PROMOCJE

Jaką zmywarkę kupić?

Autor: Renata

Zmywarki to sprzęty, bez których wiele osób nie wyobraża sobie kuchennego wyposażenia. Nic dziwnego – urządzenia wyręczają domowników od wykonywania nielubianych czynności, pomagają zaoszczędzić czas, a nawet zmniejszyć rachunki za wodę. Twój stary sprzęt uległ awarii? A może dopiero poszukujesz swojego pierwszego modelu do nowego mieszkania?  Ułatwimy Ci to zadanie! Podpowiadajmy, jaką zmywarkę kupić! Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas poszukiwań oraz poznaj rekomendowane modele zmywarek!

Czy warto zdecydować się na zakup zmywarki?

Jeszcze jakiś czas temu, zmywarki były przede wszystkim postrzegane jako dodatkowe udogodnienie, bez którego z powodzeniem można się obyć. Dzisiaj sytuacja wygląda już zupełnie inaczej, a sprzęty te urastają powoli do rangi standardu, jaki musi zapewniać każda kuchnia. Nic dziwnego – zakup zmywarki niesie ze sobą mnóstwo korzyści, z czego zdaje sobie sprawę coraz więcej osób. Popularności urządzeń sprzyja także bardzo szeroka rynkowa oferta i zdecydowanie bardziej przystępne ceny. Dzięki temu, bez trudu można dobrać sprzęt idealnie dopasowany – zarówno do indywidualnych potrzeb, jak i wyznaczonego budżetu. 

Zmywarka – poznaj atuty urządzenia

Nie ulega jednak wątpliwości, że kupno zmywarki jest konkretnym wydatkiem. Jeśli zatem już od dłuższego czasu wahasz się, czy inwestycja ta jest na pewno opłacalna, być może przekonają Cię poniższe atuty. To właśnie one sprawiają, że na sprzęt decyduje się tak wiele osób. 

 • Oszczędność czasu 

Zmywanie potrafi być naprawdę czasochłonne – zwłaszcza, gdy organizujesz w swoim domu większą imprezę, towarzyskie spotkanie w szerszym gronie lub po prostu przygotujesz obiad dla kilkuosobowej rodziny. Jeśli zatem masz już powyżej uszu stale gromadzącej się sterty brudnych naczyń czy przesuszonych rąk od stałego kontaktu skóry z detergentami, zakup zmywarki z pewnością będzie w Twoim przypadku strzałem w dziesiątkę. Zamiast stać przy zlewie i tracić czas na szorowanie naczyń, możesz przekazać to zadanie w „ręce” kuchennego asystenta, podczas gdy Ty oddasz się swoim ulubionym zajęciom lub relaksowi. Oszczędność czasu to niewątpliwie największa zaleta posiadania zmywarki, którą z pewnością docenią zabiegani rodzice, kulinarni pasjonaci nieustannie pichcący przysmaki w kuchni czy osoby prowadzące intensywny tryb życia. Nie ulega jednak wątpliwości, że zmywarka sprawdzi się w każdym domu (także kawalerce) i dla każdej osoby (również i singla). To w końcu ogromna wygoda i oszczędności, o których kilka słów poniżej.

 • Oszczędność pieniędzy 

Wbrew pozorom, zmywanie w zmywarce nie musi wcale się wiązać z wysokimi kosztami jej eksploatacji. Wręcz przeciwnie – umiejętne korzystanie ze sprzętu może przynieść użytkownikowi całkiem konkretne oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej. Aby rachunki za wodę (a w razie korzystania z wody podgrzewanej przy pomocy elektrycznego bojlera również za prąd) były mniejsze, zakup zmywarki należy poprzedzić dokładnym zapoznaniem się ze specyfikacją techniczną dostępnych urządzeń. Producenci, świadomi proekologicznych rynkowych trendów, coraz częściej wychodzą z propozycjami energooszczędnych sprzętów o niskim poborze wody i prądu. Co więcej, nowoczesne sprzęty często wyposażone są w inteligentne technologie, które dokonują dokładnego pomiaru załadunku i dopasowują najbardziej optymalne parametry pracy dla danego cyklu zmywania. Są one oczywiście nieco droższe, jednak w perspektywie długofalowej, bardzo opłacalne. Jeśli natomiast postawisz na kupno zmywarki o mniej zaawansowanej specyfikacji, pamiętaj o tym, by uruchamiać cykl zmywania dopiero przy całkowitym zapełnieniu. 

 • Czyste i lśniące naczynia

Czyste i lśniące naczynia przy pomocy jednego kliknięcia? Dzisiejsze zmywarki udowadniają, że jest to możliwe. To prawdziwi mistrzowie w swoim fachu, posługujący się coraz nowszymi i bardziej zaawansowanymi technologiami, dzięki którym efekty zmywania są naprawdę imponujące. Wszystko zależy oczywiście od konkretnego modelu, jednak nawet i w niższej półce cenowej można znaleźć modele mogące się pochwalić efektywną pracą. Szeroki wybór tematycznych to już praktycznie standard. Do tych najczęściej pojawiających się należą zdecydowanie ekonomiczny, codzienny, intensywny, automatyczny i krótki. W sprzedaży znajdują się jednak i modele takie tryby pracy, jak nocny, szkło, wyparzanie czy garnki.  Oprócz tego, warto powiedzieć o dodatkowych rozwiązaniach zwiększających efektywność mycia i suszenia – przede wszystkim mowa tutaj o technice naprzemiennego mycia, dodatkowym ramieniu myjącym, asystencie dozowania detergentu, przy pomocy którego zmywarka korzysta z całej mocy tabletki czy systemie zaawansowanego suszenia, dzięki któremu wszystkie naczynia są idealnie suche – nawet tuż po zakończonej pracy.

Jaką zmywarkę kupić?

Jak już wspomnieliśmy, dzisiejsza rynkowa oferta jest naprawdę obszerna, przez co wybór odpowiedniego modelu może przysparzać sporo trudności. Jaką zmywarkę kupić? Oczywiście taką, która odpowiada na Twoje potrzeby i oczekiwania oraz wpisuje się w zakładany przez Ciebie budżet. Aby dokonać trafnego zakupu kluczowym jest uważne rozpatrzenie kilku kwestii. Oto one:

 • Rodzaj zmywarki – zanim przejdziesz do analizy kolejnych parametrów, które przybliżą Cię do znalezienia idealnego modelu, warto byś zapoznał się z podstawowym rozróżnieniem tych sprzętów. W oparciu o sposób montażu sprzęty dzieli się bowiem na dwa typy urządzeń (w ramach których występują oczywiście przeróżne warianty), tj. modele wolnostojące i zabudowane. Jaką zmywarkę kupić? Jeśli nie wprowadzasz się do nowego lokum, nie planujesz remontu w swojej kuchni, a estetyka sprzętu nie razi Cię w oczy, bezpieczniejszą opcją jest wariant wolnostojący. Montaż jest w zasadzie bezproblemowy i co ważne, znosi ryzyko niedopasowania wymiarów urządzenia do już stojących kuchennych szafek. W każdym innym przypadku zasadny będzie wybór zmywarki do zabudowy, która wtapiając się w umeblowanie, nie zaburzy aranżacji wnętrza. W ich przypadku masz do wyboru dwie opcje – wariant częściowo zintegrowany z widocznym na drzwiach panelem sterowania oraz całkowicie zintegrowany, z panelem schowanym za frontowymi drzwiczkami, który koniec pracy sygnalizuje w sposób dźwiękowy lub świetlny.
 • Wymiary – kolejną techniczną kwestią, jaką zakup zmywarki musi uwzględnić, są wymiary sprzętu. Zmierz dokładnie miejsce, w jakim planujesz go postawić. Pamiętaj jednak, że urządzenie nie może być dobierane na styk – dotyczy to zwłaszcza w przypadku zabudowanych modeli.  Pozostaw nieco zapasu, który będzie konieczny nie tyko ze względu na wystające elementy (np. uchwyty, pokrętła), ale także w celu zapewnienia dobrego przepływu powietrza, niezbędnego do prawidłowej pracy. Pamiętaj, że wymiary mają bezpośrednie przełożenie na pojemność. W sprzedaży spotkasz się z kompaktowymi 45 cm zmywarkami, modelami o 55 cm szerokości oraz pełno gabarytowymi wariantami o 60 cm szerokości.
 • Pojemność – wyrażana przy pomocy liczby kompletów naczyń, jaki pomieści zmywarka podczas jednego cyklu zmywania. Co jednak tak właściwie oznacza „komplet naczyń”? To zastawa przeznaczona dla jednej osoby, w skład której wchodzi 10 elementów: duży talerz, głęboki talerz, talerz deserowy, nóż, duża łyżka, widelec, mała łyżeczka, szklanka, kieliszek na wino, filiżanka. Jak już wspomnieliśmy pojemność zależy przede wszystkim od wymiarów sprzętu. Jaką zmywarkę kupić?  45 cm sprzęt mieści z reguły do 10 kompletów, podczas gdy niektóre 60 cm modele nawet 16! 
 • Programy zmywania – programy zmywania to specjalne dedykowane tryby pracy zmywarki, których parametry zostały zoptymalizowane do konkretnych rodzajów naczyń, stopnia intensywności zabrudzeń lub potrzeb użytkownika. To, z jak wielu możliwości będziesz mógł skorzystać, zależy oczywiście od wybranego przez Ciebie modelu. Wśród dostępnych na rynku opcji znaleźć można m.in. mycie wstępne (in. namaczanie), normalny, automatyczny, szybki, szkło, nocny, intensywny, pobierający mniej prądu i wody tryb eko czy program z opcją mycia strefowego, dzięki któremu nie musisz czekać do pełnego załadowania. Kupno zmywarki poprzedź zatem dokładnym zapoznaniem się ze specyfikacjami modeli i wybierz ten, który posiada najbardziej pożądane przez Ciebie programy.
 • System mycia sztućców – urządzenia korzystają z różnych rozwiązań także i w kwestii mycia sztućców. Jednym z najpopularniejszych jest koszyk, który zlokalizowany jest w dolnym koszu zmywarki. Inną dostępną opcją jest szuflada na sztućce znajdująca się na samej górze konstrukcji, dzięki której nie tracisz miejsca w dolnym koszu. Możesz w niej umieścić także drobne kuchenne akcesoria. Funkcjonalną odmianą tego rozwiązania jest szuflada z elastyczną matą, dzięki której za jednym zamachem wyciągniesz wszystkie sztućce.
 • Dodatkowe funkcje – podobnie, jak wiele innych sprzętów, również i zmywarki wyposażone mogą być w liczne funkcje. Wśród tych ciekawszych i bardziej użytecznych warto wskazać na możliwość regulacji położenia koszy, opcję zmywania strefowego, dodatkowe natryski, opcję opóźnionego startu, autoczyszczenie, zabezpieczenie przed zalaniem, asystenta dozowania detergentu czy AquaSensor, który ocenia poziom zabrudzenia wody i wyznacza czas płukania załadowanych naczyń, dzięki czemu zawsze są one idealnie umyte.
 • Głośność – może mieć spore znaczenie zwłaszcza w domach, w których mieszkają małe dzieci. Poziom emitowanego przez sprzęt hałasu warunkuje jej silnik, który maksymalne może pracować na poziomie głośności 55 dB. Jaką zmywarkę kupić, jeśli zależy Ci na cichej pracy sprzętu? Wówczas skieruj swoją uwagę na modele wyposażone w silnik bezszczotkowy, pracujący w granicach 40 – 45 dB (jego dodatkowym atutem jest duża żywotność). 
 • Zużycie wody i prądu w cyklu – jeśli zależy Ci, by zakup zmywarki był inwestycją, która przełoży się na oszczędności, są to parametry, których nie możesz pominąć. Pomimo tego, że dzisiejsze sprzęty to i tak o wiele bardziej ekonomiczne modele niż te z dawnych lat, tak niektóre z nich znacząco wyróżniają się w tej kwestii, wykorzystując zaledwie 8-9 l wody na cykl. Pamiętaj także, że im wyższa klasa energetyczna, tym bardziej energooszczędna będzie Twoja zmywarka.  

