Jak dbać o płytę indukcyjną?

Autor: Franek

Kuchenne płyty indukcyjne, z uwagi na swoje przeznaczenie, są narażone na częste i zabrudzenia, plamy, smugi. Wymagają więc regularnego czyszczenia oraz konserwacji, najlepiej z pomocą dedykowanych środków. W przeciwnym razie płyta grzewcza może ulec zniszczeniu, przez co konieczny będzie zakup nowej. Jak dbać o płytę indukcyjną? Czym i jak ją czyścić? Przygotowaliśmy praktyczny poradnik, który rozwieje Twoje wątpliwości.

Pyta indukcyjna – jak zadbać?

Płyta grzejne to podstawowy element wyposażenia każdej kuchni. Tym razem przyjrzymy się płytom indukcyjnym, które z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Gwarantują dużą efektywność, ale także bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa. Co więcej, prezentują się niezwykle nowocześnie, przez co doskonale komponują się z kuchniami w nowoczesnym stylu. Jak działają? Każda płyta indukcyjna posiada specjalne cewki zamontowane pod płytą. Te generują pole magnetyczne, które na skutek indukcji prądów wirowych zaczyna silnie rozgrzewać dno postawionego na płycie naczynia. Trzeba więc koniecznie pamiętać o posiadaniu dedykowanych garnków i patelni do tego typu płyt.

Jeśli już zdecydowałeś się na zakup, pora zastanowić się, jak dbać o płytę indukcyjną. Usuwanie zabrudzeń wpływa na estetykę, ale również utrzymanie higieny w kuchni. O jej istocie nikogo nie trzeba przekonywać – zalegające zabrudzenia nie tylko będą bardzo trudne do usunięcia po czasie, ale i staną się źródłem rozwoju dla grzybów, bakterii i innych ustrojstw. Te oczywiście mogą być niezwykle szkodliwe dla stanu zdrowia i samopoczucia, gdy dostaną się do organizmu, dlatego polecamy zawczasu zadbać o swoją płytę indukcyjną i jej czystość. Przejdźmy więc do konkretów i odpowiedzmy na pytanie – „płyta indukcyjna – jak zadbać”.

Czym i jak czyścić płytę indukcyjną?

Aby odpowiedzieć na pytanie, jak dbać o płytę indukcyjną, potrzebujesz wskazówek, jakie preparaty do tego celu będą najlepsze. Otóż przeze wszystkim musisz unikać produktów, które w swoim składzie zawierają silne chemiczne, działające żrąco i ścierająco. Z pewnością z ich pomocą bez większych trudności udałoby Ci się pozbyć zabrudzeń, ale nieuniknionym efektem ubocznym byłoby uszkodzenie płyty indukcyjnej. By tego uniknąć, postaw na sprawdzone produkty czyszczące. W OleOle! dostępne są liczne środki sprzyjające usuwaniu zabrudzeń. 

produkt czyszczący HILLMANN Środek do czyszczenia grzewczych płyt ceramicznych 500 ml AGDPL01

Wśród propozycji polecamy rozważenie zakupu sprayu HILLMANN Środek do czyszczenia grzewczych płyt ceramicznych 500 ml AGDPL01, który świetnie sprawdzi się w kuchniach elektrycznych. Usuwa on tłuszcz, przypalenia, zacieki i resztki żywności. Z jego pomocą przywrócisz powierzchniom połysk i zapewnisz higieniczną kondycję do dalszych prac w kuchni. Chcesz uporać się z trudnymi, przyschniętymi plamami po smażeniu? W takim razie warto rozważyć zakup HILLMANN Środek do odtłuszczania AGDKU02 250 ml lub Deante Pasta czyszcząca ZZZ 000F. Do codziennego przecierania, usuwania świeżych plam i pozbywania się kurzu doskonale sprawdzą się natomiast HILLMANN chusteczki uniwersalne

produkt czyszczący HILLMANN Środek do odtłuszczania AGDKU02 250 ml

Nie masz żadnych detergentów odpowiednich do czyszczenia płyty indukcyjnej? Potrzebujesz na już dobrej mikstury, która poradzi sobie z plamami i zabrudzeniami? Warto rozważyć domowe sposoby. Polecamy stworzyć roztwór z ciepłej wody i sody oczyszczonej – lekki płyn lub do mocniejszych zabrudzeń pastę i pozostawić na kilka chwil. Także skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie kwasku cytrynowego. Ten znakomicie pozbywa się smug i pozwala uzyskać idealnie lśniącą powierzchnię. Oprócz środków czyszczących, koniecznie do czyszczenia płyty indukcyjnej musisz wybrać dobrej jakości akcesoria – m.in. ściereczki z mikrofibry, gąbki czy ręczniki papierowe do osuszania.

produkt czyszczący HILLMANN chusteczki uniwersalne z alkoholem

Płyty indukcyjne – jak przeprowadzić czyszczenie?

Zamówiłeś już odpowiednie produkty do czyszczenia płyt indukcyjnych albo stworzyłeś swoje własne? W takim razie przechodzimy do działania! Na początku musisz nanieść na płytę grzejną preparat i pozostawić na kilka minut – ze za długo, by preparat nie wysechł, ale też dostatecznie, aby zdążył wejść w reakcję z zabrudzeniami. Tych kilka chwil z pewnością ułatwi ich usunięcie. Następnie skorzystaj więc ze specjalnej ściereczki i kolistymi ruchami zetrzyj brud, a później drugą ściereczką przetrzyj płytę letnią wodą. Na koniec polecamy osuszenie ręcznikami papierowymi, co pozwoli uzyskać pożądany połysk.

Płyty indukcyjne są dość delikatne i choć ich pielęgnacja zazwyczaj nie bywa trudna, to musisz pamiętać, by nie korzystać do usuwania zabrudzeń z pomocy ostrych narzędzi, drapaków itp. Nawet jeśli masz do usunięcia przypalenia czy większe zanieczyszczenia, powinieneś wówczas skorzystać wyłącznie ze specjalnego skrobaka. Powinien być to produkt dedykowany do oczyszczania płyt ceramicznych. Wówczas będzie on miał specjalne specjalne ostrze, które nie spowoduje zarysowań oczyszczanych powierzchni i nie uszkodzi płyty indukcyjnej, a jednocześnie skutecznie pozbędzie się poprzywieranych zabrudzeń.

Pamiętaj, że nadrzędną zasadą w kwestii dbania o płytę indukcyjną jest regularność! Oczyszczaj ją po każdym gotowaniu – czasem plamki są niemal niewidoczne, ale sprzyjają przywieraniu brudu i są siedliskiem bakterii. Co więcej, polecamy też przerwanie gotowania i usunięcie dużych zabrudzeń od ręki! Wykipiało mleko? Rozlałeś zaklepkę? Prysnęła zupa? Szybko wytrzyj płytę indukcyjną zanim brud wyschnie i będzie kłopotliwy do usunięcia.

Płyta indukcyjna to jeden z tych sprzętów kuchennych, z którego korzystamy najczęściej. Mamy nadzieję, że teraz już wiesz jak dbać o płytę indukcyjną i jej czyszczenie nie sprawi Cię większych trudności. Zamów więc odpowiednie detergenty i pilnuj regularnego oczyszczania. Powodzenia!20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
20% osób oceniło ten artykuł jako przydatny