Jak zwiększyć wydajność laptopa w grach?

Robert

Wymagania sprzętowe dla najnowszych gier komputerowych rosną z roku na rok. Może się więc okazać, że komputer, który ma dwa lub trzy lata, nie zapewnia w 100% płynnej rozgrywki. Jak zwiększyć wydajność laptopa w grach? Podpowiadamy poniżej.

Jak zwiększyć wydajność laptopa w grach – sposób pierwszy

Aby zwiększyć wydajność laptopa w grach, możesz zakupić dodatkową pamięć RAM lub wymienić inne podzespoły, jednak zanim zdecydujesz się na takie posunięcie, warto spróbować tańszej metody, jaką jest optymalizacja systemu (poniższe kroki będą opisane na podstawie systemu Windows 10). Jeśli jest on zbyt obciążony, to posiada zbyt małą moc i może spowalniać grę. Aby temu zaradzić, możesz wyłączyć niepotrzebne programy i aplikacje działające w tle, które zabierają dużo miejsca pamięci RAM i pamięci podręcznej procesora.

Jak to zrobić? Naciśnij prawym przyciskiem myszy na start i uruchom menadżer zadań. Pojawi się okno z zakładką „procesy” i listą, na której musisz wyszukać niepotrzebne programy, kliknąć je prawym przyciskiem myszy i zaznaczyć opcję „zakończ”. Wydajność laptopa w grach zwiększymy również, wyłączając aplikacje uruchamiane ze startem systemu w menadżerze zadań w zakładce „uruchamianie”. Uważaj jednak, aby nie zakończyć działania programów systemu oraz procesów związanych z kartą graficzną.

Zwiększenie wydajności laptopa w grach – sposób drugi

Drugą opcją jest wyłączenie efektów graficznych, które sprawiają, że nasz system ma estetyczny wygląd. W tym celu wejdź w panel sterowania, w „system i zabezpieczenia” i „system”. Pojawi się okno właściwości, w którym musisz wejść w „ustawienia” w sekcji wydajności. Pokaże się kolejne okno, w którym należy kliknąć opcję „dopasuj dla uzyskania najlepszej wydajności”. Następnym sposobem jest odciążenie pamięci RAM. Wystarczy, że we wspomnianym już oknie z sekcją wydajności w zakładce „zaawansowane” odznaczysz opcję „automatycznie zarządzaj rozmiarem pliku stronicowania dla wszystkich dysków”. Uzyskasz dzięki temu dostęp do ustawień pamięci wirtualnej, w której musisz wybrać odpowiedni dysk i zaznaczyć „rozmiar niestandardowy”. W obu polach ilości pamięci RAM musisz wpisać wartość 150%.

Jak jeszcze można zwiększyć wydajność laptopa w grach?

Możesz przeprowadzić defragmentację dysku, skracając czas dostępu do danych. Uruchom panel sterowania, przejdź do „systemu i zabezpieczeń” oraz „narzędzi administracyjnych”. Pojawi się okno, w którym trzeba uruchomić program „defragmentacja i optymalizacja dysków”, wybrać odpowiedni dysk i nacisnąć „optymalizuj”.

Ważną kwestią jest również aktualizacja systemu i sterowników, których starsze wersje mogą sobie nie radzić z nowymi typami gier. Posiadanie najnowszej wersji systemu nie tylko zwiększa płynność w grach, lecz również bezpieczeństwo. Z kolei, jeśli chodzi o sterowniki, to najważniejsze są te dotyczące karty graficznej, której zadaniem jest zapewnienie jak najlepszej jakości obrazu.

Zwiększenie wydajności laptopa w grach a zakup nowego urządzenia

Jeśli powyższe sposoby nie zwiększyły wydajności Twojego urządzenia tak, jakbyś chciał, to pozostaje jeszcze jedna opcja, czyli laptop dla graczy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze modele. 

  • Acer Predator Helios 500 17,3" AMD Ryzen 7 2700 - 16GB RAM - 512GB Dysk - RX Vega 56 Grafika - W10 – laptop ten dostarczy Ci niezapomnianych wrażeń w jakości Full HD, a także 3D. Częstotliwość odświeżenia na poziomie 144 Hz pozwala zapomnieć o zacinającym się obrazie, a karta graficzna Radeon RX Vega oraz procesor zapewniają wysoką wydajność podczas strumieniowania czy edycji zdjęć i filmów. Ten laptop gamingowy umożliwia również pracę na trzech ekranach oraz posiada podświetlaną klawiaturę z pięcioma opcjami programowania klawiszy. 

laptop Acer Predator Helios 500 17,3" AMD Ryzen 7 2700 - 16GB RAM - 512GB Dysk - RX Vega 56 Grafika - W10

laptop Lenovo Ideapad L340-15IRH Gaming 15,6" Intel® Core™ i5-9300H - 8GB RAM - 512GB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10

  • ASUS TUF Gaming FX505DY-BQ024T 15,6" AMD Ryzen 5 3550H - 8GB RAM - 512GB Dysk - RX560X Grafika - Win 10 – model ten wyposażony jest w ekran NanoEdge z ramką mierzącą jedynie 6,5 mm oraz ultraszybką matrycę, dzięki której wyeliminowany został efekt rozmycia ruchu. Posiada on technologię DTS, pozwalającą na ustawienie i dostrojenie głośników według własnych potrzeb. Od teraz niezależnie od tego, czy grasz, czy oglądasz mecz, możesz cieszyć się wyrazistym dźwiękiem w jakości kina domowego.

laptop ASUS TUF Gaming FX505DY-BQ024T 15,6" AMD Ryzen 5 3550H - 8GB RAM - 512GB Dysk - RX560X Grafika - Win 10

  • Dell Inspiron G3 15 3590 15,6" Intel® Core™ i7-9750H - 16GB RAM - 512GB Dysk - GTX1660Ti Grafika - Win10 – ten model laptopa zapewni Ci rozrywkę na najwyższym poziomie oraz maksymalną wydajność nawet w najnowszych typach gier komputerowych. A wszystko to za sprawą karty graficznej NVIDIA GeForce GTX i oprogramowaniu, które pozwoli Ci spersonalizować ustawienia gier i systemów. Wyposażony jest on w 12 MB pamięć CACHE oraz 16 GB pamięci RAM, dzięki czemu masz pewność, że każda zainstalowana gra zmieści się na Twoim dysku. 
  • HP Pavilion 15-bc411nw 15,6" Intel® Core™ i5-8300H - 16GB RAM - 1TB+128GB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10 – ten laptop dzięki energooszczędnemu i dynamicznemu procesorowi posiada zwiększoną prędkość obliczeniową, a także pozwala naładować baterie do 50% w 30 minut. Jego wyświetlacz gwarantuje dobrą widoczność niezależnie od natężenia światła oraz wyrazistość obrazu nawet w ciemnej scenerii. Laptop ten wyposażony jest również w powłokę antyrefleksyjną, która chroni nasze oczy i poprawia komfort użytkowania. 

laptop HP Pavilion 15-bc411nw 15,6" Intel® Core™ i5-8300H - 16GB RAM - 1TB+128GB Dysk - GTX1050 Grafika - Win10

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom zwiększenie wydajności laptopa w grach nie będzie stanowiło dla Ciebie tajemnicy. Jeśli jednak wolisz zakupić urządzenie dedykowane do gamingu, to zachęcamy do zapoznania się z ich szerokim asortymentem w sklepie online OleOle!Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!