Co to jest powerbank? Co warto wiedzieć o bankach energii.

Adam

Jak powszechnie wiadomo, potrzeba jest matką wynalazków. W odpowiedzi na jedną z nich powstał powerbank – urządzenie, bez którego większość z nas nie wyobraża sobie funkcjonowania w dzisiejszym, stechnologizowanym świecie. Co to jest powerbank i jakie są jego zalety? O tym, co warto wiedzieć o bankach energii, dowiesz się z poniższego artykułu. Zapraszamy do lektury!

Powerbank – co należy wiedzieć o przenośnych ładowarkach?

Powerbank to urządzenie odpowiadające na potrzeby współczesnego człowieka. Jeśli telefon jest dla Ciebie niczym trzecia dłoń lub Twoja praca uzależniona jest od sprzętu mobilnego, powerbank to gadżet, który na pewno Ci się przyda.

Co to jest powerbank? To sprzęt powszechnie nazywany również bankiem energii, który można uznać za zewnętrzną ładowarkę mobilnych urządzeń – m.in. smartfonów, tabletów, nawigacji GPS, czytników e-book, kamer sportowych czy przenośnych konsol do gier. Jego atutem jest to, że w chwili ładowania nie wymaga dostępu do gniazdka elektrycznego. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej będziesz pamiętać o naładowaniu!

Co warto wiedzieć o bankach energii i ich działaniu? Sercem przenośnej ładowarki jest litowo-jonowa lub litowo-polimerowa bateria. To właśnie w niej magazynowana jest energia elektryczna, wydatkowana w czasie późniejszym na ładowanie baterii wybranych mobilnych urządzeń. Mechanizm funkcjonowania powerbanku można sprowadzić do trzech etapów: naładowania banku energii w drodze podpięcia go do gniazdka elektrycznego, przechowywania energii oraz wydatkowania skumulowanej energii w drodze doładowania baterii sprzętu mobilnego.

Dobre przenośne ładowarki – poznaj ich zalety

Zastanawiasz się, czy warto kupić powerbank? Mnogość atutów tego urządzenia oraz ich ogromna popularność to niezbite dowody na to, że dobra przenośna ładowarka to inwestycja, której nie będziesz żałować. Już wiesz, co to jest power bank. Teraz pora, by dowiedzieć się, jakie są jego zalety!

  • Uniwersalne zastosowanie – ogromną zaletą powerbanków jest ich wszechstronne zastosowanie. Przenośną ładowarką możesz naładować rozmaite urządzenia zewnętrzne – m.in. smartfony, telefony, tablety, czytniki e-book, kamerki sportowe, aparaty cyfrowe, nawigacje samochodowe czy przenośne konsole do gier. 
  • Szeroki zakres cenowy – to atut, dzięki któremu powerbank staje się gadżetem na każdą kieszeń. Oczywiście wraz ze wzrostem ceny możemy liczyć na znacznie lepsze parametry techniczne urządzenia, jednak dobre banki energii znajdziemy już w cenie poniżej 100 zł! Przykładem takiego urządzenia jest TP-LINK TL-PB10000 V1.1, na dodatek – z dwuletnią gwarancją! Co warto wiedzieć o bankach energii to to, że wraz z częstotliwością eksploatacji, spada ich wydajność. Droższy sprzęt z pewnością posłuży Ci dłużej!
  • Niewielkie rozmiary – dzięki nim możesz zabrać sprzęt wszędzie – np. w torebce, plecaku czy nawet kieszeni! Chociaż urządzenia o większej pojemności i liczbie wejść USB mają nieco większą wagę, tak w ostatecznym rozrachunku wciąż nie zajmują wiele miejsca, stając się funkcjonalnym gadżetem.

Co warto wiedzieć o bankach energii?

Jesteś zdecydowany na zakup urządzenia, lecz w gąszczu dostępnych produktów czujesz się nieco zagubiony? Nawet jeśli już wiesz, co to jest power bank i jakie są jego atuty, możesz mieć problem z wyborem odpowiedniego modelu. W celu ułatwienia Ci zakupów przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek. Zwróć koniecznie uwagę na poniższe kwestie, a zobaczysz, że wybór będzie zdecydowanie łatwiejszy!

  • Pojemność – im większa, tym lepiej. Wyższa wartość przekłada się na większą liczbę doładowań urządzeń zewnętrznych oraz szybszy czas ładowania. Podana przez producenta wartość odnosi się do pojemności nominalnej, czyli całkowitej pojemności urządzenia przed niezbędną konwersją napięcia. Po dopasowaniu napięć ogniw oraz portu USB, pojemność rzeczywista banku energii jest mniejsza o około 30% od pojemności wyjściowej. Wyższa wartość idzie jednak z reguły w parze z wyższą ceną i wagą gadżetu. Na rynku możesz spotkać się z bankami energii o bardzo zróżnicowanej pojemności. Od 2000 mAh (jaką posiada np. model GoodRam PB04) do wartości dochodzącej niemalże do 42000 mAh (taką oferuje np. akumulator Xtorm Pro)!

powerbank GoodRam PB04 2000 mAh

  • Typ baterii – warto wiedzieć, że powerbanki mogą gromadzić energię w inny sposób. Wart więc poznać kwestię power bank rodzaje. Najpopularniejsze modele bazują na litowo-jonowej lub litowo-polimerowej wersji. Wybór konkretnego rozwiązania zależy od tego, jak często chcesz korzystać z ładowarki. Bateria litowo-jonowa cechuje się dłuższym czasem ładowania (zalecanym po całkowitym rozładowaniu), ale jednocześnie mniejszą podatnością na samo rozładowywanie. Taki typ baterii znajdziesz m.in. w modelu Adata P20000D. Znacznie szybciej naładujesz powerbank wyposażony w baterię litowo-polimerową, którą posiada np. model  PowerNeed S8000Y. Ta wersja akumulatora jest jednak znacznie bardziej podatna na samoczynne rozładowywanie. 

panel słoneczny PowerNeed S8000Y

  • Liczba wyjść USB – dostępne na rynku rodzaje powerbanków oferują zdywersyfikowaną liczbę portów. W ofercie producentów znajdziemy sprzęt posiadający od 1 do nawet 5 portów wyjściowych, jakimi może się pochwalić np. model Zendure A8PD. Jak pokazuje praktyka, niezbędne minimum to 2 wyjścia USB. Takie rozwiązanie jest bardzo funkcjonalne – pozwala na przekazywanie energii elektrycznej dwóm urządzeniom zewnętrznym jednocześnie. Oprócz tego, każdy bank energii wyposażony jest również w złącze microUSB, służące do ładowania samego powerbanku.
  • Obudowa – power bank to gadżet, który użytkujemy przede wszystkim poza domem. W związku z tym warto postawić na model wykonany z trwałego materiału, który nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu. Jednym z częściej wykorzystywanych, wytrzymałych surowców jest aluminium. Takie rozwiązanie zastosowano m.in. w modelu Hama Power Pack PA12. Sprzęt jest lekki, a przy tym odporny na uszkodzenia mechaniczne.

powerbank Hama Power Pack PA12 12000 mAh 00183355 (złoty)

Mamy nadzieję, że już wiesz, co to jest power bank i jaka jest zasada jego działania. Czujesz, że przenośna ładowarka to gadżet, który koniecznie musisz mieć? W takim razie zachęcamy Cię do odwiedzenia OleOle! i zapoznania się z dostępnymi propozycjami. Jesteśmy pewni, że dzięki szerokiej ofercie produktów i podanym przez nas wskazówkom znajdziesz model skrojony na miarę Twoich potrzeb! Udanych zakupów! Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!