Jak dbać o piekarnik? Jak wyczyścić szybkę w piekarniku?

Autor: Paweł

Piekarnik, jak każdy inny sprzęt AGD, wymaga właściwej i systematycznej pielęgnacji. Dzięki niej, urządzenie pozostanie na długi czas w dobrej kondycji, a Ty przez lata będziesz mógł cieszyć się smakiem swoich ulubionych potraw. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj zatem poniższy poradnik – jak dbać o piekarnik, dzięki niemu znacząco wydłużysz żywotność swojego urządzenia!

Dlaczego czyszczenie piekarnika jest ważne?

Czyszczenie piekarnika to kluczowa kwestia wpływająca na jego sprawność. Odpowiednia i regularna pielęgnacja sprzętu przekłada się na jego żywotność oraz gwarantuje pełen zakres funkcjonalności. To istotna informacja, ponieważ z reguły zakup piekarnika wiąże się z wydaniem większej ilości gotówki. Nic więc dziwnego, że każdy nowy nabywca liczy, że sprzęt będzie mu dobrze służył przez co najmniej kilka lat. Należy zaznaczyć, że pielęgnacja powinna obejmować zarówno czyszczenie szybki w piekarniku, jak i oczyszczanie wnętrza urządzenia. Wydaje Ci się, że jego czyszczenie to jedna z najbardziej czasochłonnych czynności? Nic bardziej mylnego. Utrzymanie piekarnika w czystości i dobrej kondycji jest bardzo proste i nie zabiera ani dużo czasu, ani pieniędzy. Poniżej prezentujemy kilka wskazówek, jak to czynić, a także podpowiadamy, które modele warto wziąć pod uwagę wybierając model dla siebie.

Jak zakup modelu wpływa na czyszczenie piekarnika?

Warto już na etapie zakupu rozważyć model, który pozwala zachować sprzęt w świetnym stanie bez niemalże żadnego wysiłku. Mowa tutaj o piekarnikach z funkcją oczyszczania wnętrza. Wśród tej kategorii produktów spotkasz się z urządzeniami wykorzystującymi różne mechanizmy radzenia sobie z resztkami jedzenia.

piekarnik elektryczny Bosch HBG675BB1

  • Najbardziej efektywnym wariantem jest piekarnik z pyrolizą, np. Bosch HBG675BB1 czy Electrolux EOC3430COX. Czyszczenie pyrolityczne polega na nagrzaniu wnętrza urządzenia do 500 stopni Celsjusza. To skutkuje błyskawicznym spaleniem wszelkich zanieczyszczeń i zamienieniu ich w łatwy do usunięcia popiół.
  • Innym sposobem oczyszczania sprzętu jest kataliza, która wypala resztki jedzenia. Z katalitycznym mechanizmem spotkasz się m.in. w modelu Samsung Dual Cook NV66M3531BS czy Whirlpool OAKZ9 7921 CS NB.
  • Dużą popularnością cieszy się również parowe usuwanie zabrudzeń, które zmiękcza brud i tłuszcz. Takie rozwiązanie zostało zastosowane np. w urządzeniach Candy FCP625NXL oraz Samsung NQ50H5533KS.

piekarnik elektryczny Candy FCP625NXL

Jak dbać o piekarnik – regularność to podstawa

Systematyczne czyszczenie piekarnika i jego konserwacja to punkt wyjścia w zmaganiach o utrzymanie dobrego stanu urządzenia. Jak zapewne dobrze wiesz, lepiej zapobiegać niż leczyć. Spróbuj zatem wypracować w sobie nawyk przecierania łatwo dostępnych miejsc po każdym użyciu. Dzięki temu zabrudzenia nie będą się nadmiernie namnażać i zdecydowanie łatwiej będzie je usunąć podczas większego usuwania zanieczyszczeń. Gruntowne czyszczenie piekarnika przeprowadzaj nie rzadziej niż raz na 2 miesiące. Wszystko zależy jednak od częstotliwości użytkowania – jeśli zatem korzystasz ze sprzętu regularnie, czyść go dokładnie zdecydowanie częściej.

