Jak używać irygatora do zębów?

Renata

Irygator do zębów to nowoczesna nić dentystyczna, która wraz z dobrej jakości szczoteczką jest kluczem do pełnej i skutecznej higieny jamy ustnej. Urządzenie bez trudu dopasujesz do własnych potrzeb - możesz wybrać model podróżny, dla całej rodziny lub dla dziecka. Jak używać irygatora do zębów? Jakie są jego rodzaje? Przeczytaj i sprawdź ofertę!

Czym jest irygator do zębów?

Irygator do zębów to proste urządzenie, które swoim wyglądem przypomina szczoteczkę elektryczną, jednak zamiast końcówki z włosiem posiada dyszę połączoną ze zbiornikiem na wodę. Z dyszy tej wydostaje się precyzyjny strumień wody pod ciśnieniem wynoszącym nawet do 8 barów, dzięki czemu możliwe jest usunięcie aż 99% płytki nazębnej z przestrzeni międzyzębowych, do których nie dochodzi nawet najcieńsza nić dentystyczna. No dobrze, ale czy tak wysokie ciśnienie nie podrażnia delikatnych części jamy ustnej, na przykład dziąseł? Nie, wręcz przeciwnie! Pełni ono funkcję masażu, dzięki któremu poprawia się w nich krążenie krwi, a co za tym idzie, wzmacnia je. Co więcej, irygator do zębów skutecznie eliminuje problem krwawienia dziąseł, a także ich stany zapalne. Dodatkowo usuwa bakterie odpowiedzialne za próchnicę oraz osłabienie szkliwa, oraz zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego.

Irygatory do zębów – dla kogo?

Irygatory do zębów to produkt dostosowany do wszystkich, a nawet dzieci, które mogą używać go pod nadzorem osoby dorosłej. Świetnie sprawdzi się u osób z wąskim zgryzem i ciasnymi przestrzeniami międzyzębowymi, do których nie dotrze szczoteczka ani nić. To również idealna opcja dla wszystkich tych, którzy noszą aparat ortodontyczny lub posiadają implanty, mosty czy korony. Irygator do zębów to również dobre rozwiązanie dla osób, które borykają się z odsłoniętymi szyjkami czy kieszonkami dziąsłowymi. Specjalne końcówki pomagają w delikatnym ich czyszczeniu bez obaw o podrażnienia.

irygator Panasonic EW1211W845

Jak używać irygatora do zębów?

Używanie irygatora do zębów jest bardzo proste. Pierwszą czynnością, jaką musimy wykonać, jest napełnienie zbiornika wodą i ustawienie go na podstawie irygatora. Następnie wybieramy odpowiednią końcówkę i nakładamy ją na uchwyt. Jeśli używamy urządzenia po raz pierwszy, to musimy jeszcze wypompować z niego wodę po to, aby przeczyścić wszystkie elementy wewnątrz urządzenia. Robimy to, używając najniższego ciśnienia. Po przejściu tego procesu wyłączamy irygator i ponownie napełniamy zbiornik wodą. Przystępując do procesu czyszczenia ustaw strumień na najniższą moc (w miarę jak Twoje dziąsła będą przyzwyczajały się do ciśnienia, możesz ją zwiększać) i ustaw dyszę przy dolnych tylnych zębach pod kątem 90 stopni do linii zębów (w przypadku kieszeni zębowych pod kątem 45 stopni). Następnie przesuwaj ją, nie dotykając zębów ani dziąseł, jednocześnie zatrzymując się przy każdym miejscu na kilka sekund. Taki proces powinien trwać około minuty, jednak w przypadku osób z aparatem ortodontycznym powinien być trochę dłuższy. Na samym końcu wylej wodę ze zbiornika. 

Jaki irygator do zębów wybrać?

Na rynku znajdziemy irygatory do zębów stacjonarne i bezprzewodowe. Pierwszy z nich zasilany jest prądem i składa się z części podstawkowej, zbiornika i rączki z wężykiem. Jego główną zaletą jest  zbiornik o pojemności 0,5 l oraz możliwość pracy strumienia wody pod dużym ciśnieniem. Dzięki takiej pojemności nie musisz wymieniać wody podczas czyszczenia zębów, tak jak ma to miejsce w irygatorach bezprzewodowych, których zbiornik to zaledwie 200 ml. Ten rodzaj urządzenia sprawdzi się jednak w podróży, ponieważ zajmuje bardzo mało miejsca. Przykładem takiego modelu jest Panasonic EW1211W845, który umożliwia wybranie trybu Jet oraz trybu Jet z powietrzem. Pierwsza opcja to intensywny i pulsujący strumień wody, który idealnie wyczyści przestrzenie międzyzębowe. Z kolei w drugim trybie wraz z wodą stosowane są podmuchy powietrza pozwalające na czyszczenie kieszeni międzyzębowych i stymulację dziąseł. 

Irygatory posiadają również różne końcówki ułatwiające czyszczenie aparatów ortodontycznych, mostów, implantów i koron. Jednym z nich jest cieszący się dużą popularnością irygator Waterpik WF06 z trzema wymiennymi dyszami. Jedna z nich jest klasycznym wariantem ze strumieniem punktowym, a druga to dysza ortodontyczna, dzięki której możesz wyczyścić wszystkie elementy aparatu takie jak zamki czy łuki. Trzecia końcówka zapewnia higienę części protetycznych i zmniejsza ryzyko tworzenia się wokół nich stanów zapalnych. Dodatkowo posiada aż 10-stopniową regulację strumienia, a także wspomaga wybielanie zębów. Wystarczy, że do zbiornika z wodą dodasz specjalną tabletkę dołączoną do zestawu.

irygator Waterpik WF06

Niektóre irygatory do zębów oferują także spiralny strumień wody, który służy do ogólnego czyszczenia całej jamy ustnej i masażu zapobiegającego parodontozie. Funkcja ta dostępna jest między innymi w irygatorze Braun Oral-B Oxyjet MD 20, który kupisz w atrakcyjnej cenie poniżej 220 zł. Podczas czyszczenia zębów wytwarzane są również bąbelki zwalczające bakterię tworzące płytkę nazębną. Zapobiega to powstawaniu próchnicy, która w przestrzeniach międzyzębowych jest bardzo częstym przypadkiem. Dodatkowo urządzenie to jest bardzo wygodne w użyciu, ponieważ można regulować długość jego kabla, a także powiesić je na ścianie.

Producenci wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyli również zestawy, w których skład wchodzi irygator do zębów oraz elektryczna szczoteczka. Dzięki takiemu rozwiązaniu wszystkie elementy do pielęgnacji masz w zasięgu ręki, a dodatkowo produkty z tej samej serii są ze sobą kompatybilne i uzupełniają się, dzięki czemu dają jeszcze lepsze efekty. Takie połączenie oferuje na przykład model Waterpik WP811, a także model Braun Oral-B Professional Care Oxyjet + 3000 OC20

irygator Waterpik WP811

Mamy nadzieję, że teraz wiesz już, jak używać irygatora do zębów, a także jaki model najlepiej dopasuje się do Twoich potrzeb. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą irygatorów do zębów na stronie sklepu online OleOle!, gdzie znajdziesz szeroki ich wybór w atrakcyjnych cenach.Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!