Komputer to urządzenie, które pomaga nam w wypełnianiu obowiązków, stanowi centrum rozrywki i jest kanałem komunikacji. Używamy go codziennie, jednak niewiele osób wie, jakie elementy wchodzą w jego skład. Wiedza ta może przydać się na przykład wtedy, kiedy nasz sprzęt zaczyna szwankować lub kiedy chcemy poprawić jego wydajność. Sprawdź, z jakich części składa się komputer i za jakie funkcje są one odpowiedzialne!
Z jakich części składa się komputer?
Pierwszą rzeczą, na którą zwracamy uwagę, patrząc na komputer jest jego obudowa. Mimo że nie jest to najważniejszy jego element, to spełnia ona bardzo ważną rolę, ponieważ chroni kluczowe podzespoły znajdujące się w jej wnętrzu. Na rynku znajdziemy komputery, których obudowa ma różne rozmiary, a także prezentuje róże walory estetyczne. Wśród klasycznych wariantów są również obudowy przeszklone czy podświetlane.
Co znajduje się w jej wnętrzu? Otóż w środku obudowy znajdziemy podzespoły oraz inne akcesoria komputerowe, które mają wpływ na wydajność oraz działanie naszego sprzętu. Pierwszym i najważniejszym z nich jest tzw. mózg komputera, czyli płyta główna. To właśnie do niej podłączone są wszystkie podzespoły i to do niej należy odpowiedzialność za sprawną komunikację między nimi. W zależności od tego, jaki jest jej format, a także jakie posiada gniazda i złącza, zależeć będzie możliwość rozbudowy naszego komputera. Wybierając płytę główną, należy zwrócić uwagę na to, jaką posiada podstawkę pod procesor, a także jaki jest jej format. Najpopularniejszym formatem jest ATX, micro ATX lub mini ITX. Rozmiary mikro idealnie sprawdzą się w komputerach domowych. Przykładem takich modeli płyt głównych są między innymi Gigabyte B450M DS3H oraz MSI H310M PRO-VDH, które kupisz już za mniej niż 300 zł.
Skoro omówiliśmy już mózg komputera, to teraz czas na jego serce, czyli procesor odpowiadający za koordynację pracy podzespołów. To właśnie od niego zależy wydajność komputera czy możliwość płynnego wykonywania wielu operacji jednocześnie. Pamiętajmy, że procesor musi być kompatybilny z płytą główną. Procesory różnią się od siebie mocą obliczeniową, liczbą rdzeni, zapotrzebowaniem na energię czy pamięcią podręczną. Głównymi producentami tego elementu są Intel oraz AMD. Jeśli zależy nam na sprawnym działaniu do 4 lub 8 aplikacji w tle, to powinniśmy wybrać procesor czterordzeniowy lub ośmiordzeniowy. Jednak, jeśli potrzebujemy wykorzystać go w komputerach do użytku profesjonalnego, możemy postawić nawet na procesor szesnastordzeniowy taki jak Intel® Core™ i9-9960X 3.1GHz 22MB Box, którego zaawansowana technologia usprawni między innymi obróbkę filmów w formacie 4K czy tworzenie ścieżki dźwiękowej.
Inne ważne części komputerowe
Kolejną częścią do komputera jest karta graficzna, która odpowiada za jakość obrazu przesyłanego do naszego monitora. Może być ona oddzielna lub zintegrowana z procesorem, lub płytą główną. Pierwszy rodzaj jest najczęściej wykorzystywany w sprzęcie biurowym lub domowym, natomiast drugi gwarantuje nam wyższą wydajność podczas grania w gry lub tworzenia projektów multimedialnych. Niektóre osoby decydują się nawet na połączenie kilku kart graficznych dla jeszcze lepszego efektu. Przykładem dobrej jakości karty graficznej jest ASUS Radeon RX 580 TOP Edition ROG Strix 8GB GDDR5 256bit, który posiada pamięć 8 GB oraz szynę pamięci pozwalającą na pracę z nawet najbardziej wymagającymi programami do obróbki graficznej w rozdzielczości FullHD i 4K. Innym rodzajem karty jest karta dźwiękowa służąca do rejestrowania i odtwarzania dźwięków. Ona również może być wbudowana w płytę główną lub dokupiona osobno. Składa się z generatora dźwięku, przetwornika, miksera, wzmacniacza, interfejsu, wejść i wyjść, a także małej pamięci RAM.
Odpowiadając na pytanie o to, z jakich części składa się komputer, nie można zapominać o pamięci RAM, czyli tymczasowej pamięci podręcznej, od której zależy między innymi zdolność renderowania plików czy zapisywania dużych formatów. Na rynku znajdziemy pamięci RAM w rozmiarach od 2 GB do 64 GB. Jeśli mamy większy budżet to lepiej jest wybrać szybszą pamięć DDR4 (na przykład Adata XPG Gammix D30 DDR4 16GB (2 x 8GB) 3000 CL16), jednak dobrej jakości jest również sporo tańsza pamięć DDR3 (na przykład Corsair DDR3 2GB 1066 CL17).
W komputerze znajduje się również dysk, który jest pamięcią masową i odpowiada za przechowywanie danych. To właśnie od niego zależy, jak długo odczytuje się dany plik, zapisuje lub kopiuje dokument czy uruchamia się oprogramowanie. Najpopularniejszymi dyskami są dyski SDD oraz HDD. Pierwsze z nich charakteryzują się wyższą wydajnością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne, z kolei drugie mają większą pojemność i są tańsze. Dużą popularnością cieszą się dyski marki GoodRam, takie jak GoodRam CX400 512GB, który bazuje na pamięci flash 3D, dzięki czemu jest bardziej stabilny oraz responsywny. Działa on z maksymalną prędkością odczytu wynoszącą 550 MB/s oraz zapisu 490 MB/s.
Ostatnią częścią komputerową, ale również ważną jak poprzednie, jest zasilacz, który dostarcza moc do naszego urządzenia. Wybierając ten element, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na moc znamionową, która w przypadku posiadania jednej karty graficznej powinna wynosić od 500 W do 600 W. Nie warto oszczędzać na tej części, ponieważ słabej jakości zasilacz może doprowadzić do poważnej awarii, jaką jest nawet spalenie się podzespołów. Wśród bestsellerów znajduje się Trust Uniwersalny zasilacz primo 90W, który pasuje do większości laptopów takich marek jak Acer, Asus, Dell, HP, Lenovo, Samsung, Sony czy Toshiba.
Jak widzisz, komputer składa się z wielu części, których odpowiednia jakość wpływa na jego wydajność oraz efektywność działania. W sklepie online OleOle!, oprócz wymienionych wyżej części komputerowych, znajdziesz również inne akcesoria komputerowe, takie jak myszy, klawiatury, podkładki, dyski sieciowe, oprogramowania, baterie do laptopów, stacje dokujące czy podstawki chłodzące. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i życzymy udanych zakupów!