Jak odzyskać dane z dysku? O czym pamiętać?

Adam

Nowoczesne komputery i laptopy to urządzenia pozwalające na przechowywanie niezliczonej ilości informacji i plików. Niestety, zaawansowana technologia nie jest niezawodna i utrata danych z dysku może przytrafić się każdemu. W wielu przypadkach utracone pliki da się jednak uratować. Jak? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym podpowiadamy, jak odzyskać dane z dysku i o czym należy pamiętać!

Odzyskiwanie danych z dysku – kiedy może być konieczne?

Odzyskiwanie danych z dysku może stanowić poważne wyzwanie nawet dla najlepszego specjalisty. Warto bowiem zdać sobie sprawę, że utrata danych może być spowodowana różnymi czynnikami – począwszy od technicznych awarii sprzętu, przez zainfekowanie systemu złośliwym oprogramowaniem, formatowanie, aż po przypadkowe usunięcie plików przez samego użytkownika.  

Rodzaj i stopień zaawansowania uszkodzeń może być zatem bardzo zróżnicowany, a odzyskiwanie danych z dysku mniej lub bardziej skomplikowane. Podczas gdy naprawy jednych usterek będziesz w stanie podjąć się na własną rękę, z innymi może nie poradzić sobie nawet profesjonalny serwis komputerowy. Warto zatem co jakiś czas kontrolować, w jakim stanie jest dysk i na bieżąco tworzyć jego kopie zapasowe. Jeśli jednak już znalazłeś się w sytuacji bez wyjścia i okazuje się, że konieczna jest wymiana dysku na nowy model - bez obaw. W naszym sklepie internetowym oferujemy wysokiej jakości dyski twarde wewnętrzne oraz dyski SSD wewnętrzne o zróżnicowanych parametrach, dzięki czemu z pewnością znajdziesz model odpowiadający Twoim potrzebom. 

Jednakże, nie zawsze dysk ulega awarii zupełnie niespodziewanie. Niektóre usterki dają bowiem o sobie znać dużo wcześniej. Alarmujące są zwłaszcza takie sygnały, jak utrzymująca się od pewnego czasu spowolniona praca systemu, programów i eksploratora plików, problemy podczas uruchamiania sprzętu czy brak możliwości odczytania plików. Aby odzyskiwanie danych z dysku nie było konieczne, warto zawczasu podjąć działania prewencyjne i utworzyć kopię zapasową przechowywanych danych. 

dysk SSD zewnętrzny Samsung X5 1TB

Jak odzyskać dane z dysku – krok po kroku

Jak odzyskać dane z dysku, a przede wszystkim – czy jest to w ogóle możliwe? Bez względu na przyczynę utraty danych, warto podjąć się prób ich uratowania. Ma to sens - usunięte pliki tak naprawdę wciąż znajdują się na dysku. Są one jednak oznaczone przez Twój komputer jako dane, które można nadpisać nowymi informacjami, w związku z tym w systemie widoczne są jako wolne miejsce. Jednakże do momentu zapisania, ich uratowanie jest jak najbardziej możliwe. Zatem - jak odzyskać dane z dysku? Otóż, można to zrobić na kilka sposobów. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest oddanie sprzętu do profesjonalnego serwisu, w którym naprawą zajmą się fachowcy. Jeśli jednak chcesz przeprowadzić procedurę własnoręcznie, podążaj za poniższymi wskazówkami:

Wybierz oprogramowanie – odzyskiwanie danych z dysku rozpocznij od wyboru programu, za pomocą którego uratujesz utracone dane. Na rynku spotkasz się z narzędziami o różnym stopniu zaawansowania. Programy proste w obsłudze są z reguły bezpłatne. Najpopularniejszymi rozwiązaniami są Recuva, Disk Drill oraz TOKIWA Data Recovery.

Zainstaluj właściwie wybrany program – pamiętaj, by miejscem docelowym instalacji oprogramowania był inny dysk, niż ten, z którego chcesz odzyskać dane.

Znajdź usunięte pliki – w oknie programu wybierz dysk, w którym znajdowały się utracone dane i przeprowadź skanowanie. Uzbrój się w cierpliwość – głęboki skan wyłapujący trudno dostępne dane może potrwać nawet kilkadziesiąt minut.

Przeprowadź odzyskiwanie danych z dysku – zaznacz interesujące Cię pliki, wybierz miejsce docelowego zapisu danych i rozpocznij proces. Gotowe!

Odzyskiwanie danych z dysku – o czym pamiętać

Nie podejmuj żadnych działań na dysku –  wykonywanie operacji na dysku, z którego dane będą odzyskiwane, niesie ze sobą ryzyko ich nadpisania. Jest to równoznaczne z zupełną utratą skasowanych plików. Aby odzyskiwanie danych z dysku miało jakikolwiek sens, absolutnie wystrzegaj się wszelkich działań, typu kopiowanie, zapisywanie czy kasowanie plików. Utraciłeś pliki z dysku, na którym opiera się system operacyjny? W takiej sytuacji odzyskiwanie przeprowadź na innym sprzęcie, podpinając wyciągnięty dysk, jako dodatkowy.

dysk twardy Adata DashDrive Durable HD650 1TB USB3.0 (czarny)

Utwórz kopię zapasową odzyskanych plików – odzyskiwanie danych z dysku zakończyło się sukcesem? Doskonale! Teraz czym prędzej zapisz je na bezpiecznym i stabilnym urządzeniu, np. zewnętrznym dysku SSD Samsung X5 1TB. Ponadto, jeśli do tej pory nie miałeś w zwyczaju na bieżąco wykonywać kopie zapasowe przechowywanych plików, koniecznie wypracuj w sobie ten nawyk. W tym celu możesz wykorzystać np. dyski twarde zewnętrzne. Jednymi z częściej wybieranych modeli przez klientów OleOle! są wstrząsoodporny dysk Adata DashDrive Durable HD650 1TB USB3.0 oraz imponujący szybkością transmisji danych model Seagate Expansion Portable 1TB USB 3.0

Postaw na sprzęt wysokiej jakości – dyski renomowanych producentów to urządzenia odznaczające się niską awaryjnością i wydłużoną żywotnością. Biorąc pod uwagę fakt, że odzyskiwanie danych z dysku może być w niektórych przypadkach naprawdę trudne, warto podjąć działania prewencyjne i zainwestować w sprzęt dający gwarancję niezawodnej pracy przez długi czas. Coraz większą popularnością cieszą się dyski SSD, takie jak GoodRam CX400 512GB czy Patriot Viper VP4100 2TB M.2 2280. Półprzewodnikowe nośniki zapewniają bezawaryjną i cichą pracę. Przede wszystkim są jednak doceniane za błyskawiczny odczyt i zapis danych, a tym samym zwiększanie wydajności pracy komputera. 

dysk SSD GoodRam CX400 512GB

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom już wiesz, jak odzyskać dane z dysku. Jeśli jednak przytrafiła Ci się wyjątkowo skomplikowana awaria i koniecznym jest zakup nowego sprzętu – bez obaw. W sklepie online OleOle! znajdziesz dyski HDD i nośniki SSD renomowanych producentów w korzystnych cenach. Udanych zakupów!


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!