Jak dbać o kuchenkę mikrofalową?

Autor: Roman

Jesteś już szczęśliwym posiadaczem kuchenki mikrofalowej i zastanawiasz się, jak ją czyścić? A może dopiero planujesz zakup, ale nie wiesz na jakie parametry zwrócić uwagę, by czyszczenie kuchenki mikrofalowej nie spędzało Ci snu z powiek? Bez względu na odpowiedź – ten artykuł z pewnością Ci się przyda! Sprawdź nasz krótki poradnik, w którym zdradzamy, jak dbać o kuchenkę mikrofalową oraz wskazujemy kilka modeli, które mogą być szczególnie łatwe w utrzymaniu czystości!

Czyszczenie kuchenki mikrofalowej – jak często?

Zakup kuchenki mikrofalowej to najczęściej inwestycja na lata. Aby jednak tak się stało, o sprzęt trzeba się należycie zatroszczyć. Zastanawiasz się, jak często wykonywać czyszczenie kuchenki mikrofalowej? Zasada jest prosta – zawsze, gdy po skorzystaniu z urządzenia pojawi się wewnątrz brud. O ile masz model z osobnym talerzem obrotowym i tylko on uległ ubrudzeniu – wystarczy go wyjąć i umyć płynem do naczyń. Jeśli jednak brudne są także drzwiczki, ścianki czy inne elementy – pora przejść do zabiegów czyszczących wnętrze kuchenki. Gdy nie widać zabrudzeń – warto czyścić mikrofalówkę cyklicznie, najlepiej raz w tygodniu. Pamiętaj bowiem, że niekiedy drobinki tłuszczu czy inne zanieczyszczenia są z pozoru niewidoczne dla oka, ale z czasem mogą silnie przywrzeć, przypalić się i powodować nieprzyjemny zapach. Zaniedbana kuchenka sprzyja też namnażaniu się bakterii, które mogą przedostawać się do przyrządzanych potraw.

Jak czyścić kuchenkę mikrofalową – sprawdzone sposoby

Skoro zadajesz sobie pytanie – jak dbać o kuchenkę mikrofalową albo czym i jak czyścić kuchenkę mikrofalową – z pewnością nie raz miałeś już problem z pielęgnacją tego urządzenia. Niekiedy źle nastawiona temperatura, zbyt długi czas grzania albo niesforna potrawa potrafią zrobić „niespodziankę” i eksplodować wewnątrz urządzenia. Innym razem po prostu resztki jedzenia albo tłuszcz pryskają i pozostają na ściankach czy drzwiczkach mikrofalówki. Aby sobie z tym poradzić, warto przygotować zestaw do czyszczenia kuchenki mikrofalowej. Przydadzą Ci się: ocet, soda oczyszczona, sok z cytryny, kawa, ściereczka, gąbeczka, ręczniki papierowe, szczoteczka do zębów. Warto też mieć w zanadrzu dedykowane środki do czyszczenia mikrofalówki, dzięki którym usuniesz trudniejsze zabrudzenia. A teraz pora przejść do działania – czyli kilka porad, jak czyścić kuchenkę mikrofalową!

  • Przygotuj urządzenie do czyszczenia. W tym celu przyrządź domową miksturę – połącz wodę z cytryną i umieść w miseczce. Następnie wstaw je do mikrofalówki i nastaw na najwyższą temperaturę na około 5 minut. Dzięki temu zabrudzenie zmiękną i nieco się rozpuszczą. Zetrzyj je ściereczką, a następnie ponownie nastaw wodę z cytryną na 5 minut. 
  • W kolejnym kroku wyciągnij wszystkie ruchome elementy, np. talerz czy mechanizm obracający i umyj je w zlewie przy pomocy gąbki i płynu do naczyń, a następnie osusz.
  • Przyrządź kolejną miksturę – przyda się papka z sody oczyszczonej oraz wody. Taką pastę nałóż na ściereczkę i usuń pozostałe zabrudzenia. Do trudniejszych miejsc dotrzesz szczoteczką do zębów.
  • Chcesz pozbyć się brzydkiego zapachu? Namocz ściereczkę roztworem wody i octu, a następnie dokładnie przetrzyj ścianki, drzwiczki i wszelkie zakamarki. Nie zapomnij później wytrzeć kuchenki ciepłą wodą.
  • Teraz umieść mechanizm obracający i talerz wewnątrz urządzenia. Następnie wsyp do miseczki z wodą 3 łyżki kawy i zagotuj ją w mikrofalówce. Wypędzisz nieco zapach octu i inne zapachy z urządzenia. Gdy zakończysz czyszczenie kuchenki mikrofalowej – pozostaw otwarte drzwiczki na kilka godzin.

Łatwiejsze dbanie o kuchenkę mikrofalową dzięki dodatkowym funkcjom

Masz już swój sprzęt? W takim razie upewnij się, czy nie posiada on funkcji samooczyszczania czy redukcji zapachów! Często bowiem zdarza się, że użytkownicy nie zapoznali się przed zakupem ze specyfikacją sprzętu czy instrukcją. A opcje te znacząco ułatwiają życie! Jeśli dopiero masz w planach zakup mikrofalówki i już teraz zastanawiasz się, jaki model wybrać, aby dbanie o kuchenkę mikrofalową nie przysparzało Ci wielu trudności – zwróć uwagę na te elementy!

  • Rodzaj pokrycia wnętrza urządzenia – dostępne są emaliowane (np. Amica AMGF20E1GB), których jest najwięcej i prosto się je czyści, ale też łatwo uszkodzić powłokę, ceramiczne (np. Samsung MG23K3515CK), niezwykle proste w pielęgnacji oraz ze stali nierdzewnej (np. Sharp R843INW), które zdecydowanie są najbardziej trwałe i odporne na zabiegi pielęgnacyjne.

kuchenka mikrofalowa Samsung MG23K3515CK

  • Funkcja samooczyszczanie – dzięki niej ze znacznie większą łatwością zadbasz o swoje urządzenie. Sprzęt generuje parę wodną, która sprzyja rozpuszczeniu zanieczyszczeń. Wówczas wystarczy wytrzeć brud ściereczką. Taką opcję ma np. model Samsung ME83M.
  • Powłoka antybakteryjna sprzyjająca redukcji brzydkich zapachów – dzięki specjalnej powłoce, wewnątrz urządzenia nie będą gromadziły się drobnoustroje powodujące przykry zapach. Szukasz takiego modelu? W takim razie zainteresuje Cię urządzenie Samsung MS23F301TFK, posiadające antybakteryjną powłokę ceramiczną.

kuchenka mikrofalowa Samsung MS23F301TFK

Dbanie o kuchenkę mikrofalową nie będzie dla Ciebie problemem, jeśli zastosujesz się do wskazówek, które podaliśmy. Metody te sprawią, że nigdy więcej nie będziesz wahać się, czym i jak czyścić kuchenkę mikrofalową. A jeśli szukasz sprzętu łatwego w pielęgnacji – zapraszamy do poznania oferty sklepu online OleOle!. Udanych zakupów!100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny