Cyberpunk 2077
– wszystko, co musisz wiedzieć przed premierą!

Polskie studio CD Projekt RED jeszcze przed ogólnoświatowym sukcesem trzeciej części serii Wiedźmin („Dziki Gon”) w 2012 roku zapowiedziało prace nad nowym projektem. Opublikowany w styczniu 2013 roku dość tajemniczy teaser trailer gry Cyberpunk 2077 zachwycił odbiorców na całym świecie. Na ten moment ma ok. 15 milionów wyświetleń w serwisie YouTube. Zapowiedź gry wzbudziła ogromne emocje, ponieważ fani po świetnym Wiedźminie III mają wysokie oczekiwania względem kolejnej produkcji CD Projekt RED. Prace nad nowym tytułem trwały dość długo i były prowadzone w tajemnicy. Podsycało to zainteresowanie, ale też zniecierpliwienie graczy. Gdy w styczniu 2018 roku na oficjalnym koncie Cyberpunk 2077 na serwisie Twitter po kilku latach bezczynności pojawił się tweet zwierający jedynie słowo „beep”, post uzyskał 20 tys. retweetów oraz ponad 60 tys. polubień! Sygnał ten ewidentnie wskazywał na to, że studio nadal pracuje nad grą. Po tej zakamuflowanej informacji wartość CD Project Red wzrosła aż o pół miliarda złotych! Dlaczego Cyberpunk 2077 budzi aż tyle emocji?

Cyberpunk 2077 – uniwersum i fabuła

Cyberpunk 2077 jest grą aRPG (ang. action role playing game – fabularna gra akcji) z otwartym światem otwartym na eksplorację. Stanowi adaptację papierowej gry fabularnej „Cyberpunk2020” autorstwa Mike’a Pondsmitha, która w 1995 roku cieszyła się ogromną popularnością w Polsce. Akcja jest osadzona 57 lat później, w fikcyjnym, dystopijnym, świecie megalopolis o nazwie Night City. Główną postacią jest V (dla której to gracz będzie mógł wybrać płeć, wygląd oraz inne atrybuty w trakcie rozgryki), najemnik starający się przeżyć w brutalnym środowisku, próbujący zdobyć implant gwarantujący nieśmiertelność. Tłem dla wydarzeń mają być takie zjawiska jak anarchia, dystopia i wyraźne podziały klasowe. Gra w oczywisty sposób nawiązuje do stylistyki cyberpunk, czyli odmiany fantastyki naukowej, skupiającej się na wyobrażeniach o potencjalnych negatywnych konsekwencjach szybkiego rozwoju zaawansowanej technologii. Twórcy zdecydowali się na bardzo modną estetykę retrofuturyzmu, charakterystycznego dla lat 80. Podczas gali Game Critics Awards w 2018 oraz 2019 roku Cyberpunk 2077 otrzymał specjalne wyróżnienia za oprawę graficzną.

Cyberpunk 2077 – data premiery

Pierwotnie ogłoszono, że Cyberpunk 2077 ma mieć premierę 16 kwietnia 2020 roku. W styczniu studio zdecydowało się jednak przesunąć jej datę na 17 września 2020 roku, czyli o aż pięć miesięcy. CD Projekt RED umotywowało swoją decyzję wolą precyzyjnego udoskonalenia gry oraz jej zoptymalizowania na inne platformy. Preorder można zamawiać już od czerwca 2019 roku. Dystrybucja ruszyła po oficjalnej premierze gameplayu podczas targów E3, na których wystąpił znany aktor Keanu Reeves – grający jedną z postaci w grze.

Cyberpunk 2077 – wymagania sprzętowe

CD Projekt RED nie ogłosiło jeszcze oficjalnych wymagań sprzętowych dla Cyberpunk 2077, ale pojawia się coraz więcej spekulacji na ich temat. Gra została stworzona na autorskim silniku graficznym RED Engine, podobnie jak Wiedźmin III: Dziki Gon. Tym razem ma to być jego ulepszona wersja, gwarantująca spektakularną oprawę graficzną wykorzystującą najnowocześniejszą technologię. Można więc spodziewać się bardzo wysokich wymagań. Jakie są najbardziej prawdopodobne prognozy?

Cyberpunk 2077 minimalne wymagania:
 • Procesor: Intel Core i5-2500K 3.3GHz, AMD Ryzen 5 260 3.9 GHz,
 • Karta graficzna: 3 GB, Nvidia GeForce GTX 780/AMD Radeon R9 280 (lub lepsza),
 • Pamieć RAM: 12 GB,
 • System operacyjny: Windows 7/8/10 64-bit (często wspomina się jednak o tym, że CD Projekt może postawić na współpracę z firmą Microsoft i gra będzie kompatybilna jedynie z najnowszym systemem Windows 10).
Cyberpunk 2077 rekomendowane wymagania:
 • Procesor: Intel Core 7-8700K 3.7 GHz,
 • Karta graficzna: 8 GB, Nvidia GeForce GTX 1070/AMD Radeon RX Vega 56 (lub lepsza),
 • Pamięć RAM: 16 GB,
 • System operacyjny: Windows 10 64-bit.

Cyberpunk 2077 – na jakie konsole będzie dostępna gra?

Gra Cyberpunk 2077 będzie dostępna na PC, a także na konsole PlayStation 4 oraz Xbox One. W grudniu 2020 planowane są premiery nowych generacji tych urządzeń, ale gra ma być w pełni do nich dostosowana. Studio podobno skupiło się na optymalizacji, dlatego można spodziewać się grafiki wysokiej jakości na wszystkich platformach.

Cyberpunk 2077 – gameplay

Cyberpunk 2077 jest grą aRPG z elementami FPS (ang. first-person shooter – strzelanka z perspektywy pierwszej osoby), dlatego na początku z pewnością będzie można dostosować postać według własnych preferencji. Gracze mogą wybierać spośród różnych klas oraz ścieżek rozwoju. Wśród dostępnych wariantów podstawowych można wymienić: Netrunner (haker), Techie (technik) i Solo (najemnik) oraz dwie poboczne role: Rocketboy i Corporate. Gra ma oferować bardzo swobodny sposób modyfikacji cech postaci, dzięki czemu każdy gracz będzie mógł w pełni skupić się na indywidualnym doświadczeniu.

Podczas tworzenia bohatera można nie tylko dostosować jego wygląd, ale też określić cechy charakteru, takie jak np. inteligencja, zwinność, siła czy zdolności techniczne. Wszystko to ma mieć niebagatelny wpływ na wydarzenia i fabułę. Jednym z elementów tego uniwersum są też powszechne modyfikacje ciała, które doskonale wpisują się w konwencję gry RPG.

Jedną z największych zalet Cyberpunk 2077 ma być zachwycająca oprawa graficzna, niemalże zacierająca różnice między gameplayem a cutscenkami (przerywnikami wideo). Widok FPP (ang. first-person perspective – perspektywa pierwszoosobowa) i niezwykle realistyczna grafika mają zapewnić niespotykaną dotychczas immersję.

Cyberpunk 2077 umożliwi graczom eksplorację otwartego świata, oferującego ogrom możliwości. Mają na niego składać się m.in. czarny rynek, nieruchomości do kupienia we wszystkich sześciu dzielnicach, dziesiątki zadań pobocznych czy setki broni, dodatków i akcesoriów. Część z nich będzie dostępna dla gracza dopiero po osiągnięciu odpowiedniej reputacji lub zdobyciu wymaganej kwoty.

Tak jak większość gier z gatunku RPG Cyberpunk 2077 ma w dużej mierze opierać się na prowadzonych rozmowach z napotkanymi postaciami. System dialogowy ma być podobno wyjątkowo szeroko rozbudowany. Nieliniowa ścieżka prowadzenia interakcji ma wpływ na fabułę, kreację świata i rozwój postaci. System walki może natomiast przyjąć dwa oblicza. Oprócz klasycznego wykorzystania broni różnej kategorii gracze będą mogli skupić się na skradaniu się i cichym pokonywaniu przeciwników.

Cyberpunk 2077 jest grą przeznaczoną dla osób pełnoletnich. W rozgrywce mogą więc pojawić się: niecenzuralne słownictwo, brutalne sceny lub nawiązania o charakterze erotycznym.

Cyberpunk 2077 – rozgrywka multiplayer

Wieloosobowa rozgrywka w uniwersum Cyberpunk 2077 ma być dostępna w formie osobnej produkcji. Na razie nie ma żadnych oficjalnych informacji odnośnie daty jej dystrybucji. Do momentu przesunięcia premiery głównej gry spekulowano o roku 2021, ale w świetle obecnych wydarzeń jest to raczej mało prawdopodobne.

Cyberpunk 2077 – co zawiera wersja kolekcjonerska?

W przedsprzedaży gracze mogą zakupić standardowe wydanie lub edycję kolekcjonerską. W wersji rozszerzonej gracze znajdą:
 • pudełko edycji kolekcjonerskiej,
 • pudełko z kodem aktywacyjnym gry,
 • płyty ze ścieżką dźwiękową,
 • kolekcjonerski Steelbook,
 • artbook w twardej oprawie,
 • metalowy brelok Quadra V-tech i metalowe przypinki,
 • materiał dowodowy NCPD zawierający przewodnik po Night City,
 • haftowane naszywki,
 • naklejki do sticker bomby,
 • kompendium wiedzy na temat świata gry,
 • mapę Night City,
 • pocztówki z Night City.
 • 25-centymetrową figurkę przedstawiającą główną postać gry.
Cyberpunk 2077 PC + Steelbook PC
Sprawdź
Cyberpunk 2077 + Steelbook PS4
Sprawdź
Cyberpunk 2077 + Steelbook Xbox One
Sprawdź