Czyszczenie piekarnika powinno być kompleksowe

Wciąż głowisz się i zadajesz sobie pytanie, jak dbać o piekarnik i jak go czyścić? Pielęgnacja urządzenia musi obejmować czyszczenie wszystkich jego części. Zanim jednak podejmiesz się jakichkolwiek działań, wyłącz urządzenie, poczekaj aż wystygnie i wyciągnij z niego ruszt oraz blachy. Pamiętaj o usunięciu ze ścianek i dna większych pozostałości jedzenia i okruchów.  Wyczyść dokładnie dno i ścianki piekarnika. Z przypaleniami na ich powierzchniach doskonale poradzi sobie np. soda oczyszczona lub gotowy specyfik ze sklepu.

Bardzo ważną kwestią jest również czyszczenie szybki w piekarniku. Dzięki temu, nie tylko zyskasz większą kontrolę nad procesem pieczenia i jego dokładnością, ale również zadbasz o higienę żywności. Ponadto, zabrudzone i zatłuszczone szkło jest po prostu nieestetyczne.  Jak wyczyścić szybkę w piekarniku? Zaschnięte plamy z tłuszczu najłatwiej usuniesz przy pomocy specjalnie przeznaczonych do tego środków czyszczących. Wystarczy, że zaaplikujesz sporą porcję specyfiku na zabrudzenie i po kilku minutach przetrzesz miejsce wilgotną ściereczką, zmywając środek z rozpuszczonym brudem. 

Podczas czyszczenia nie zapominaj o gałkach i wentylatorze. Gałki przetrzyj szmatką nasączoną w roztworze wody i płynu do naczyń. Z kolei do renowacji wentylatora świetnie nadaje się pianka do grilla. Posiadasz piekarnik z funkcją pary? W takim razie absolutnie nie zapominaj o regularnym czyszczeniu sprzętu z osadu z kamienia. Do jego usunięcia skorzystaj z gotowych preparatów, takich jak odkamieniacz do piekarnika. Postępuj z instrukcją zamieszczoną przez producenta na opakowaniu, a czyszczenie piekarnika z kamienia przebiegnie szybko i bez większego trudu.

Piekarnik – czyść go dedykowanymi preparatami

Czyszczenie piekarnika możesz przeprowadzić na dwa sposoby – przy użyciu chemicznych preparatów dostępnych w sklepach lub z wykorzystaniem domowych specyfików. Te ostatnie bardzo często odznaczają się bardzo dobrą skutecznością, a jednocześnie dają gwarancję 100% bezpieczeństwa. Uporczywe osady świetnie usuwają mieszaniny – wody z octem lub cytryną. Przygotowane w proporcjach 1:1 mikstury należy nałożyć na zanieczyszczone powierzchnie, a następnie po upływie kilku godzin wytrzeć przy pomocy szmatki zwilżonej ciepłą wodą. Z kolei z przypalonymi resztkami jedzenia na dnie doskonale poradzi sobie sól. Wystarczy, że posypiesz nią zabrudzone miejsca, a następnie zaczniesz podgrzewać wnętrze piekarnika do momentu zbrązowienia soli. 

Nie przekreślaj jednak z góry gotowych środków. Podczas zakupów wybieraj detergenty znanych marek – najlepiej takich, które są rekomendowane przez producentów sprzętu. Tańsze alternatywy to z reguły silnie żrące płyny, które co prawda poradzą sobie z zabrudzeniami, ale niosą ryzyko uszkodzenia powierzchni piekarnika. Ponadto, wpływ wysokich temperatur zwiększa ich toksyczność.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik, jak dbać o piekarnik okazał się przydatny, a dzięki zamieszczonym w nim wskazówkom wyczyścisz swoje urządzenie szybko i sprawnie! Jeśli jednak dopiero czeka Cię zakup nowego sprzętu, zachęcamy Cię do sprawdzenia oferty OleOle! – a w niej propozycji piekarników z funkcją oczyszczania. Udanych zakupów!100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny