdujący się w jego kieszeni zaczyna się ogrzewać i roztapiać. Zaczął więc prowadzić kolejne eksperymenty z żywnością i obserwować, jak ta będzie się zachowywać – m.in. przetestował ziarna kukurydzy czy jajko. 

Wkrótce firma złożyła patent i już w 1947 roku wypuściła na rynek pierwszą kuchenkę mikrofalową. Musimy jednak pamiętać, że nie przypominał on obecnych urządzeń znanych jako kuchenki mikrofalowe. Pierwszy egzemplarz był niebywale drogi jak na ówczesne czasy (ok. 500. USD), ważył ponad 300 kg i mierzył prawie 2 metry. Kolejne lata to prace nad poprawą funkcjonalności urządzenia, które doprowadziły do tego, że dziś mikrofalówka nie tylko odgrzewa, ale też gotuje, piecze, rozmraża, a nawet grilluje.

Zakup kuchenki mikrofalowej – na co zwrócić uwagę?

Kuchenki mikrofalowe różnią się pod wieloma względami – marką, ceną, wielkością, wyglądem, ale przede wszystkim specyfikacją, czyli mocą, funkcjami, zużyciem energii i pojemnością. Podczas decyzji zakupowej warto więc zwrócić uwagę na cechy, które są dla użytkownika najważniejsze. Podpowiadamy, które aspekty powinni szczególnie zwrócić Twoją uwagę!

  • Pojemność i rozmiar – kuchenka mikrofalowa zapewne ma stanąć w Twojej kuchni. Warto więc przed zakupem wygospodarować odpowiednią przestrzeń i ją zmierzyć, by bez trudu dopasować wymiary urządzenia. Pojemność najczęściej wynosi od 17 do 30 litrów – mniejsza będzie idealna dla singli i niewielkich rodzin (np. model Bosch FEM513MB0 o pojemności 17 l), z kolei większą polecamy dużym gospodarstwom domowym (np. Whirlpool MWP 339 SB o pojemności aż 33 l).

kuchenka mikrofalowa Whirlpool MWP 339 SB

  • Moc – zakup kuchenki mikrofalowej warto też odnieść do mocy urządzenia. Jest to niezwykle ważne, bowiem ten parametr mówi o efektywności działania sprzętu. Mniej wydajne modele mają moc od 700W, z kolei te solidne i intensywnie pracujące nawet 1000W. Na przykład model Sharp R982STWE ma moc mikrofali 1000 W, a moc grilla aż 1300W!

kuchenka mikrofalowa Sharp R982STWE

  • Grill – często kuchenka mikrofalowa wyposażona jest w grill. Warto zwrócić uwagę na jego konstrukcję. Modele wyposażone w spiralę grzejną są tańsze, ale mają też kilka wad – trudniej je czyścić, urządzenie długo się studzi, można się oparzyć. Drugi rodzaj to grill kwarcowy – z kolei grill kwarcowy, czyli model posiadający w obudowie mocne lampy kwarcowe. Działa szybciej, wydajniej, zużywa mniej energii, szybko się studzi i łatwo go czyścić. Taki typ grilla ma np. model kuchenki mikrofalowej Amica AMGF20E1GB.

kuchenka mikrofalowa Amica AMGF20E1GB

  • Gotowanie na parze – funkcja sprzyja zdrowemu gotowaniu. Takie modele kuchenek mikrofalowych są wyposażone w dodatkowe naczynie do gotowania na parze, czyli specjalny pojemnik na wodę. Nad nim umieszcza się potrawę, a gdy potrawa przekroczy 100 st. Celsjusza, woda zamieni się w parę wodną i ogrzeje danie. Opcję tę znajdziesz w mikrofalówce Samsung MG28J5255UW.

kuchenka mikrofalowa Samsung MG28J5255UW

  • Kuchenka mikrofalowa z piekarnikiem – jeśli posiadasz kuchenkę nastawną i brakuje Ci piekarnika lub na przykład chcecie mieć w swoim biurze możliwość podgrzania w piekarniku lunchu – będzie to strzał w dziesiątkę. W takich urządzeniach funkcję grzałki spełnia najczęściej grill. Ważną funkcją w tego typu urządzeniu pełni termoobieg, czyli system wymuszonego obiegu powietrza, zapewniający równomierne opiekanie potraw. Takową znajdziesz np. w modelu LG MS23NECBW.

kuchenka mikrofalowa LG MS23NECBW

  • Samooczyszczanie – to bardzo wygodna opcja, dzięki której urządzenie będzie generowało gorącą parę wtłaczaną do wnętrza komory. Ta będzie rozpuszczać tłuszcz i inne zanieczyszczenia, a jedyne co Ty musisz zrobić, to zetrzeć osad wilgotną ściereczką! Niektóre modele posiadają też opcję czyszczenia powietrza w komorze, dzięki czemu unikniesz nieprzyjemnego zapachu.

Podsumowując, zakup kuchenki mikrofalowej może wydawać się trudnym zadaniem z uwagi na szeroką ofertę. Jeśli jednak na początku wskażesz swoje potrzeby, łatwiej odnajdziesz się w trakcie podejmowania decyzji zakupowej. Poznaj ofertę OleOle!, a jesteśmy pewni, że szybko odpowiesz sobie na pytanie, jaką kuchenkę mikrofalową kupić! Udanych zakupów!100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny