Poradnik: Jaką kuchenkę kupić?

Henryk

Kuchnie wolnostojące

Kuchnie wolnostojące są najczęściej spotykanym rodzajem kuchenek. Dostępne są w przeróżnych rozmiarach, kolorach oraz wykorzystują różne typy zasilania. Zostały tak zaprojektowane, aby zmieścić się w wolną przestrzeń pomiędzy meblami oraz innymi urządzeniami kuchennymi. W przeciwieństwie do kuchenek do zabudowy można je stosunkowo łatwo przemieszczać oraz instalować.

Wykonaj poniższe kroki, a będziesz znacznie bliżej wyboru swojej idealnej kuchenki:

Krok 1: wybierz typ zasilania

Każdy typ zasilania ma swoje zalety, dlatego warto poświęcić trochę czasu na wybór zasilania pasującego do Twojego domu oraz sposobu gotowania. Jeżeli wymieniasz kuchenkę to zazwyczaj łatwiej będzie korzystać z tego samego zasilania, które było wykorzystywane dotychczas (zmiana typu zasilania może wiązać się ze sporymi kosztami).

paliwo

Energia elektryczna

Kuchenki elektryczne dostępne są w połączeniu z 3 typami płyt: nieskomplikowanymi i stosunkowo tanimi płytami gazowymi, szybko nagrzewającymi się i niezawodnymi płytami ceramicznymi oraz nowoczesnymi płytami indukcyjnymi.
Niektóre kuchenki elektryczne mogą trochę dłużej nagrzewać ich gazowe podzespoły. Jednak te z termoobiegiem (wyposażone w wentylator) zapewniają ich szybsze nagrzewanie, krótszy czas pieczenia oraz utrzymanie stałej temperatury.

 
paliwo

Gaz

Kuchenki gazowe szybko wytwarzają ciepło zarówno na płycie jak i w piekarniku. Gotowanie na gazie umożliwia łatwe w obsłudze regulowanie ciepła oraz pomaga w upieczeniu przygotowywanego dania z zewnątrz jednocześnie utrzymując soczystość wewnętrznej jego części.
Kuchenki gazowe wyposażone są w ekspresowo rozgrzewające się palniki pozwalające na szybkie i równomierne gotowanie. Kuchenki te są z reguły także tańsze w utrzymaniu niż kuchenki elektryczne.

 
paliwo

Mieszane

Kuchenki gazowo-elektryczne posiadają zalety zarówno tych elektrycznych jak i gazowych - krótki czas reakcji płyty gazowej oraz jednolitą i równomierną temperaturę elektrycznego piekarnika. Dzięki połączonym możliwością obydwu typów kuchenek pozwalają one na profesjonalne gotowanie we własnym domu.

 

Krok 2: wybierz rozmiar

Kuchnie wolnostojące dostępne są w różnych rozmiarach, więc zawsze warto sprawdzić przed zakupem ilość wolnego miejsca przeznaczonego na ich instalację.

Producenci najczęściej rekomendują pozostawienie dodatkowych 5 mm wokół kuchenki umożliwiając jej prawidłową wentylację oraz zmniejszając ryzyko przegrzewania się. Sprawdź więc przed zakupem wymiary zapisane w specyfikacji produktu w celu upewnienia się, że zmieści się on w Twojej kuchni.

rozmiar
 

Krok 3: wybierz sposób czyszczenia piekarnika

Utrzymanie piekarnika w czystości jest bardzo istotne i niestety zarazem czasochłonne. Na szczęście producenci zapewniają rozmaite sposoby na oszczędzenie czasu wymaganego na czynności związane z utrzymaniem go w dobrym stanie. Najczęściej występującymi systemami oczyszczania piekarnika są emalie łatwoczyszczące oraz wkłady katalityczne. Wystarczy zdecydować jak dużo pracy zamierzasz włożyć w czyszczenie swojego piekarnika.

czyszczenie

Emalia łatwoczyszcząca

Piekarniki z emalią latwoczyszczącą wyposażone zostały w gładką powłokę. Dzięki temu nie są trudne do wytarcia, jednak nadal wymagają nakładu znacznej ilości własnej pracy.

czyszczenie

Wkład katalityczny

Piekarniki z wkładem katalitycznym są wyposażone w specjalną powłokę, która absorbuje tłuszcz oraz resztki żywności. Następnie resztki te są utleniane, gdy temperatura w piekarniku osiąga 200 oC, dzięki czemu piekarnik jest o wiele łatwiej wyczyścić.

 

Krok 4: wybierz rodzaj piekarnika

piekarnik

Piekarniki wielofunkcyjne

Piekarniki wielofunkcyjne łączą różne ustawienia z dodatkowymi możliwościami sposobu grzania piekarnika, które to dają możliwość większej dowolności w stosunku do klasycznych piekarników lub tych z termoobiegiem. To czyni z nich najbardziej elastyczne piekarniki na rynku, ponieważ oferują wiele różnych metod pieczenia, co umożliwia nam przygotowanie niemalże każdego dania.

piekarnik

Piekarniki z wentylatorem

Piekarniki z wentylatorem grzeją jednolitą temperaturą bez względu na to, gdzie umieścisz przygotowywane danie. Wentylator, obracany przez źródło ciepła, równomiernie rozprowadza ciepło pomagając przy tym w zredukowaniu czasu wstępnego podgrzewania oraz obniżeniu czasu pieczenia nawet o 30%. Ta cecha sprawia, iż piekarniki z wentylatorem są idealne do pieczenia wielu dań po kolei lub przygotowywania kilku dań na raz.

 
piekarnik

Piekarniki z termoobiegiem

Istnieje również technologia wspomagana wentylatorem. Jest to połączenie piekarników konwencjonalnych oraz tych z wentylatorem. Piekarniki wspomagane wentylatorem wyposażone są w elementy grzewcze zarówno w górnej jak i dolnej części wnętrza piekarnika. Obracający się wentylator delikatnie rozprowadza ciepło, aby prawie całkowicie wyrównać temperaturę w każdym miejscu piekarnika, jednak nie robi tego tak dokładnie jak w przypadku piekarnika z wentylatorem - w górnej części piekarnika temperatura ta jest trochę wyższa. Dzięki temu taki piekarnik jest doskonały do przygotowywania dań wymagających brązowionej góry i dołu dania takich jak kisz lub pieczona wieprzowina.

piekarnik

Piekarniki konwencjonalne

Piekarniki konwencjonalne pozwalają piec w różnej temperaturze w zależności od miejsca, w którym umieścimy przygotowywane danie. Źródło ciepła umieszczone jest w górnej części piekarnika. Taki piekarnik nie jest wyposażony w wentylator. Gorące powietrze unosi się do góry pieca, dzięki czemu nadaje się on doskonale do tradycyjnego gotowania i pieczenia.

 

Sprawdź kuchenki najpopularniejszych producentów:

Amica Electrolux Bosch Indesti Hotpoint-Ariston
 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!