Jak wybrać mysz komputerową? Laserowa czy optyczna?

Paweł

Pomimo postępu technologicznego, pewne rozwiązania są nie do zastąpienia. Do grupy takich urządzeń należy myszka do komputera. Elektroniczne gryzonie nie pozostały jednak obojętne na innowacje, co odzwierciedla pokaźna oferta rynkowa. Modele różnią się względem wielu parametrów, z czego najistotniejszym jest rodzaj wykorzystanego sensora. Jak dokonać właściwego zakupu? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jak wybrać mysz komputerową! 

Mysz laserowa czy optyczna – poznaj zalety i wady obu urządzeń

Mysz do komputera to podstawowe urządzenie peryferyjne umożliwiające pracę z laptopem czy stacjonarnym sprzętem. Pomimo tego, że jej znaczenie jest niepodważalne, to jednak w dalszym ciągu wiele osób nie przykłada większej uwagi do jej zakupu. To spory błąd, gdyż właściwie dobrane urządzenie zwiększy komfort i efektywność pracy. Myszy komputerowe dostępne są w wielu rozmaitych wariantach. Podstawowym parametrem, jaki należy rozpatrzyć w momencie jej zakupu, jest sensor. Myszka laserowa czy optyczna – która będzie lepsza dla Ciebie? 

Myszy optyczne doskonale sprawdzają się do pracy z niskim wartościami DPI. Do ich niewątpliwych zalet należy zaliczyć niższą cenę oraz fakt prawidłowego działania na rozmaitych powierzchniach – także i tych o nieregularnej strukturze. Odznaczają się sporą wytrzymałością, niezawodnością, energooszczędnością i prostotą czyszczenia. Ponadto, znajdują swoje zastosowanie w różnych obszarach – podczas codziennego użytkowania, w pracy biurowej czy w grach – czego doskonałym przykładem są cenione gamingowe modele z sensorem optycznym, takie jak SteelSeries Rival 650 czy Logitech G Pro Gaming Wireless. Jak działa myszka optyczna? Podczas pracy urządzenie emituje wiązkę światła generowanego przez diody LED. która odbijając się od podłoża wraca przez soczewki do matrycy myszy. Obraz zostaje zarejestrowany, rozczytany przez wbudowany procesor i błyskawicznie przesłany do komputera. 

mysz komputerowa Logitech G Pro Gaming Wireless

Co ciekawe, myszy laserowe bazują na takim samym mechanizmie działania. Fundamentalną różnicą jest źródło generowanego światła – w tym przypadku jest to laser. Takie rozwiązanie zastosowano np. w Logitech MX Anywhere 2S czy Trust GXT 130. Skupiona wiązka świetlna oznacza  dla użytkownika większą precyzję oraz lepszą pracę przy wyższych wartościach DPI. Niestety, standardowa myszka laserowa ma swoje minusy – jednym z nich jest wyższa cena. Ponadto, do jej właściwego działania wymagane jest podłoże o regularnej, gładkiej fakturze. Z problemem tym radzą sobie jednak modele nowej generacji, wyposażone w technologie BlueSpot (np. Trust 17176 MaxTrack Wireless), V-Track (np. A4tech V-TRACK OP-540NU) czy BlueTrack. Dzięki wzmocnionej wiązce lasera nawet szklany stół czy drewno nie stanowi dla nich problemu. Odznaczają się one jednak wyższą ceną.

mysz komputerowa Trust 17176 MaxTrack Wireless

Jak wybrać mysz komputerową

Wiesz już czym różni się myszka laserowa od optycznej. Rodzaj sensora to jednak nie jedyny parametr, na który należy zwrócić uwagę. Na eksploatację urządzenia ma bowiem wpływ jeszcze kilka innych, istotnych aspektów. Jak wybrać mysz komputerową? Przed podjęciem decyzji rozpatrz  poniższe kwestie – to właśnie one są kluczowe w momencie zakupu odpowiedniego sprzętu!

  • Przeznaczenie – myszka komputerowa powinna być dostosowana do jej późniejszego zastosowania. Jak często będziesz korzystać z urządzenia i na jakim podłożu? Czy liczą się dla Ciebie jego dobre osiągi?  W pracy biurowej z powodzeniem można korzystać z mniej kosztownych rozwiązań. Warto postawić przede wszystkim na niezawodność, wygodę i odpowiednie wyprofilowanie modelu, które zapewni komfort podczas dłuższej pracy. Dobrym rozwiązaniem może być np. bezprzewodowy model Defender Datum MB-345. Nie sprawdzi się ona jednak w przypadku dynamicznych wirtualnych rozgrywek czy pracy z programem graficznym, gdzie trzeba postawić na bardziej zaawansowane rozwiązania. 
  • Łączność – przewodowa komunikacja ze sprzętem to gwarancja braku wystąpienia jakichkolwiek zakłóceń czy opóźnień. Minusem jest z kolei ograniczający swobodę ruchów, mało estetyczny przewód. Takich wad pozbawione są myszy komputerowe bezprzewodowe (np. mysz laserowa HP Spectre 700 czy model  Tracer StoneX Red RF nano), które dają możliwość zdalnej nawigacji. Do ich słabych stron należy z kolei konieczność ładowania oraz ryzyko zakłóceń w transmisji sygnału.

mysz komputerowa Tracer StoneX Red RF nano

  • Rozdzielczość – odnosi się do czułości urządzenia. Im wyższa wartość, tym krótsze przesunięcie myszy po podłożu należy wykonać, by poruszyć kursor na ekranie. Niższe DPI sprawdzi się do codziennego użytku oraz podczas gier, w których liczy się celność. Wyższa wartość będzie doskonała do gier typu multiplayer, w których istotny jest błyskawiczny czas reakcji. Takie możliwości da Ci np. mysz optyczna SteelSeries Sensei 310.
  • Konstrukcja – ergonomiczna budowa to podstawa komfortowego użytkowania. Szczególnie istotna w momencie, gdy przed ekranem spędzasz długie godziny. Podczas poszukiwań odpowiedniego modelu zwróć uwagę na wyprofilowanie myszy i jej rozmiar. Dostosuj ją do wielkości swojej dłoni. Warto również zwrócić uwagę na modele wyposażone w elementy antypoślizgowe czy podpórkę na kciuk (posiada ją np. mysz optyczna A4tech Bloody J95 RGB Pixart). W przypadku budowy liczy się również liczba przycisków. O konieczności większej ich liczby nie trzeba przekonywać graczy – kilkanaście dodatkowych klawiszy pozwala na stworzenie wielu przydatnych w rozgrywce makr. Przydadzą się one również na co dzień, usprawniając przeglądanie witryn internetowych.
  • Dodatkowe opcje – myszka laserowa czy optyczna to częsta wątpliwość. Musisz wiedzieć, że każda z nich może być wzbogacona o atrakcyjny wizualnie dodatek, który przemówi na jej korzyść – np. w postaci podświetlenia RGB. Graczom przyda się też regulacja rozdzielczości i raportowania. W przypadku modeli bezprzewodowych warto zwrócić uwagę na obecność technologii wspierających stabilność połączenia.   

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom już wiesz, jak wybrać mysz komputerową. Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak zaprosić Cię do przejrzenia propozycji sklepu online OleOle!. Na naszej stronie czeka na Ciebie szeroki wachlarz rozmaitych urządzeń – jesteśmy przekonani, że wśród dostępnych modeli znajdziesz coś dla siebie! Udanych zakupów!Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!