Słownik pojęć i terminów

W jaki sposób korzystać ze słownika?
Wybierz literę alfabetu:

Wyświetlacz telefonu

Wyświetlacz telefonu jest głównym elementem urządzenia, na którym wyświetlają się zainstalowane na nim aplikacje.

Podstawowymi parametrami opisującymi wyświetlacz są:
  • Przekątna ekranu
  • Technologia wykonania
  • Rozdzielczość

Przekątna

Przekątna to podstawowy parametr określający użyteczną wielkość ekranu. Wyznacza rozmiar wyświetlacza i podawana jest w calach. Im wyższa przekątna, tym większy wyświetlacz telefonu, odtwarzacza, nawigacji czy też innego sprzętu.
 

Technologia wykonania
Technologia wykonania ma wpływ na finalny wygląd wyświetlanego obrazu. W zaawansowanych smartfonach użyte są technologie, które gwarantują szerokie kąty widzenia i naturalne, wyraziste barwy. Popularne technologie to np:

  • AMOLED - zapewniający duży kontrast rzędu 10000:1 i głębię czerni (np. smartfony firmy Samsung)
  • IPS - gwarantujący większe kąty widzenia i szerszą paletę barw. Znanym ekranem IPS jest ekran Retina montowany w smartfonach iPhone firmy Apple

Rozdzielczość
Od rozdzielczości ekranu uzależniona jest jakość wyświetlanego obrazu. Im większa rozdzielczość, tym bardziej szczegółowy obraz i mniej widoczne piksele. Wiele współczesnych smartfonów wyposażonych jest w ekrany o dużej rozdzielczości i zagęszczeniu pikseli, dzięki czemu kontury tekstu i grafik posiadają płynne przejścia a sam obraz jest wyraźny i ostry.

Porównanie ekranu o niskiej i wysokiej rozdzielczości


Polecamy artykuły:
Jak wybrać smartfona?
Jakie możliwości mają najnowsze smartfony?
Terminy powiązane:
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację