Jak dobrać odpowiedni zasilacz do komputera?

Adam

Zasilacz to jeden z najistotniejszych elementów składowych komputera. Niestety bardzo często dużą wagę przykłada się do wyboru karty graficznej, procesora, pamięci RAM czy dysku twardego, a pomija ten jakże ważny aspekt. Postanowiliśmy więc rozwiać Twoje wątpliwości i podpowiadamy, jak dobrać odpowiedni zasilacz do komputera. Co wziąć pod uwagę przy zakupie? Odpowiedź znajdziesz poniżej. Pamiętaj, że kupno zasilacza do komputera powinno być dobrze przemyślane!

Jak dobrać odpowiedni zasilacz do komputera – o tym musisz pamiętać!

Zastanawiasz się, dlaczego kupno zasilacza do komputera jest takie istotne? Otóż od niego zależy dostarczenie energii, ale również bezpieczeństwo urządzenia i przechowywanych na nim danych. Zalecamy więc poświęcić nieco czasu na poznanie kwestii, które warto wziąć pod uwagę przy zakupie, ale też na specyfikację urządzeń, które przypadną Ci do gustu. Pamiętaj, że zasilacz do komputera to taki komponent, na którym nie warto oszczędzać – można bowiem trafić na sprzęt mało wydajny i wręcz stanowiący zagrożenie dla naszego sprzętu.

Kiedy zastanawiasz się, jak dobrać odpowiedni zasilacz do komputera, to przede wszystkim miej na uwadze, że musi on utrzymywać stabilne napięcia, a przy tym nie podawać więcej prądu niż to konieczne. Nie wiemy, kiedy nasz zasilacz przestanie działać i biorąc pod uwagę, że w tanich konstrukcjach rzadko kiedy implementowane są zabezpieczenia, razem z zasilaczem ulec destrukcji mogą procesor, karta graficzna, RAM czy płyta główna.

Wybór zasilacza do komputera – istotne są parametry

  • Moc

To jedna z najistotniejszych kwestii przy wyborze zasilacza do komputera. Określa ile energii może on dostarczyć podzespołom ulokowanym w obudowie komputera. Musisz jednak pamiętać, że nie jest to wartość równa ilości prądu pobieranego z sieci elektrycznej. Na moc składają się wszystkie linie zasilania i jest to wartość nominalna, jaką może dostarczyć zasilacz, gdy zaistnieje taka konieczność. Parametr też można obliczyć sumując zapotrzebowanie na energię wszystkich podzespołów znajdujących się w obudowie – najlepiej korzystając z kalkulatora mocy online. 

  • Sprawność

Sprawność zasilacza wpływa na ilość pobieranej energii. Im wyższa, tym mniej energii jest tracone, a urządzenie bardziej energooszczędne. W przypadku niektórych modeli możemy natrafić na certyfikaty sprawności, które precyzyjnie ten parametr.


  • Chłodzenie

Zasilacze do komputerów PC wyposażone są w różne typy chłodzenia: aktywne (wentylator), pasywne (brak wentylatorów, cicha praca, ale słaba wydajność) oraz półpasywne (wentylator uruchamia się tylko w razie potrzeby).

  • Złącza

Sprawdź, w jakie złącza wyposażony jest zasilacz. Najczęściej są to: P1 (przeznaczone dla głównej wtyczki płyty głównej ATX wyposażonej w 24 piny), P4/EPS (wtyczka podłączana do płyty głównej, zasilająca procesor), PCIe (wtyczka do zasilenia karty graficznej), SATA (wtyczka do dysków twardych HDD, SSD i napędu optycznego), FDD (do zasilania stacji dyskietek), Molex (do zasilania dysków IDE oraz starszych napędów optycznych).

  • Odpinane kable

Niektóre zasilacze określa się jako modularne. Ich cechą charakterystyczną jest możliwość odłączania kabli. Polecamy wybór zasilacza do komputera tego typu w przypadku rozbudowywanych zestawów czy małych obudów. 

  • Zabezpieczenia

Komputery są wrażliwe na skoki napięcia, dlatego przed kupnem zasilacza należy sprawdzić dostępne w nim zabezpieczenia, np. OVP (zabezpiecza przed zbyt wysokim napięciem), UVP (przed zbyt niskim napięciem), SCP (przed zwarciem), OTP (zabezpieczenie termiczne).

Kupno zasilacza do komputera – sprawdź polecane modele

Skoro już znasz kryteria, jakimi warto się kierować wybierając zasilacz do komputera, zaprezentujemy Ci również kilka modeli, które w naszym sklepie cieszą się szczególną popularnością. Sprawdź ich specyfikację i upewnij się, czy spełnia Twoje oczekiwania. Być może wśród naszych propozycji znajdziesz zasilacz odpowiedni do swojego komputera!

  • SilentiumPC Vero L2 Bronze 600W – model posiada maksymalną moc 600 W, jest to wariant modularcny, w który zastosowano standard ATX 12V v2.3 oraz wtyczkę zasilania 20+4piny. Jego atutami jest to, że posiada certyfikat 80+ Bronze, a także zabezpieczenia OPP, SCP, SIP (zabezpieczenie przed prądami udarowymi), UVP.

zasilacz SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W

  • Corsair AX1600i 1600W 80+ Titanium – model bardzo chętnie wybierany przez graczy. Cena dość wysoka, jednak współmierna do oferowanych parametrów - maksymalna moc to aż 1600 W, standard modularny ATX 12V v2.4, a wtyczka zasilania 20+4 pin (z oplotem na całości kabla). Ponadto posiada on certyfikat 80+ Titanium, zabezpieczenia OVP, SCP i UVP. Zastosowano aktywne PFC, 1 wentylator, rozłączalną wtyczkę zasilania oraz wiele złączy.

zasilacz Corsair AX1600i 1600W 80+ Titanium

  • Cooler Master MasterWatt Maker 1200W 80+ Titanium – to nieco tańszy model od poprzednika, który też jest dedykowany wymagającym użytkownikom. Maksymalna moc to 1200 W, standard   ATX 12V v2.4 modularny, a wtyczka zasilania 20+4 pin. Ponadto zasilacz do komputera posiada certyfikat 80+ Titanium oraz zabezpieczenia OCP, OPP, OTP, OVP i SCP.

zasilacz Cooler Master MasterWatt Maker 1200W 80+ Titanium

Z pewnością po lekturze artykułu już wiesz, jak dobrać odpowiedni zasilacz do komputera. Kieruj się naszymi wskazówkami i znajdź model pasujący do Twojego urządzenia. Sprawdź też ofertę OleOle!, gdzie oddajemy do Twojej dyspozycji całą gamę wysokiej jakości zasilaczy do komputera. Powodzenia!Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!