PROMOCJE

Słownik pojęć i terminów

W jaki sposób korzystać ze słownika?
Wybierz literę alfabetu:

Jasność obiektywu


Jasność obiektywu to ilość światła, które przepuszczane jest przez obiektyw do wnętrza urządzenia (aparatu albo kamery), przy maksymalnie otwartej przysłonie. Cechę określa wartość liczbowa oznaczana (f), która wskazuje najmniejszą wartość przysłony dla danego obiektywu.
Czytaj więcej

Jasność obiektywu to ilość światła, które przepuszczane jest przez obiektyw do wnętrza urządzenia (aparatu albo kamery), przy maksymalnie otwartej przysłonie. Cechę określa wartość liczbowa oznaczana (f), która wskazuje najmniejszą wartość przysłony dla danego obiektywu. Warto zaznaczyć, że im mniejsza jest wartość przysłony, tym większy jest otwór przysłony, natomiast obiektyw staje się jaśniejszy. Jasny obiektyw umożliwia wykonywanie dobrej jakości zdjęć przy gorszym oświetleniu. W obiektywach zmiennoogniskowych (zoomów) jasność obiektywu jest podawana najczęściej jako dwie wartości, które określają maksymalny otwór przysłony (f) przy najmniejszej, jak i przy największej ogniskowej, (np. f/ 1,6–2,7). Najlepsze obiektywy posiadają stałą jasność, niezależnie od ogniskowej.
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację