Słownik pojęć i terminów

W jaki sposób korzystać ze słownika?
Wybierz literę alfabetu:

Przedział wiekowy (PEGI)

Przedziały wiekowe (ratingi wiekowe PEGI) to systemy stosowane w celu zapewnienia, że treść utworów rozrywkowych, takich jak filmy, nagrania wideo, DVD czy gry komputerowe, są opatrzone jednoznaczną informacją o grupie wiekowej, dla której są najbardziej odpowiednie. Ratingi wiekowe to informacja dla konsumentów (przede wszystkim dla rodziców) pomagająca im w podjęciu decyzji co do zakupu danego produktu.

Znaki ratingu PEGI znajdują się z przodu i z tyłu opakowania. Wskazują one następujące kategorie wiekowe: 3, 7, 12, 16 i 18. Dostarczają wiarygodnych informacji o stosowności treści gry z punktu widzenia ochrony nieletnich. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do danej gry.

 

 

PEGI 3

Gry oznaczone tym znakiem są odpowiednie dla wszystkich grup wiekowych. Przemoc (jeśli została wykorzystana) jest przedstawiona na wzór tej występującej w kreskówkach dla dzieci (np. Królik Bugs, Tom i Jerry). Postacie z gry są nierzeczywiste, fantastyczne, a dźwięki łagodne i wesołe (nie mogą przestraszyć dziecka). W grze nie występują wulgarne wyrażenia, sceny nagości czy odwołania do pożycia seksualnego.

PEGI 7

Gry, które mogą być nieodpowiednie dla najmłodszych odbiorców. Mogą zawierać obrazy czy dźwięki prawdopodobnie straszne dla małych dzieci.

PEGI 12

Gry, w których przemoc pokazana jest w nieco bardziej realistyczny sposób (nastawioną przeciw postaciom fantastycznym lub abstrakcyjną przemoc wobec postaci o ludzkich bądź zwierzęcych cechach). Dopuszczalne użycie nagości w jej bardziej dosłownym znaczeniu (jednak nie może być odwołaniem do stosunku płciowego). Możliwe wulgaryzmy mają łagodny charakter.

PEGI 16

występująca w grze przemoc oraz aktywność seksualna przedstawiona jest tak, jak w rzeczywistości. Odbiorcami może być młodzież od 16 roku życia (osoby w tym wieku, są bardziej odporne na mocniejsze wulgaryzmy, przedstawianie narkotyków, tytoniu czy sceny przestępstw).

PEGI 18

Tym znakiem oznacza się gry dla dorosłych. Przedstawiana jest daleko posunięta przemoc (uznaje się, że można określić ją jako powodującą u widza uczucie odrazy).

 

Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację