Zmywarki do zabudowy – jaką wybrać?

Autor: Robert

Zmywarka do zabudowy to idealne rozwiązanie na przykład w kuchni połączonej z salonem lub urządzonej w minimalistycznym stylu, w którym nie ma miejsca na wolnostojące sprzęty AGD. Jak wybrać zmywarkę do zabudowy? Na co zwracać uwagę podczas jej zakupu? Ne te i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Zmywarki pod zabudowę – jakie są ich zalety?

Zmywarki pod zabudowę są przede wszystkim świetnym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na jednolitej i spójnej aranżacji kuchni. Taka decyzja może być również spowodowana posiadaniem aneksu kuchennego, który połączony jest z salonem. W takim wypadku lodówka czy zmywarka wolnostojąca mogłaby zaburzać estetykę całego wnętrza. Wśród zmywarek pod zabudowę znajdziemy urządzenia z panelem otwartym, jak i zintegrowanym. Czym różnią się obie opcję? 

W przypadku pierwszej z nich, panel widoczny jest cały czas, co ułatwia kontrolę pracy zmywarki (panel wyświetla czas pozostały do końca cyklu mycia), a także ustawienie odpowiedniego programu. Natomiast w zintegrowanej zmywarce pod zabudowę, panel ten widoczny jest dopiero po otwarciu drzwiczek. Koniec czasu jej pracy sygnalizowany jest dźwiękiem lub, jak ma to miejsce w nowszych modelach, zgaśnięciem światła wyświetlanego na podłodze pod urządzeniem. Przykładem mogą być modele Siemens iQ300 SN636X03ME oraz Whirlpool WSIO 3T125 6PE X.

zmywarka do zabudowy Siemens iQ300 SN636X03ME

Dla niektórych osób cechą przemawiającą za zakupem zmywarki pod zabudowę może być jej cena – zaczyna się ona bowiem już od niecałych 900 zł. Dla porównania za zmywarkę wolnostojącą musimy zapłacić minimum 1000 zł. Mówiąc o oszczędnościach, nie możemy zapominać o tym, że zmywarka pozwala nam zaoszczędzić także czas oraz rachunki za prąd i wodę. Myjąc naczynia ręcznie, w przypadku 4-osobowej rodziny, zużywamy aż 80 litrów wody. Z kolei podczas jednego cyklu mycia zmywarką, zużywamy jedynie od 6 litrów do maksymalnie 13,5 litra wody. Co więcej, zmywarki pod zabudowę charakteryzuje wysoka klasa energetyczna – od A+ do A+++, zatem nie musisz obawiać się o wysokość rachunków za prąd!

Zmywarki do zabudowy – jaką wybrać?

Jak wybrać zmywarkę do zabudowy tak, aby jak najlepiej odpowiadała ona naszym potrzebom? Ważne jest, aby zwrócić uwagę na konkretne parametry, takie jak wielkość, pojemność, rodzaj i klasa suszenia, programy czy funkcje dodatkowe.

Jednym z pierwszych elementów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, kupując nową zmywarkę do zabudowy jest jej wielkość, a konkretnie szerokość. Standardowe szerokości tego typu urządzeń to 45 cm oraz 60 cm. Pierwsza z nich sprawdzi się w małym gospodarstwie domowym, ale w przypadku większej rodziny poleca się zmywarkę 60 cm, ponieważ wystarczy uruchomić ją raz dziennie, aby umyć wszystkie naczynia. Mniejszy model w tym wypadku może okazać się nieekonomiczny, ponieważ będziemy musieli dzielić mycie naczyń na co najmniej dwa razy. Z wielkością zmywarki związana jest także jej pojemność określana w ilości kompletów (talerz głęboki, talerz płaski, mały talerzy, kubek, kieliszek do wina, widelec, nóż, łyżka i łyżeczka) mogących zmieścić się w danym urządzeniu. Zmywarka 45 cm zmieści od 9 do 11 kompletów, natomiast zmywarka 60 cm od 12 do 16 kompletów naczyń. 

