Słownik pojęć i terminów

W jaki sposób korzystać ze słownika?
Wybierz literę alfabetu:

Wtyczki, gniazda kable komputerowe

  • D-Sub, inaczej VGA. jest standardowym złączem analogowym, służącym do podłączania monitora lub telewizora do komputera. Złącza VGA mają zwykle niebieską, plastikową obudowę oraz etykiety z kolorowymi oznaczeniami. Analogowe złącze, wykorzystywane jest w urządzeniach i zakończeniach przewodów do połączeń w transmisji sygnałów wizyjnych pomiędzy urządzeniami elektronicznymi. Standardowe złącza D-sub mają 9, 15, 25, 37, 50 lub 60 pinów. Standard D-sub jest określeniem sposobu fizycznej budowy złącza, a nie przeznaczeń komunikacyjnych.
  • DVI - typ złącza pozwalającego na podłączenie monitora lub telewizora do karty graficznej komputera. Przesyła jedynie sygnał Video. Złącza DVI (Digital Video Interface) mają zazwyczaj białą, plastikową obudowę oraz etykiety z kolorowymi oznaczeniami. Występuje w trzech wariantach: DVI-A DVI-D DVI-I
  • FireWire - rodzaj złącza, które pozwala na bardzo szybką wymianę danych pomiędzy takimi urządzeniami jak komputer, kamery wideo, twarde dyski, pamięci masowe itp. Transfer danych za pośrednictwem złącza FireWire jest znacznie szybszy i stabilniejszy niż za pośrednictwem złącza USB 2.0. W zależności od standardu FireWire oferuje transmisję danych na poziomie: 100, 200, 400 i 800 Mb/s. Długość kabla ograniczona jest do 4,5 metra. Urządzenia podłączone do magistrali FireWire są równouprawnione, dzięki czemu transmisja może odbywać się bezpośrednio pomiędzy nimi, bez pośrednictwa komputera.
  • HDMI - multimedialny interfejs przeznaczony do przesyłania nieskompresowanego, cyfrowego sygnału audio i wideo wysokiej rozdzielczości (High Definition Multimedia Interface). Zapewnia aktualnie najlepszą jakość obrazu i dźwięku. Pozwala łączyć ze sobą urządzenia takie jak telewizory LCD , monitory, kamery i aparaty cyfrowe, odtwarzacze Blu-ray i DVD, konsole gier, rzutniki, komputery itp.
  • RJ45 - rozwiązanie umożliwiające połączenie urządzeń z internetem oraz wymianę danych między nimi w sieci LAN (Local Area Network). W tej technologii najczęściej używanym medium jest kabel ze złączem RJ-45, z przewodami skręconymi parami, zwanym także skrętką.
  • USB - rodzaj sprzętowego portu komunikacyjnego, umożliwiającego połączenie różnych urządzeń elektronicznych (np.: telewizora z pendrive lub dyskiem HDD, kamery wideo z komputerem, aparatu fotograficznego lub telefonu komórkowego z telewizorem bądź komputerem, drukarki i urządzenia wielofunkcyjnego z komputerem itp.)
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację