Jaką listwę zasilającą do kuchni wybrać? Która najlepsza?

Franek

Listwy zasilające mają bardzo ważne zadanie, ponieważ chronią nasz sprzęt przed skokami napięcia, które mogą doprowadzić do ich awarii, a w niektórych przypadkach nawet do pożaru. Na rynku znajdziemy klasyczne przedłużacze, listwy filtrujące oraz listwy przeciwprzepięciowe. Jednak jaką listwę zasilającą do kuchni wybrać? Podpowiadamy poniżej.

Listwy zasilające do kuchni – rodzaje

Nie bez powodu mówi się, że kuchnia to serce domu – to właśnie tam większość osób spędza najwięcej czasu. To również w tym pomieszczeniu mieści się spora ilość drogiego i ważnego sprzętu AGD – m.in. lodówka, kuchenka, zmywarka czy płyta indukcyjna. Jaką listwę zasilającą wybrać, aby były one odpowiednio chronione? 

Do wyboru mamy klasyczne przedłużacze, listwy filtrujące oraz listwy przeciwprzepięciowe. Pierwsze z nich są tanie i łatwo dostępne. Nie posiadają zabezpieczeń chroniących przed skokami napięcia, dlatego sprawdzą się tylko jako urządzenie do chwilowego zasilenia – na przykład tostera czy miksera. Ich zaletą jest duża ilość gniazd (od 3 do nawet 6) oraz długi kabel (od 1 do 10 metrów), dzięki czemu często stosuje się je jako rozgałęźnik do sieci elektrycznej. Niektóre modele przedłużaczy mogą być wyposażone w wysoką klasę szczelności, chroniącą przed wodą lub posiadać zabezpieczenie uniemożliwiające dzieciom włożenie do gniazdka przedmiotów. Przykładem takiej listwy przedłużającej jest Reinston EPR002 3 m.

przedłużacz sieciowy Reinston EPR002  3 m

Kolejnym rodzajem listwy zasilającej jest listwa filtrująca, która posiada wszystkie cechy klasycznego przedłużacza, jednak wyposażona jest w dodatkowy system ochrony. Sprawia on, że jeśli podłączone do listwy urządzenie ulegnie awarii, to przedłużacz odetnie zasilanie. Mimo to, nie zaleca się podpinania do listwy filtrującej drogich sprzętów, ponieważ w dalszym ciągu nie będą one chronione przed skokami napięcia. 

Ostatnią listwą zasilającą, która może i powinna być zastosowana w kuchni, jest listwa przeciwprzepięciowa, która zapewnia wysoką ochronę takich urządzeń, jak lodówki czy kuchenki. Wśród tego rodzaju listew zasilających możemy wyróżnić listwy przeciwprzepięciowe z bezpiecznikami topikowymi, warystorem oraz z diodami transilowymi.

Listwy z bezpiecznikami topikowymi zapewniają podstawową ochronę, ponieważ posiadają długi czas reakcji na ewentualne zmiany w napięciu prądu. Podczas skoku bezpiecznik topi się, tworząc przerwę dla płynącego prądu, a co za tym idzie, odcina zasilanie. Listwy przeciwprzepięciowe wyposażone w warystor mają krótki czas reakcji oraz chłoną duże ilości energii, przez co uważane są za jedne z najlepszych modeli na rynku. Jeszcze krótszy czas reakcji posiadają natomiast listwy z diodami transilowymi. Wadą listew przeciwprzepięciowych z wymienionymi zabezpieczeniami jest ich cena, która może wahać się od 30 zł do nawet 130 zł.

Wybór listwy zasilającej – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Urządzając kuchnię, na pewno chcesz, aby wszystkie kable były schowane tak, by nie zaburzały całej aranżacji pomieszczenia. Jedną z najprostszych i najpopularniejszych listew jest listwa zasilająca wolnostojąca, wyposażona w kilka gniazd, a także osobny wyłącznik dla każdego z nich (mają go niektóre modele, na przykład Hama 00121918). Kolejnym jest listwa, którą możemy ukryć w blacie. Ma ona kształt teleskopu i niejednokrotnie wyposażona jest w takie udogodnienie, jak porty USB, umożliwiające ładowanie telefonu. Listwę zasilającą w kuchni możemy także umieścić w specjalnej obudowie chowanej w blat, a także przykręcić ją do stołu. 

Wybierając listwę zasilającą, nie możemy zapominać również o innych parametrach, takich jak na przykład klasa szczelności gniazd, zapewniana przez obudowę. Oznacza się ją symbolem IP składającym się z dwóch cyfr: pierwsza określa poziom ochrony przed ciałami stałymi, natomiast druga przed wodą. Najniższa klasa to oczywiście ta oznaczona cyfrą 0 (brak ochrony), a najwyższa to 6 (w przypadku pierwszej cyfry) oraz 8 (w przypadku drugiej cyfry). 

Listwa zasilająca powinna mieć również krótki czas reakcji. Oznacza on ilość czasu potrzebną danej listwie na odcięcie zasilania podczas skoków napięcia. W kuchni czas ten powinien wynosić maksymalnie 25 nanosekund. Modelem, który reaguje właśnie w takim tempie, jest na przykład Acar F5 (1,5 m) posiadający 5 gniazd oraz 1,5 metrowy kabel. W listwach ważna jest również absorpcja energii, czyli to jak wysokie napięcie może wytrzymać, nie doprowadzając do uszkodzenia naszego sprzętu AGD. Jej wartość powinna wynosić ponad 400 J. 

listwa antyprzepięciowa Acar F5 (1,5 m)

Kolejnym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę wybierając listwę zasilającą do kuchni, jest jej maksymalne obciążenie. Po przekroczeniu wartości podanej przez producenta, zasilacz odcina prąd do urządzenia. Pamiętaj, że im większe możliwe obciążenie, tym więcej sprzętu można podłączyć do danej listwy. Na przykład model Natec Extreme Media SP8 NSP-0802 posiada obciążenie wynoszące 2300 W. Dodatkowo wyposażony jest w 8 gniazd, bezpieczną nieprzewodzącą obudowę, możliwość zamontowania do ściany lub podłogi, a także czas reakcji wynoszący mniej niż 25 nanosekund.

Jaką listwę zasilającą do kuchni wybrać?

Biorąc pod uwagę wymienione powyżej parametry, można stwierdzić, że jeśli chcemy podpiąć do listwy lodówkę, kuchenkę czy zmywarkę, najlepszą opcją będzie listwa przeciwprzepięciowa z warystorem lub diodami transilowymi. Dodatkowo powinna mieć ona szybki czas reakcji na skoki napięcia, wysoką klasę szczelności chroniącą ją przede wszystkim przed wodą, a także wysokie maksymalne obciążenie. Z kolei, jeśli chcemy, aby listwa służyła nam jako przedłużacz do krótkotrwałego zasilenia drobnego sprzętu AGD, to spokojnie możemy wybrać tańsze modele listew filtrujących lub przedłużaczy. 

Wybór odpowiedniej listwy zasilającej do kuchni może być trudny, jednak mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom nie sprawi Ci on większych problemów. Zachęcamy do zapoznania się z szeroką ofertą listew w sklepie online OleOle! oraz zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami. 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!