Wybierając zmywarkę pod zabudowę, warto również zwrócić uwagę na sposób i klasę suszenia. Klasa A sprawia, że po myciu naczynia są idealnie suche i od razu nadają się do umieszczenia w szafkach lub ponownego użycia. Natomiast w przypadku niższych klas mogą być one wilgotne, a co za tym idzie, istnieje ryzyko powstawania nieestetycznych zacieków. 

Co jeszcze jest ważne podczas zakupu zmywarki pod zabudowę?

 Oczywiście, programy i funkcje dodatkowe, które ułatwiają nam jej użytkowanie. Wśród programów znajdziemy takie jak cichy, szybki, delikatny, szkło, mycie wstępne czy eko. W niektórych modelach mamy również mocno zaawansowaną technologię w postaci programu automatycznego, który sam kontroluje stopień zabrudzenia, dobierając do niego odpowiednią ilość wody, czasu oraz detergentów. Modelem oferującym ten program jest na przykład zmywarka Bosch SMV46KX01E, który dodatkowo posiada funkcję Higiena Plus podnoszącą temperaturę suszenia i likwidującą bakterie. Jest to szczególnie ważne przy czyszczeniu i myciu butelek dla dzieci.

zmywarka do zabudowy Bosch SMV46KX01E

Zmywarki do zabudowy posiadają także funkcje dodatkowe, jak na przykład możliwość regulacji górnego kosza nawet wtedy, kiedy jest on pełny. Opcja ta pozwala nam na powiększenie pojemności urządzenia tak, aby zmieścić garnki lub inne naczynia o niestandardowych wymiarach. Przykładem może być model Amica DIM436ACBD, który posiada także tacę na sztućce (zamiast kosza), a także składane elementy, dzięki którym możemy dopasować wnętrze urządzenia do naszych potrzeb. 

Z kolei w zmywarce Candy CDIM 3DS62D, mieszczącej aż 16 kompletów naczyń, znajdziemy bardzo przydatną funkcję, jaką jest automatyczne otwieranie drzwi po zakończonym cyklu mycia. Dzięki temu nagromadzona wewnątrz para może wydostać się na zewnątrz, a co za tym idzie, przyśpieszyć proces suszenia. Zmywarka ta jest również dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią sobie wygodę oraz nowoczesność, a to za sprawą możliwości kontrolowania jej pracy za pomocą smartfona.

zmywarka do zabudowy Candy CDIM 3DS62D

Nie lubisz czekać, aż zmywarka będzie pełna, aby ją uruchomić? Zmywarki pod zabudowę oferują możliwość włączenia cyklu mycia nawet przy połowie załadunku, jednocześnie oszczędzając prąd i wodę. Dzięki tej funkcji możesz spokojnie umyć naczynia, których potrzebujesz, nie martwiąc się o większe rachunki. Przykładem takiego modelu jest Samsung WaterWall DW60M9550US.

częściowo do zabudowy Samsung WaterWall DW60M9550US

Jakie inne technologie i dodatkowe rozwiązania oferują zmywarki pod zabudowę? Należą do nich między innymi autoczyszczenie filtra, opóźnienie startu, strefy naczyń mniej i bardziej zabrudzonych czy blokada otwarcia drzwi podczas trwania cyklu. Rozważ więc na czym najbardziej Ci zależy i wybierz zmywarkę pod zabudowę na miarę swoich potrzeb!

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom już wiesz, jak wybrać zmywarkę do zabudowy, aby jak najlepiej odpowiadała wszystkim Twoim oczekiwaniom. Zachęcamy do kontaktu z naszymi ekspertami oraz zapraszamy do zapoznania się z szeroką gamą zmywarek pod zabudowę na stronie sklepu online OleOle!. Udanych zakupów!


100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny