Laminatory – jaki wybrać?

Michał

Laminatory to sprzęt biurowy, znajdujący zastosowanie w punktach usługowych ksero, księgarniach, szkołach czy różnego rodzaju biurach. Nierzadko decydujemy się na ich zakup także do domu. Jak wybrać odpowiedni model? Jaki laminator kupić, by spełniał swoje zadanie i był w przystępnej cenie? Poznaj nasze wskazówki i sprawdź rekomendowane modele!

Jak wybrać najlepszy laminator?

Zanim zdecydujemy się na zakup laminatora, musimy zapoznać się z wszystkimi jego parametrami i odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które powinny ułatwić nam wybór odpowiedniego urządzenia. 

    • Format – jest określany poprzez maksymalny format dokumentu, który można laminować. Najpopularniejsze laminatory to te o formacie A4, umożliwiające laminację na szerokości 230mm oraz te o formacie A3 laminujące dokumenty o szerokości 330mm. Występują również większe powierzchnie laminatorów – są one zarezerwowane dla najdroższych i profesjonalnych urządzeń. Przed zakupem rozważ więc, jaki właściwie format najczęściej będziesz laminować.
    • Sposób laminacji – zakup laminatora wiąże się z wybraniem metody laminowania. Obecnie nowoczesnym rozwiązaniem jest możliwość laminowania na ciepło i na zimno. Większość urządzeń wyposażona jest w technologię ogrzewanych wałków, które nie wymagają stosowania okładki ochronnej – carriera. Jest to obwoluta wielokrotnego użytku, wykonana ze sztywnego kartonu, który jest powleczony specjalnym tworzywem. Wykorzystanie carriera gwarantuje bezpieczeństwo laminacji oraz poprawia jej jakość – zwłaszcza przy częstej eksploatacji urządzenia. Dodatkowo zapewnia długotrwałe utrzymanie w czystości wałków urządzenia i laminację z marginesem większym niż 3mm. Sprawdzi się również do laminowania materiałów krótszych niż liczy odstęp między wałkami laminatora.
  • Czas nagrzewania i laminacji – są jednymi z najważniejszych parametrów dotyczących laminatorów. Im większa jest prędkość nagrzewania i laminacji, tym wydajniejsze jest urządzenie i szybciej będzie gotowe do pracy.
  • Grubość folii – podawana w mikronach. Wybieramy ją w zależności od tego, jaką sztywność dokumentu zamierzamy otrzymać i adekwatnie do tego, w jaki sposób chcemy go później wykorzystać.

Laminatory – polecane modele

Pierwszym urządzeniem w naszym zestawieniu jest laminator Saturn 3i A4 firmy Fellowes, który będzie doskonałym rozwiązaniem do regularnego użytku w małym lub przydomowym biurze. Urządzenie laminuje dokumenty w formacie A4. Grubość folii laminacyjnej wynosi od 80 do 125 mikronów i można nią laminować na dwa sposoby – zarówno na ciepło, jak i na zimno. Specjalna folia do laminacji Fellowes sprawia, że urządzenie jest wolne od zacięć. 

Dzięki technologii InstaHeat, czas nagrzewania urządzenia wynosi tylko 60 sekund, natomiast prędkość laminacji ok. 30 cm na minutę. Urządzenie jest energooszczędne – funkcja Auto Shut Off powoduje automatyczne wyłączenie go po 30 minutach braku aktywności, redukując jednocześnie pobór energii i zapobiegając jego przegrzaniu. Laminator posiada systemy bezpieczeństwa – diodę LED sygnalizującą możliwe zablokowanie dokumentu i dźwignię zwalniania napędu wałków, ułatwiającą jego wycofanie. W pakiecie z urządzeniem otrzymamy pakiet startowy w postaci 10 sztuk folii A4 o grubości 80 mikronów. 

laminator Fellowes Saturn 3i A4

Urządzenie przeznaczone jest do wygodnej i szybkiej laminacji dokumentów różnych rozmiarów, o maksymalnym wymiarze 330mm (czyli w formacie A3). Prosta i intuicyjna obsługa umożliwia wykorzystanie laminatora Hama zarówno w biurze, jak i w warunkach domowych. Szybki czas nagrzewania pozwala na ekspresowe rozpoczęcie pracy – zaledwie po kilku minutach od włączenia. Prędkość laminacji to 300 mm/min. Trójstopniowy przełącznik temperatury umożliwia dopasowanie jej do rodzaju folii (adekwatnie do grubości, która może wynosić maksymalnie 125µ). Urządzenie posiada wbudowane dwie lampki kontrolne LED – czerwoną od zasilania i niebieską, informującą o jego gotowości do pracy. Przycisk zwalniający pozwoli wyeliminować ewentualne problemy, które pojawią się w trakcie pracy urządzenia.

laminator Hama Home L310

Potrzebujesz prostego w użytkowaniu sprzętu do laminowania? Zakup laminatora Fellowes Lunar A4 będzie świetnym rozwiązaniem! Intuicyjne działanie urządzenia sprawi, że doskonale sprawdzi się ono zarówno w domu, jak i w pracy. Laminator pracuje w oparciu o system laminowania na gorąco, a szerokość wejścia wynosi 240mm, co oznacza, że maksymalny format laminowanych dokumentów to A4. Producent zapewnia, że urządzenie będzie wolne od zacięć, gdy użytkownik będzie stosował dedykowaną folię do laminacji Fellowes o maksymalnej grubości 80 mikronów. Dodatkowe funkcje w tym modelu to sygnalizacja LED dla łatwiejszej pracy i funkcja zwalniania napędu wałków. 

laminator Fellowes Lunar A4

Jest to kolejna propozycja od firmy Fellowes. Laminator Spectra o maksymalnym formacie laminowanego dokumentu A4 bez zarzutu sprawdzi się jako urządzenie do użytku osobistego. Szerokość wejścia wynosi 230mm, natomiast maksymalna grubość folii laminacyjnej to 124 mikronów. Używanie firmowej folii marki Fellowes pozwoli uniknąć niechcianych zacięć – jeśli takie by się pojawiły, wówczas pomocna będzie dźwignia zwalniania napędu wałków, która ułatwia wycofywanie dokumentu. 

Czas nagrzewania tego modelu jest stosunkowo krótki – wynosi zaledwie 4 minuty. Tak jak pozostałe urządzenia tej marki, posiada energooszczędną funkcję Auto Shut Off, zapewniającą automatyczne wyłączenie po 30 minutach braku aktywności, redukując przy tym pobór energii i zapobiegając ewentualnemu przegrzaniu. Sprzęt laminuje na gorąco z prędkością 30 cm na minutę, a dodatkowo oferuje możliwość laminacji zdjęć, laminację bez carriera, Jam Free oraz sygnalizuje stanu gotowości poprzez odpowiednie diody.

laminator Fellowes Spectra A4

Jeśli w dalszym ciągu nie jesteś przekonany jaki laminator wybrać, polecamy sprawdzić urządzenie Hama Basic. Biuro czy dom – prosta i przyjemna obsługa sprawi, że doskonale sprawdzi się w obu tych miejscach. Dedykowany jest do laminacji dokumentów o maksymalnej szerokości 236 mm (A4). Atutem urządzenia jest szybki czas nagrzewania, który pozwala rozpocząć laminowanie już po kilku minutach od włączenia. Co więcej, proces całej laminacji nie jest skomplikowany – wystarczy włączyć przycisk zasilający, a dioda LED zaświeci się na czerwono. Po upływie 6 minut laminator się nagrzeje i wtedy dioda zapali się na zielono, sygnalizując gotowość do pracy. Jeśli dojdzie do zacięcia folii, należy skorzystać z przycisku zwalniającego. Co jeszcze warto wiedzieć o tym modelu? Otóż urządzenie laminuje sposobem na gorąco z prędkością 250mm/min, a do jego działania można wykorzystywać folie o maksymalnej grubości wynoszącej do 100 µ.

laminator Hama Basic L47A

Najtańsza i zdecydowanie bestsellerowa oferta laminatora pochodzi od firmy Tracer. Urządzenie do laminacji formatu A4 sprawdzi się jako sprzęt do użytku w domu lub biurze. Cieszy się ono wieloma pozytywnymi opiniami od kupujących. Oprócz dokumentów, zabezpiecza doskonale identyfikatory, zdjęcia czy wizytówki. Szerokość maksymalna laminowanego dokumentu wynosi 220 mm, natomiast maksymalna grubość folii to 125 µ. Laminator działa w dwóch technologiach – na gorąco i na zimno z prędkością laminowania wynoszącą 30cm/min. Czas nagrzewania to zaledwie 2,5 minuty, co w przypadku tego typu sprzętów jest ogromnym atutem. 

laminator Tracer Laminator TRL-A4

Podsumowując, laminatory to bardzo praktyczne urządzenia. Jeśli rozważasz zakup, weź pod uwagę zaprezentowane przez nas wskazówki i dokładnie sprawdź specyfikację interesujących Cię sprzętów. Zaprezentowane w zestawieniu modele to jedynie namiastka pełnej oferty – odwiedź sklep OleOle! i znajdź model na miarę swoich oczekiwań. Powodzenia! 


 

Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!