Jak wybrać myszkę dla gracza? Laserowa czy optyczna?

Roman

Wybór myszki dla gracza nie jest obecnie łatwym zadaniem. Możliwości na rynku nie brakuje, a producenci tworzą coraz bardziej zaawansowane rozwiązania do grania. Stoisz przed zakupem nowego urządzenia i zastanawiasz się, na jaki model postawić? Czym prędzej zapoznaj się z naszym artykułem, w którym podpowiadamy, jak wybrać myszkę dla gracza!

Myszka dla gracza – podstawowe informacje

Myszka dla gracza to zaawansowane narzędzie przeznaczone do zadań specjalnych, które może przesądzić o wyniku wirtualnej rozgrywki.  Peryferia te odznaczają się przede wszystkim znacznie lepszymi parametrami technicznymi. Sprzęt dobrej jakości znacząco wspiera umiejętności gracza, dając mu gwarancję świetnych osiągów i maksymalnego komfortu podczas wielogodzinnej rozgrywki. 

Urządzenia te nastawione są na zwiększenie precyzji odwzorowania ruchu, sprawności poruszania się w grze oraz szybkości reakcji. Oprócz tego, najlepsze modele cechuje starannie wyprofilowana konstrukcja oraz estetyka zwiększająca doznania płynące z gry. Należy przy tym zaznaczyć, że o tym, jaka myszka dla gracza będzie najlepsza, decydują potrzeby i oczekiwania konkretnego użytkownika.

Jaka myszka dla gracza będzie lepsza – myszka laserowa czy optyczna?

Wybór myszki dla gracza bardzo często sprowadza się do dyskusji na temat rodzaju czujnika. To podstawowy parametr różnicujący, wpływający na precyzję sprzętu. Zamontowany w urządzeniu sensor może opierać się o diodę LED lub wiązkę lasera. Zatem, które urządzenie jest lepsze dla celów gamingowych? Myszka laserowa czy optyczna? Jak się okazuje – nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. 

Mysz optyczna bazująca na diodzie LED (np. Genesis Xenon 200) działa niemal na każdej powierzchni. Doskonale pracuje z niskim DPI, jest wytrzymała i łatwa w czyszczeniu. Co więcej, urządzenia optyczne z wyższej półki dorównują w szybkości i precyzji niejednym wariantom laserowym. Te ostatnie (np. Logitech MX Anywhere 2S) to rozwiązania świetnie odnajdujące się w wysokich rozdzielczościach. Zapewniają maksymalną dokładność detekcji ruchu. Ma to jednak swoje minusy – głęboko penetrujący podłoże laser wykrywa każdą nierówność i naraża kursor na drgania. Wybór myszki dla gracza z sensorem laserowym to zatem konieczność zapewnienia idealnie gładkiej powierzchni lub postawienia na droższe rozwiązania ze wzmocnioną wiązką świetlną, takie jak myszy laserowe BlueSpot, BlueTrack lub V-Track (np. A4tech V-TRACK N-770FX). 

mysz komputerowa A4tech V-TRACK N-770FX (czarna)

Jak wybrać myszkę dla gracza – przydatne wskazówki

Na rynku urządzeń peryferyjnych aż roi się od sprzętu dedykowanego graczom. Szeroki wachlarz możliwości nie ułatwia podjęcia decyzji, a rozstrzygnięcie kwestii odnośnie rodzaju sensora to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Jak wybrać myszkę dla gracza skrojoną na miarę potrzeb?  Zwróć uwagę na poniższe kwestie, których rozpatrzenie pomoże Ci w dokonaniu selekcji dostępnych modeli.

  • Rozdzielczość – odnosi się do czułości sensora. Im wyższa wartość DPI, tym krótszy ruch należy wykonać myszą po podłożu, by przesunąć kursor na ekranie. Wyższe DPI nie oznacza jednak większej precyzji, co więcej – skrajnie wysoka wartość (np. 20 000 DPI, jaką dysponuje m.in. Razer Basilisk Ultimate) może być utrudnieniem w grach typu FPS, gdzie liczy się celność. Bardzo dobrze sprawdzi się jednak wszędzie tam, gdzie liczy się szybki czas reakcji – np. w grach typu MOBA.

mysz komputerowa Razer Basilisk Ultimate

  • Łączność – do wyboru masz wariant bezprzewodowy, łączność kablową lub modele hybrydowe. Jaka myszka dla gracza będzie lepsza? Myszy przewodowe (np. HP Omen Reactor) to ograniczenie swobody ruchu, ale i gwarancja braku wystąpienia jakichkolwiek lagów, bądź zakłóceń. Modele bezprzewodowe nie krępują ruchów,  są jednak narażone na opóźnienia i wymagają ładowania. W tym przypadku warto wybrać model oferujący atrakcyjny stosunek czasu pracy i ładowania, jaki oferuje np. SteelSeries Rival 650.

mysz komputerowa SteelSeries Rival 650

  • Dodatkowe opcje – decydując się na rozwiązanie bezprzewodowe poszukaj modelu wyposażonego w technologię zwiększającą stabilność transmisji sygnału.  Przydatnym jest także rozwiązanie eliminujące zjawisko akceleracji oraz możliwość regulacji czułości i raportowania czy wagi urządzenia. Warto zwrócić uwagę na modele posiadające pamięć wewnętrzną. 
  • Programowalne przyciski – dodatkowe klawisze pozwolą na zaprogramowanie myszy i stworzenie przydatnych makr usprawniących Twoje poczynania podczas rozgrywek. W grach typu multiplayer, gdzie liczy się czas reakcji przyda się ich większa liczba – model Corsair Scimitar RGB Elite posiada ich aż 17! Z kolei w przypadku platformówek czy gier typu RPG wystarczy zaledwie kilka dodatkowych przycisków. Takie rozwiązanie oferuje m.in. Tracer Battle Heroes Soldier czy Razer Atheris Stormtrooper.

mysz komputerowa Razer Atheris Stormtrooper

  • Budowa – odpowiadając na pytanie „jak wybrać myszkę dla gracza” nie można pominąć kwestii ergonomicznej konstrukcji. Zwróć uwagę na wyprofilowanie urządzenia – dodatkowe udogodnienia (np. w postaci podpórki na kciuk, jak w modelu Corsair Glaive RGB Pro), jego wielkość i kształt, który powinien być dopasowany do dłoni. Przełoży się to nie tylko na komfort podczas gry, ale również większą precyzję. Płynność ruchu zapewnią Ci teflonowe ślizgacze redukujące tarcie, z kolei antypoślizgowe zagwarantują pewny chwyt. 

mysz komputerowa Corsair Glaive RGB Pro (aluminium)


Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom już wiesz, jak wybrać myszkę dla gracza. Teraz nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Cię do przejrzenia propozycji OleOle!. W naszym sklepie online znajdziesz szeroki wachlarz dostępnych rozwiązań. Jesteśmy przekonani, że znajdziesz tutaj model, który przeniesie Twoje wirtualne rozgrywki na jeszcze wyższy poziom! Udanych zakupów!


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!