Słownik pojęć i terminów

W jaki sposób korzystać ze słownika?
Wybierz literę alfabetu:

Procesor - telefony

Procesor to element telefonu, występujący pod postacią układu scalonego, który odpowiada za synchronizację pracy wszystkich podzespołów urządzenia. Ma on bezpośredni wpływ na szybkość i wydajność telefonu.

Wydajny procesor umożliwia bezproblemową i płynną obsługę telefonu oraz pozwala na uruchamianie zaawansowanych i wymagających aplikacji i gier. Głównymi elementami opisującymi procesor są liczba rdzeni oraz częstotliwość taktowania.Rdzeń
Rdzeń jest to fizyczna część procesora, który odpowiada za procesy i operacje obliczeniowe. Wraz ze wzrostem liczby rdzeni, rośnie tzw. moc obliczeniowa procesora, czyli zdolność procesora i całego telefonu do wykonywania dużej liczby operacji.

TYP PROCESORA ZASTOSOWANIE
JEDNORDZENIOWY płynne działanie pojedynczej aplikacji
DWURDZENIOWY płynne działanie dwóch aplikacji
CZTERORDZENIOWY płynne działanie do czterech aplikacji w tle
SZEŚCIORDZENIOWY płynne działanie do sześciu aplikacji w tle
OŚMIORDZENIOWY płynne działanie do ośmiu aplikacji w tle

Częstotliwość taktowania
Jest to zdolność procesora do wykonywania określonej liczby operacji w ciągu jednej sekundy. Dla przykładu procesor o taktowaniu 1 GHz potrafi wykonać 1 miliard operacji na sekundę.

Współcześnie największymi Producentami procesorów do urządzeń mobilnych są:
  • Qualcomm (seria procesorów Snapdragon)
  • Samsung (Seria procesorów Exynos)
  • MediaTek
  • Intel
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację