Klawiatury mechaniczne: czym różnią się od klasycznych?

Robert

Dotychczas nie zastanawiałeś się nad zakupem nowej klawiatury, bo obecna działała bez szwanku, ale przyszedł moment wymiany sprzętu? A może poszukujesz takiej, która będzie wydajna i niezawodna? Rozwiązaniem może być klawiatura mechaniczna. Jeśli chcesz dowiedzieć się, co to jest klawiatura mechaniczna, czym różni się od klasycznej i jaki model wybrać – zapraszamy do lektury!

Klawiatury mechaniczne – specyfika

Klawiatury mechaniczne to domena graczy. Nie oznacza to jednak, że nie powinni zdecydować się też na nią pisarze, blogerzy, copywriterzy czy pracownicy biurowi. Jak więc możesz się domyślać, jest to sprzęt dedykowany wymagającym użytkownikom, spędzającym sporo czasu przy komputerze. Od jakiegoś czasu klawiatury mechaniczne cieszą się sporą popularnością. Skąd ten trend? Otóż w takim urządzeniu pod każdym klawiszem znajduje się osobny przycisk mechaniczny, rejestrujący naciśnięcie. 

Z racji budowy klawiatury te cechuje długa żywotność i niezawodność. Jako ciekawostkę nadmienimy, że każdy klawisz jest w stanie wytrzymać nawet 50 milionów uderzeń. Idzie to wszystko w parze z dość dużą wagą sprzętu oraz ceną – niemniej biorąc pod uwagę funkcjonalność przez lata, bezsprzecznie będzie to trafiony i opłacalny zakup.

Klawiatura mechaniczna a klasyczna – różnice

Pod pojęciem klawiatur klasycznych mamy na myśli klawiatury membranowe, czyli takie, w których zastosowano  przełącznik membranowy. Zasada jego działania jest niezwykle prosta. Plastikowy klawisz naciska membranę z przełącznikiem, który stykając się z płytką drukowaną na spodzie klawiatury doprowadza do wysłania impulsu elektrycznego, a to z kolei skutkuje powstaniem znaku w komputerze. Mechanizm jest niskobudżetowy, więc i klawiatury tego typu najczęściej nie są drogie. Co więcej, pracują dość cicho i są lekkie. Jako ich wady trzeba wskazać szybkie zużywanie się, krótką żywotność, słabą dokładność oraz dość częste blokowanie się klawiszy.

Alternatywą dla wspomnianych urządzeń są klawiatury mechaniczne. Odpowiadając więc na pytanie tytułowe – jakie są różnice pomiędzy nimi, przede wszystkim musimy zapoznać się z budową tych drugich. Otóż każda klawiatura mechaniczna posiada pod każdym jednym klawiszem mechaniczny przycisk, posiadający wahacze zamykające obwód między stykami. W przeciwieństwie do klawiatur klasycznych, nie jest to gumowa powłoka. Co więc za tym idzie, konstrukcja gwarantuje większą precyzję, ale też wymaga mniej siły od użytkownika w trakcie pracy i umożliwia szybki powrót do pozycji początkowej klawisza. Atutem jest tak jak wspomnieliśmy wcześniej długa żywotność sprzętu.

Klawiatura mechaniczna a klasyczna to często poruszana kwestia przez osoby, które jeszcze nie miały do czynienia z tą pierwszą i obawiają się dużego wydatku. Niemniej na ich korzyść powinien przemówić fakt, że te modele są niezwykle chętnie wybierane przez graczy czy profesjonalnych użytkowników, czyli grupy najbardziej wymagających odbiorców. Klawiatury tego typu gwarantują przyjemną obsługę i znacząco zwiększają tempo pisania.

Klawiatura mechaniczna – jaki model wybrać?

Wiesz już, że klawiatura mechaniczna to lepszy wybór, który posłuży Ci przez długi czas. Musisz jednak pamiętać, że model modelowi nie jest równy, a oferta jest szeroka. Aby Ci nieco ułatwić zakup, przygotowaliśmy listę rekomendowanych produktów, które cieszą się szczególną popularnością wśród Klientów.

  • SPC Gear GK550 Omnis Kailh Brown RGBklawiatura mechaniczna z zastosowanymi przełącznikami dla graczy Kailh Brown. Ich najważniejsze zalety to wytrzymałość, sięgająca kilkudziesięciu milionów kliknięć oraz szybkość aktywacji. Model ten sprawdzi się zarówno podczas ekstremalnej rozgrywki, jak i w trakcie spokojnej pracy przy komputerze. Gwarantuje optymalnie cichą pracę, ma solidną konstrukcję, punktowe podświetlenie RGB, odpinaną podpórkę pod nadgarstki i boczne podświetlenie, dodające klawiaturze wyjątkowego charakteru.

klawiatura komputerowa SPC Gear GK550 Omnis Kailh Brown RGB

  • Genesis Thor 300 Outemu Redprzewodowa klawiatura mechaniczna w bardzo atrakcyjnej cenie. Rekomendowana dla graczy, ale też dla użytkowników ceniących sobie wygodną pracę i swobodne pisanie. Czerwone przełączniki potrzebują niewielkiej siły do aktywacji, dlatego są bardzo wygodne w użytkowaniu, nawet przez wymagających graczy. Tryby świetlne pozwalają na dopasowanie stylistyki urządzenia do preferencji, a specjalny organizer do kabla sprawi, że przewód nie będzie się plątać. Atutem jest też solidna aluminiowa obudowa.

klawiatura komputerowa Genesis Thor 300 Outemu Red

  • A4tech Bloody B314 – model ten wykorzystuje innowacyjną technologię mechanicznych switch'y, działających na podczerwień. Efektem jest szybsza reakcja urządzenia w stosunku do tradycyjnych metalowych czujników. Inne zalety tego modelu to 9 programowalnych klawiszy, 4 silikownowe, antypoślizgowe klawisze, system podświetlenia oraz ochrona przed zalaniem. Klawiatury mechaniczne z serii BLOODY to oryginalny design i najwyższy standard precyzji wykonania. Bezsprzecznym atutem urządzenia jest też oczywiście atrakcyjna cena.

klawiatura komputerowa A4tech Bloody B314

  • HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Red – to niezwykle stylowa, designerska, ale i funkcjonalna klawiatura mechaniczna. Podświetlenie klawiatury i poszczególnych klawiszy można konfigurować za pomocą oprogramowania HyperX NGenuity wedle upodobań. Ogromnymi atutami są solidna obudowa, stabilne podparcie oraz niezawodne zarejestrowanie każdego naciśnięcia klawisza. Z myślą o graczach urządzenie wyposażono w odłączaną, komfortową podpórkę pod nadgarstki, a także dodatkowe nakładki na klawisze, pokryte specjalną fakturą w tytanowym kolorze HyperX, umożliwiające szybkie odszukiwanie najważniejszych klawiszy, gdy liczy się każdy ułamek sekundy w trakcie rozgrywki.

klawiatura komputerowa HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Red

Jak widzisz, klawiatury mechaniczne do ciekawa alternatywa dla klasyków. Już wiesz, jakie są różnice pomiędzy nimi i znasz przykłady modeli, które cieszą się uznaniem wśród użytkowników. Zapoznaj się z pełną ofertą w sklepie OleOle! i wybierz wariant na miarę swoich potrzeb!Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!