Jak dbać o kuchenkę? (mikrofalową)

Roman

Kuchenka mikrofalowa to urządzenie, które ułatwia nam życie w wielu sytuacjach – dzięki niej możemy szybko i w prosty sposób przyrządzić lub odgrzać posiłki. Te potrafią pod wpływem temperatury siać spustoszenie w urządzeniu – pryskają, strzelają, buzują i tym samym brudzą sprzęt. Jak dbać o kuchenkę? Czym czyścić mikrofalówkę? Jaki model wybrać, by jego pielęgnacja była łatwiejsza? Oto nasz poradnik! 

Jak dbać o kuchenkę? Jak często wykonywać czyszczenie kuchenki mikrofalowej?

Kuchenka mikrofalowa powinna nam służyć co najmniej przez kilka lat. Jeśli jednak nie będziemy o nią odpowiednio dbać, ten czas znacznie się skróci. Nieprawidłowe korzystanie z tego urządzenia może doprowadzić do awarii systemu grzewczego, mechanizmu obracającego talerz czy panelu sterowania. Pierwszą zasadą, której należy przestrzegać, aby uniknąć tych nieprzyjemności, jest regularne i prawidłowe czyszczenie kuchenki. Jak się do tego zabrać?

Zastanawiasz się, jak często wykonywać zabieg czyszczenia kuchenki? Otóż mikrofalówka powinna być czyszczona co najmniej raz w tygodniu lub po każdym korzystaniu, jeśli na jej ściankach lub innych elementach pozostaną resztki jedzenia. Jest to ważne, ponieważ podczas kolejnego jej uruchomienia zostaną one przypalone, a co za tym idzie, ciężej będzie się ich pozbyć. Co więcej, we wnętrzu urządzenia powstanie nieprzyjemny zapach oraz będą namnażać się bakterie, które mogą przedostawać się do przyrządzanych potraw.

Sposoby na czyszczenie kuchenki

Czyszczenie kuchenki może odbywać się przy pomocy dedykowanych środków, jednak polecane są one tylko w przypadku najtrudniejszych plam, powstałych na przykład z zaschniętego tłuszczu. Do jej mycia nie wolno używać innych detergentów, ponieważ mogą uwalniać szkodliwe substancje, które nie powinny znaleźć się w naszym jedzeniu. Przy regularnym czyszczeniu idealnie sprawdzają się, domowe sposoby, takie jak:

  • Woda + cytryna – aby pozbyć się plam oraz nieprzyjemnego zapachu, wymieszaj w misce 0,5 litra wody z sokiem z cytryny, a następnie umieść ją w mikrofali ustawionej na maksymalną moc na 5 minut. Po tym czasie para zmiękczy pozostałości jedzenia, które w prosty sposób usuniesz wilgotną ściereczką.
  • Kawa – dobrym sposobem na pozbycie się brzydkiego zapachu z mikrofali jest także wsypanie do miski z wodą 3 łyżek stołowych kawy i zagotowanie jej w mikrofalówce.
  • Woda + ocet – kolejnym znanym sposobem na czyszczenie kuchenki jest użycie octu. Wymieszaj go w misce z wodą w proporcjach 50:50 i postępuj tak, jak w przypadku wody z cytryną. Aby pozbyć się zapachu octu, umyj wnętrze kuchenki wilgotną ścierką i pozostaw na kilka godzin uchylone drzwiczki.
  • Soda oczyszczona – trudniejsze zanieczyszczenia możesz również usunąć wilgotną gąbką lub ścierką z papką wykonaną z sody oczyszczonej oraz wody.

Pamiętaj, że zabierając się za czyszczenie kuchenki, należy najpierw usunąć wszystkie ruchome elementy, takie jak talerz czy mechanizm nim obracający. Trzeba również pozbyć się wszystkich luźnych resztek jedzenia. Aby nie doprowadzić do przegrzania się wody, a w konsekwencji pęknięcia naczynia, umieść w niej wykałaczkę, która zbierze wszystkie pęcherzyki powietrza. Nie zapominaj również o czyszczeniu wentylatorów – najlepiej zrobić to za pomocą odkurzacza i płaskiej końcówki ze szczotką.

kuchenka mikrofalowa LG MS23NECBW

Dbanie o kuchenkę – o czym jeszcze warto pamiętać?

Dbanie o kuchenkę to nie tylko odpowiednia jej pielęgnacja. Aby zapobiec awarii, nie należy również umieszczać w mikrofalówce naczyń z metalowymi elementami, pozłacanych czy posrebrzanych. Nie wolno także podgrzewać jedzenia w plastikowych (chyba, że producent na to zezwala) czy styropianowych pojemnikach oraz przykrytych folią aluminiową. Może to bowiem doprowadzić do ich stopienia lub powstania iskry w kuchence oraz spalenia się płyty mikowej i uszkodzenia mechanizmu grzewczego. 

Najlepiej korzystać ze specjalnych naczyń, które oznaczone są jako bezpieczne do stosowania w kuchence mikrofalowej. Podczas podgrzewania dania należy pamiętać o tym, aby otwory wentylacyjne były odsłonięte. Zawsze też dobieraj moc i czas podgrzewania danej potrawy zgodnie z zaleceniami, ponieważ przy nieodpowiednich parametrach mogą wybuchnąć i solidnie zabrudzić wnętrze urządzenia. Jeśli dysponujesz dodatkowymi funkcjami, jak np. topnienie i zmiękczanie, termoobieg czy gotowanie na parze, korzystaj z nich zamiast wybierać szybki start – unikniesz wówczas ewentualnych „awarii” i zabrudzeń. Takie udogodnienia dostępne są np. w modelach kuchenek mikrofalowych Whirlpool MWP304M czy LG MS23NECBW.

Samoczyszcząca się kuchenka mikrofalowa – to możliwe!

Producenci kuchenek mikrofalowych wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, stworzyli urządzenia posiadające programy samoczyszczące lub technologię zapobiegającą powstawaniu nieprzyjemnego zapachu. Dzięki temu dbanie o kuchenkę jest jeszcze łatwiejsze! Na przykład urządzenie Samsung ME83M posiada antybakteryjną powłokę ceramiczną, zapobiegającą namnażaniu się drobnoustrojów oraz powstawaniu brzydkich zapachów. Z kolei model Whirlpool MWP203M posiada 11-minutowy program czyszczący. Twoim zadaniem jest jedynie umieszczenie w mikrofalówce specjalnego pojemnika z wodą, a następnie przetarcie wnętrza urządzenia ściereczką i pozbycie się rozpuszczonych zanieczyszczeń czy tłuszczu. 

kuchenka mikrofalowa Samsung ME83M

Podsumowując, aby Twoja kuchenka służyła Ci jak najdłużej, musisz pamiętać o trzech podstawowych zasadach: regularnym czyszczeniu, umieszczaniu w niej tylko specjalnie do tego przeznaczonych naczyń oraz odpowiednim doborze mocy i czasu podgrzewania. Przekonaj się sam – dbanie o kuchenkę wcale nie jest takie trudne! Jeśli zainteresowały Cię modele z funkcją automatycznego czyszczenia, to zachęcamy do zapoznania się z ich szerszą ofertą w sklepie online OleOle!. Życzymy udanych zakupów!


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!