Jak dbać o płytę ceramiczną?

Autor: Renata

Kuchenne płyty ceramiczne, podobnie jak wszelkie inne, wymagają regularnego czyszczenia i konserwacji. Jeśli nie zadbamy od tę kwestię, mogą ulec zniszczeniu i już po krótkim czasie użytkowania konieczna będzie wymiana. Jak dbać o płytę ceramiczną? Jak czyścić płytę i z pomocą jakich detergentów? Mamy dla Ciebie zbiór praktycznych informacji. Zapraszamy do lektury!

Płyta ceramiczna – jak o nią dbać?

Płyta grzejna jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia każdej kuchni. Omawiane przez nas płyty ceramiczne są dostępne w sprzedaży już od lat siedemdziesiątych XX w. Dzięki zastosowaniu płaskich, ceramiczno-szklanych powierzchni, urządzenia prezentują się zdecydowanie korzystniej i co najważniejsze – są o wiele łatwiejsze w czyszczeniu. Wszystko dlatego, że lampy lub spirale grzejne znajdują się bezpośrednio pod płytą. Dodatkowo użytkownik zyskuje kontrolę nad procesem gotowania, lepsze zabezpieczenie przed dziećmi, a niekiedy nawet czujniki smażenia czy funkcje automatycznego gotowania.

Kiedy już wybierzesz swoją płytę grzewczą, pora przejść do pytania tytułowego – jak dbać o płytę ceramiczną. Pozbywanie się zabrudzeń ma związek nie tylko z estetyką, ale też przekłada się na utrzymanie higieny w miejscu przyrządzania posiłków. Zaschnięty tłuszcz, resztki pokarmów, gęste ciecze itp. negatywnie wpływają na stan kuchenki, ale i na Twoje zdrowie! Mogą w nich gromadzić się grzyby, bakterie i inne ustrojstwa, które po przedostaniu się do Twojego organizmu wywołają np. problemy żołądkowe. Nie lekceważ więc tej sprawy i przejdź do kolejnych akapitów, by poznać odpowiedź na pytanie „płyta ceramiczna – jak o nią dbać?”.

produkt czyszczący HILLMANN Środek do czyszczenia grzewczych płyt ceramicznych 500 ml AGDPL01

Jak dbać o płytę ceramiczną – wybierz sprawdzone środki

Zanim podpowiemy Ci, jak czyścić płytę ceramiczną, to najpierw musisz odpowiednio się wyposażyć. Będą do tego celu potrzebne dobre środki do czyszczenia, a także akcesoria. Unikaj produktów, które w swoim składzie zawierają silne związki o działaniu ścierającym i żrącym. I choć może Ci się wydawać, że doskonale usuną zabrudzenia, nawet te wyjątkowo zaschnięte, to jednak musisz wiedzieć, że mogą też być przyczyną uszkodzenia płyty ceramicznej.

Polecamy sprawdzić naszą kategorię: produkty czyszczące, gdzie znajdziesz liczne środki rozpuszczające zabrudzenia. Dzięki takim preparatom łatwo możesz je zmyć lub zetrzeć. Najlepiej wybierać takie, których aplikacja jest prosta, a rozprowadzenie po powierzchni płyty nie będzie wymagało kontaktu z dłońmi. Warto np. rozważyć zakup sprayu HILLMANN Środek do czyszczenia grzewczych płyt ceramicznych 500 ml AGDPL01, usuwającego tłuste plamy oraz niewielkie przypalenia i zacieki, przywracając powierzchniom połysk. Do bardzo trudnych plam możesz natomiast wybrać HILLMANN Środek do odtłuszczania AGDKU02 250 ml. Z kolei do regularnego przecierania po każdym gotowaniu polecamy HILLMANN chusteczki uniwersalne

produkt czyszczący HILLMANN Środek do odtłuszczania AGDKU02 250 ml

Oczywiście istnieją też domowe sposoby na czyszczenie płyty ceramicznej. Najlepiej wykorzystać w tym celu roztwór z ciepłej wody i sody oczyszczonej. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kwasku cytrynowego, który przy okazji pomoże Ci pozbyć się smug i pozostawi piękną, lśniącą powierzchnię. Poza środkami do pielęgnacji, polecamy wybrać dobrej jakości akcesoria – ściereczki z mikrofibry, gąbki, ręczniki papierowe.

Płyty ceramiczne – czyszczenie

Masz już pod ręką odpowiednie środki czyszczące do płyt ceramicznych? Pora więc przejść do usuwania zabrudzeń. Pierwszym krokiem powinno być obfite naniesienie produktu na powierzchnię płyty i pozostawienie go na kilka minut. Czas ten jest niezbędny, aby zastosowane detergenty mogły wejść w reakcję z zabrudzeniami, co z pewnością ułatwi ich usunięcie. Nie polecamy do tego celu korzystać z ostrych narzędzi, drapaków itp. Dobry środek powinien w pełni poradzić sobie z tłuszczem i osadem – tak, by po kilku chwilach zetrzeć go ściereczką. Ta powinna być miękka i chłonna.

Czasem jednak może pojawić się problem z zaschniętymi zabrudzeniami, dlatego polecamy regularne czyszczenie – po każdym gotowaniu. Chlapnął sos? Wytrzyj go ściereczką. Wykipiało mleko? Wyłącz na chwilę kuchenkę i powycieraj płytę grzewczą. Nie dopuszczaj do zasychania. Niestety wiemy, że w praktyce nie zawsze się to udaje. Właśnie dlatego podpowiadamy też, jak powinno przebiegać usuwanie przypaleń. 

Nie owijamy w bawełnę – taki proces czyszczenia nieco się wydłuży. Niestety konieczne może być skorzystanie ze specjalnego skrobaka. Tutaj jednak pamiętaj – musi być to produkt dedykowany, przeznaczony właśnie do płyt ceramicznych. Często producenci dołączają go do swoich urządzeń, ale jeśli nie, wówczas należy kupić taki skrobak indywidualnie. Takie akcesorium powiada bowiem specjalne ostrze, które skutecznie usuwa wszelkie przypalenia i zaschnięte resztki jedzenia, a ponadto nie powoduje zarysowań oczyszczanych powierzchni.

Płyta ceramiczna wymaga odpowiedniej troski. Wpłynie to na jej użyteczność, ale też pozwoli utrzymać w odpowiedniej kondycji oraz czystości. Mamy nadzieję, że nasz poradnik jak dbać o płytę ceramiczną będzie przydatny i bez większych trudności poradzisz sobie z zabiegami pielęgnacyjnymi. Powodzenia!100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny
100% osób oceniło ten artykuł jako przydatny