Jak działa klawiatura mechaniczna?

Franek

Klawiatury mechaniczne to peryferia komputerowe, sprawdzające się zarówno w roli narzędzia do pracy, jak i rozrywki. Pomimo tego, że ich historia sięga daleko wstecz, urządzenia te nadal cieszą się olbrzymią popularnością. Jakie są ich atuty i na czym polega mechanizm ich działania? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym wyjaśniamy, jak działa klawiatura mechaniczna!

Klawiatura mechaniczna – najważniejsze informacje

Klawiatury mechaniczne, będące najstarszą odmianą przełączników, odkrywane są w ostatnich latach na nowo przez wiele osób. Chociaż doskonale sprawdzają się do różnych celów, takich jak na przykład gaming czy praca biurowa, tak pewne jest jedno – nie jest to sprzęt dla wszystkich. Klawiatura mechaniczna odznacza się bowiem konkretną specyfiką, która zwyczajnie może nie każdemu się spodobać. Mechaniki są bowiem z reguły cięższe, znacznie bardziej toporne w budowie i przede wszystkim głośniejsze w pracy. Ponadto, ograniczeniem jest cena – dobra klawiatura mechaniczna to znacznie większy wydatek w porównaniu do jej membranowych odpowiedników. Z uwagi na takie okoliczności, głównymi odbiorcami mechaników są bardziej zaawansowani, wymagający użytkownicy o sprecyzowanych oczekiwaniach.

Działanie klawiatury mechanicznej to kluczowy wyróżnik na tle pozostałych urządzeń. To właśnie z niego wypływa szereg korzyści, na jakie można liczyć decydując się na zakup tego typu peryferii. O czym mowa? Najważniejszymi zaletami mechaników są długa żywotność oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Wytrzymałość mechanicznych przełączników może być nawet 10x wyższa w porównaniu do żywotności nawet wysokiej klasy klawiatur nożycowych. To zdecydowanie wynagradza wyższą cenę, jaką należy za nie zapłacić. Oprócz tego, klawiatury mechaniczne cenione są także za wysoką precyzję działania oraz wysoką czułość klawiszy, która  skutkuje szybkim czasem reakcji i błyskawicznym powrotem do pozycji wyjściowej. 

Klawiatura mechaniczna – jak działa?

Jak działa klawiatura mechaniczna? Sposób jej działania różni się znacząco od rozwiązania, z jakiego korzystają urządzenia membranowe. Mechanizm zawiadującymi tymi ostatnimi opiera się na gumie przewodzącej z wypustkami. Naciśnięcie klawisza powoduje zetknięcie się gumowej kopułki z płytką drukowaną i tym samym wysłanie sygnału do urządzenia. Działanie klawiatury mechanicznej wygląda zgoła inaczej.  Pod widocznymi klawiszami mechaników znajduje się bowiem szereg niezależnych, odseparowanych od siebie fizycznych przełączników dla każdego przycisku. Przełączniki te posiadają z reguły wahacze, których naciśnięcie powoduje zamknięcie obwodu między stykami i aktywację. Poprzez wydzielenie indywidulanych przełączników dla każdego klawisza, klawiatura komputerowa gwarantuje wysoką precyzję działania oraz błyskawiczną reakcję. 

Przyciski wykorzystywane w mechanikach występują w kilku rodzajach, co nie pozostaje bez wpływu na działanie klawiatury mechanicznej. Dzieli się je przede wszystkim na dwie, duże grupy. Pierwszą z nich są płynnie działające przyciski linearne, do których należy między innymi Cherry MX Red. Przyciski te działają jednolicie na całej długości skoku, co sprawia, że doskonale sprawdzają się do gamingu. Modele wyposażone w ten rodzaj przycisków to m.in. XPG Summoner Cherry MX RGB Red oraz Corsair K68 Red Led Cherry MX Red. Z kolei przyciski z wyraźnie zaznaczonym momentem nacisku, takie jak Cherry MX Blue czy Cherry MX Brown, polecane są przede wszystkim osobom dużo piszącym na klawiaturze. Znajdziesz je miedzy innymi w takich modelach jak HyperX Alloy Elite RGB Cherry MX Blue czy Corsair K70 RGB MK.2.

klawiatura komputerowa Corsair K68 Red Led Cherry MX Red

Klawiatura mechaniczna – sprawdź polecane modele! 

Klawiatura mechaniczna dostępna jest na rynku w wielu wariantach, które różnią się wieloma parametrami – wyglądem, ceną czy parametrami technicznymi. Wybór jest ogromny, co z pewnością nie ułatwia podjęcia decyzji. Zebraliśmy zatem dla Ciebie listę najchętniej wybieranych przez klientów OleOle! modeli. Sprawdź je koniecznie – być może któryś z nich szczególnie przypadnie Ci do gustu!

  • Logitech G915 Linear – klawiatura mechaniczna znanej i cenionej w branży marki Logitech. Wyposażona w podświetlane przyciski i przełączniki dla graczy typu GL Linear. Urządzenie oferuje dualny sposób podłączenia do laptopa lub komputera – przy pomocy kabla USB, bądź w drodze radiowej komunikacji bezprzewodowej.  Ponadto posiada funkcjonalne przyciski multumedialne oraz klawiaturę numeryczną.
  • Corsair K63 Blue LED Cherry MX Red – mechaniczna klawiatura bezprzewodowa firmy renomowanej firmy Corsair, będąca doskonałym wyborem dla graczy poszukujących najlepszych rozwiązań. Wyposażona została w przyciski typu Cherry MX Red – rozwiązanie odznaczające się niewielką siłą nacisku przy aktywacji, a tym samym gwarantujące lekką i płynną pracę. Model paruje się ze sprzętem przy pomocy interfejsu Bluetooth.

klawiatura komputerowa SPC Gear GK530 Tournament Kailh Red RGB

  • SPC Gear GK530 Tournament Kailh Red RGB – przewodowa klawiatura mechaniczna, będąca jednym z najczęstszych wyborów profesjonalnych graczy. Idealnie nada się również do codziennej pracy na komputerze. Atutami sprzętu są kompaktowe rozmiary (model został skrócony o blok numeryczny) oraz oprogramowanie pozwalające na tworzenie makr. Niepodważalną zaletą jest również podświetlenie RGB każdego z klawiszy. 
  • Cooler Master MK-730 – mechaniczna klawiatura komputerowa, łącząca się ze sprzętem przy pomocy kabla USB. Model został wyposażony w przyciski Cherry MX Brown – idealnie sprawdzające się podczas intensywnego, codziennego pisania, ale i gier. Podświetlane przyciski umożliwią pracę w gorszym oświetleniu. Dodatkowym atutem jest odłączana podkładka pod nadgarstki, dzięki której użytkowanie klawiatury stanie się niezwykle komfortowe.

klawiatura komputerowa Cooler Master MK-730 (Brown Switch)

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom już wiesz, jak działa klawiatura mechaniczna. Jeśli właśnie stoisz przed zakupem nowego urządzenia, pamiętaj, że w sklepie internetowym OleOle! czekają na Ciebie liczne modele renomowanych producentów. Już teraz sprawdź dostępne rozwiązania i wybierz model skrojony na miarę Twoich oczekiwań! Udanych zakupów!


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!