Jak wybrać mysz bezprzewodową? Rodzaje myszy bezprzewodowych

Adam

Myszy bezprzewodowe to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie mobilność i wygodę. Na tym jednak lista ich zalet się nie kończy. Chcesz dołączyć do zadowolonych posiadaczy tego typu sprzętu, ale nie wiesz, jak wybrać mysz bezprzewodową skrojoną na miarę Twoich potrzeb? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatny artykuł! Dowiesz się z niego, co wyróżnia myszy bezprzewodowe, co wziąć pod uwagę przy zakupie, a także znajdziesz listę rekomendowanych modeli.

Myszy bezprzewodowe – najważniejsze informacje

Myszy bezprzewodowe to peryferia, które już od dłuższego czasu zdają się cieszyć niesłabnącą popularnością. Ich zalety doceniane są zarówno przez standardowych użytkowników, jak i profesjonalistów poszukujących zaawansowanych rozwiązań. 

Niewątpliwym atutem tych urządzeń jest wygoda użytkowania. Łączność bezprzewodowa uwalnia od ograniczających kabli i pozwala na wygodną, zdalną obsługę sprzętu nawet z odległości kilku metrów. Brak plątających się, mało estetycznych przewodów to także większy porządek na biurku i dodatkowa wolna przestrzeń robocza. Kolejną zaletą jest uniwersalność. Mysz bezprzewodowa sprawdzi się doskonale do wielu różnych zastosowań – codziennego użytkowania, nawigowania po multimediach, programowania, prezentacji biznesowych, gamingu czy pracy w programie graficznym. 

Rodzaje myszy bezprzewodowej

Jak widzisz, wachlarz możliwości zastosowań jest ogromny, podobnie zresztą, jak i wybór modeli oferowanych przez producentów. Jakie rodzaje myszy bezprzewodowej spotyka się najczęściej?

Optyczne – myszki z sensorem optycznym (np. Logitech M171 ) wykorzystują w swoim działaniu diody LED.  Do zalet tego rozwiązania należy zaliczyć poprawne działanie urządzenia na podłożu o rozmaitej strukturze, dobrą pracę na niskich wartościach DPI, długą żywotność oraz łatwość czyszczenia.

mysz komputerowa Logitech M171 (czarny)

Laserowe – bezprzewodowa mysz laserowa (jak np. HP X4500) bazuje na takim samym mechanizmie działania, jak jej optyczny odpowiednik. Źródłem oświetlającym powierzchnię jest jednak laser. Dzięki temu wiązka świetlna jest bardziej skoncentrowana, co przekłada się na zwiększoną precyzję odczytu położenia myszy. Standardowe modele laserowe wymagają do poprawnego działania płaskiego, jednolitego podłoża. Zakup właściwej podkładki jest w tym przypadku niezbędny. Problem ten zostaje rozwiązany w peryferiach nowej generacji, takich jak V-Track, BlueSpot (np. Trust 17176 MaxTrack Wireless) oraz BlueTrack, z których można korzystać nawet na powierzchniach szklanych czy drewnie.

Wertykalne – wybór myszy bezprzewodowej wertykalnej to gwarancja zmniejszenia obciążenia mięśni i  zredukowania ucisku nadgarstka. Urządzenia te cechują się ergonomiczną konstrukcją, a ich celem jest zapewnienie maksymalnego komfortu użytkowania. 

Jak wybrać mysz bezprzewodową

Wybór myszy bezprzewodowej może okazać się nie lada wyzwaniem. Producenci sprzętu nieustannie zaskakują nowymi, coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie rozwiązaniami. Mnogość ich propozycji tworzy pokaźną ofertę rynkową, która nie ułatwia wyboru z jednej strony, z drugiej zaś – daje Ci szansę na znalezienie świetnie spersonalizowanego urządzenia. Zatem, jak wybrać mysz bezprzewodową skrojoną na miarę potrzeb i oczekiwań? Podczas zakupów zwróć koniecznie uwagę na następujące parametry: 

  • Sensor – wariant optyczny jest wytrzymały, łatwy w czyszczeniu i działa niezależnie od rodzaju podłoża. Laser to większa precyzja odczytu ruchu myszy, ale i wyższa cena.
  • Interfejs – myszy bezprzewodowe też muszą się jakoś łączyć ze sprzętem. Komunikacja za pomocą nano odbiornika USB (jak w modelu Lenovo 520 Wireless) wymaga dostępności wolnego portu. Łączność Bluetooth paruje mysz ze sprzętem bez wykorzystania dodatkowych elementów (jak w Microsoft Sculpt Comfort Mouse). Może odznaczać się jednak nieco dłuższym czasem reakcji i wyższą ceną.

mysz komputerowa Microsoft Sculpt Comfort Mouse

  • Rozdzielczość – im wyższa wartość DPI, tym większa płynność i czułość urządzenia. Skrajnie wysokie wartości mogą jednak nie sprawdzić się tam, gdzie liczy się wysoka precyzja. Do codziennego użytku bardzo dobrze sprawdzą się niższe wartości DPI (np. jak w modelu Tracer StoneX Green RF nano), wyższe (jak np. w Logitech G502 Lightspeed) – do gamingu.
  • Zasięg i czas pracy – odpowiadając na pytanie, jak wybrać mysz bezprzewodową, nie można pominąć kwestii zasięgu i czasu pracy. Sprawdź, jakie pole widzenia posiada dany model oraz jak długo będziesz mógł korzystać z urządzenia bez podłączania go do źródła zasilania. Na rynku istnieje wiele atrakcyjnych rozwiązań – m.in. model SteelSeries Rival 650, który pozwala na ponad 10h użytkowania przy jedynie 15-minutowym ładowaniu.
  • Przyciski – większa liczba przycisków przyda się nie tylko graczom. Dodatkowe 2-3 klawisze, jak w Natec Blackbird Nano, usprawnią pracę podczas codziennego przeglądania stron internetowych. 

mysz komputerowa Natec Blackbird Nano

  • Budowa – jak wybrać mysz bezprzewodową? Z pewnością tak, by dobrze leżała w dłoni – była dopasowana zarówno pod względem rozmiaru, jak i wyprofilowania. Jeśli spędzasz przed komputerem dużo czasu, zwróć uwagę na podpórkę pod kciuk, która zwiększy komfort pracy (takie udogodnienie znajdziesz np. w Razer Basilisk X HyperSpeed). Praktycznym elementem są również antypoślizgowe elementy.

mysz komputerowa Razer Basilisk X HyperSpeed

  • Dodatkowe funkcje – przydatnym udogodnieniem jest możliwość korzystania z urządzenia podczas ładowania. Warto również zwrócić uwagę na możliwość zapisu ustawień, która pozbawi Cię konieczności każdorazowej konfiguracji. Graczy powinna z kolei zainteresować funkcja programowania przycisków, pozwalająca na tworzenie przydatnych makr.

Podsumowując, najlepsza mysz bezprzewodowa to taka, która odpowiada na Twoje potrzeby i mieści się w zakładanym budżecie. Aby ją znaleźć należy zwrócić uwagę na wyszczególnione parametry techniczne, dzięki którym prawdopodobieństwo znalezienia modelu idealnego będzie znacznie większe. Mamy zatem nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom już wiesz, jak wybrać mysz bezprzewodową. Teraz nie pozostaje nam już nic innego, jak życzyć Ci udanych zakupów!Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!