Co to jest HDR? Wszystko o technologii High Dynamic Range

Paweł

Producenci telewizorów coraz częściej oferują swoim klientom ekrany z różnymi, nowoczesnymi technologiami mającymi na celu poprawę jakości barw czy ostrości oglądanych materiałów. Jedną z nich jest właśnie technologia HDR, którą możesz najczęściej spotkać w telewizorach 4K o rozdzielczości 3840x2160 pikseli. W poniższym artykule wyjaśniamy, co to jest HDR oraz przedstawiamy wszystko, co powinieneś o niej wiedzieć. Zapraszamy do lektury!

Co to jest HDR?

HDR jest skrótem od angielskich słów High Dynamic Range, które w wolnym tłumaczeniu oznaczają szeroki zakres dynamiczny. Technologia ta zaistniała już wiele lat temu w aparatach fotograficznych, jednak stosunkowo niedawno weszła również do świata telewizorów. Jej zastosowanie sprawia, że zwiększa się zakres rozpiętości między ciemnymi a jasnymi tonami, co w konsekwencji daje nam żywsze kolory i bardziej realistyczne efekty oglądanych filmów. Jest to szczególnie widoczne podczas pojawienia się na ekranie ciemnych scen z jasnymi punktami, na przykład samochodu poruszającego się po zmroku czy zachodu słońca. Patrząc na taki obraz, możemy nawet odnieść wrażenie, że musimy zmrużyć oczy tak, jakbyśmy patrzyli na prawdziwe światła reflektorów czy promienie słoneczne. Co więcej, telewizory z funkcją HDR posiadają również lepszą gradację tonów pośrednich, co jeszcze bardziej zwiększa wygodę podczas oglądania. 

Jakie mamy standardy HDR?

HDR to ogólna nazwa, do której możemy podporządkować aż 5 standardów oferowanych przez różnych producentów telewizorów. Podstawowym i najpopularniejszym jest HDR10, który wykorzystuje 10-bitowe kodowanie i statystyczne metadane, których parametry są takie same dla całego filmu. Taki format muszą obsługiwać wszystkie telewizory HDR oraz odtwarzacze Blu-ray 4K UHD. Przykładem modelu z HDR10 jest TCL 65EP640 o przekątnej ekranu wynoszącej aż 65 cali oraz klasie energetycznej A++. 

Kolejnym standardem jest ulepszony format HDR10, czyli HDR10+, który powstał dzięki współpracy takich firm jak Samsung, Panasonic oraz 20th Century Fox. W przeciwieństwie do poprzednika obsługuje on dynamiczne metadane, co oznacza, że każda scena, a nawet klatka może mieć ustawione osobne parametry wyświetlania ciemnych i jasnych obszarów obrazu. Minusem tej technologii jest brak możliwości obsługi odtwarzaczy Blu-ray. Bestsellerem, jeśli chodzi o telewizory z HDR10+ są modele Samsung UE55RU7102K, a także Samsung QLED QE65Q67RAT, które dodatkowo pozwalają na oglądanie zdjęć, czy słuchanie muzyki i oglądanie filmów z zewnętrznych źródeł, na przykład portu USB. 

telewizor LED Samsung UE55RU7102K

Wśród formatów HDR, znajdziemy także Dolby Vision, który posiada 12-bitowe kodowanie i podobnie jak HDR10+  dynamiczne metadane, dające wyższą jakość obrazu. Niestety telewizory z tą technologią są droższe, ponieważ producenci chcący ją zastosować w swoich produktach muszą opłacić licencję. Materiały nagrane w standardzie Dolby Vision znajdziemy na przykład na platformie Netfilx czy iTunes. Format ten znajdziemy między innymi w urządzeniach marki Philips, takich jak Philips 55PUS8804/12 czy Philips 70PUS6704/12.

Mniej znanymi formatami HDR są Advanced HDR by Technicolor oraz HLG (Hybrid Log Gamma). Pierwszy z nich stworzony został przez firmę Technicolor i również wykorzystuje dynamiczne metadane, a także wymaga wykupienia licencji. Obecnie stosowany jest tylko w materiałach znajdujących się w Netflix. Drugi z wymienionych standardów powstał we współpracy brytyjskiego BBC oraz japońskiego NHK i wykorzystywany jest podczas transmisji na żywo nawet na telewizorach obsługujących SDR, czyli standardowy format odtwarzania.

telewizor LED Philips 70PUS6704/12

Jakie parametry musi spełniać telewizor z High Dynamic Range?

Skoro wiemy już, co to jest HDR, możemy przejść do parametrów, które musi spełniać telewizor mogący odtwarzać filmy w tej technologii. Pierwszym z nich są 10-bitowe panele, które zapewniają odpowiednią gradację odcieni oraz głębie i intensywność barw. Taki sprzęt musi również oferować odpowiednią jasność, która w telewizorach LCD  z podświetleniem LED wynosi 200-300 cd/m2, natomiast w urządzeniach z HDR musi wynosić minimum 500 cd/m2, jednak im większa będzie ta wartość, tym lepsze efekty uzyskamy. Dodatkowo telewizor obsługujący High Dynamic Range musi posiadać wysoki współczynnik kontrastu oraz standard obrazu Rec2020 z szeroką gamą kolorów.

Opcjonalnie powinien być również wyposażony w złącze HDMI 2.0a, dzięki któremu będziemy mogli oglądać filmy HDR z innych zewnętrznych źródeł, pełne podświetlenie zamiast standardowego krawędziowego, a także funkcję Smart TV umożliwiającą połączenie się z Internetem i oglądanie filmów na takich platformach jak YouTube, Netflix czy Amazon. 

Gdzie jeszcze stosuje się HDR?

Oprócz filmów w jakości HDR na rynku znajdziemy także gry na konsole oraz Xbox, które zapewniają nam realistyczny obraz stworzonego przez twórcę świata. Przykładem może być Sony PlayStation 4 Pro 1TB + FIFA 20, które umożliwia granie w gry w jakości 4K i sprawia, że jesteśmy w stanie dostrzec takie szczegóły jak faktura materiałów. Niektóre urządzenia do gier, takie jak Xbox One S 1TB + Tom Clancy's The Division 2 czy Xbox One X Gold Rush Special Edition Battlefield, mogą pełnić również role odtwarzacza Blu-ray, dzięki czemu możemy zaoszczędzić na kupowaniu osobnego sprzętu. 

konsola Xbox One S Xbox One S 1TB + Tom Clancy's The Division 2

Producenci stosują wiele chwytów marketingowych, dzięki którym stwarzają pozory, że ich sprzęt obsługuje formaty HDR. Jednym z takich sposobów jest używanie nazw takich jak Active HDR, HDR 1000 lub 2000, HDR Plus czy HDR Premium. Pamiętaj jednak, że tylko telewizory z jakością 4K UHD i oznaczeniem UHD Premium są wyposażone w prawdziwą technologię HDR.

Teraz, kiedy wiesz już wszystko o technologii High Dynamic Range, możesz wybrać swój wymarzony telewizor lub konsolę z szerokiej gamy produktów dostępnych w ofercie sklepu online OleOle!. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą oraz życzymy udanych zakupów.Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!