Kupno zmywarki – polecane modele

Wiesz już, czym kierować się podczas poszukiwań nowego sprzętu. W znalezieniu odpowiedzi na pytanie „jaką zmywarkę wybrać?” pomocne może okazać się także poniższe zestawienie ze sprawdzonymi urządzeniami. Modele, które za chwilę poznasz, znalazły się w nim nie bez powodu - cieszą się nie tylko dużą popularnością wśród kupujących, ale i bardzo dobrymi parametrami. Wśród nich oczywiście zmywarki wolnostojące, jak i warianty do zabudowy ze zróżnicowanej półki cenowej.

Zmywarki wolnostojące

Jaką zmywarkę kupić, jeśli zależy Ci na dobrych efektach zmywania, ale jednocześnie oszczędności? Bosch SMS46GI05E to jedna z ciekawszych opcji w swojej grupie cenowej. O tym, że urządzeniem warto się zainteresować świadczą nie tylko liczne udogodnienia, w jakie producent wyposażył sprzęt, ale także ogromna popularność tego modelu!

zmywarka Bosch SMS46GI05E

 To solidnie wykonana zmywarka o 60 cm szerokości, która oferuje przyszłym użytkownikom wszystkie niezbędne na co dzień programy (automatyczny, cichy, ekonomiczny, garnki, program godzinny i szkło) oraz pełny wachlarz dodatkowych funkcjonalności – wśród nich m.in. funkcja Extra Dry, dzięki której Twoje naczynia będą po każdym zmywaniu dokładnie wysuszone czy HygienaPLus – opcja idealnie sprawdzająca się w przypadku małych dzieci, pozwalająca na usunięcie wszystkich bakterii z dziecięcych i niemowlęcych akcesoriów.

Co istotne, w urządzeniu został wbudowany innowacyjny czujnik AquaSensor, dzięki któremu podczas zmywania zużywana jest wyłącznie niezbędna ilość wody. W obniżeniu kosztów eksploatacyjnych wspiera ją sensor załadunku. Oprócz tego sprzęt może się pochwalić powłoką AntiFingerprint – dzięki niej nie musisz obawiać się nieestetycznych odcisków palców na obudowie. Do kupna zmywarki zachęca także żywotny silnik EcoSilence Drive – serce maszyny, dzięki któremu z jej użytkowania będziesz mógł cieszyć się przez długie lata. 

Jesteś zdecydowany na kupno zmywarki, lecz masz problem ze znalezieniem kompaktowego modelu ze średniej półki cenowej? Polecamy Ci zatem zapoznać się z propozycją szwedzkiego producenta, który zbiera mnóstwo pozytywnych opinii w naszym sklepie!

zmywarka Electrolux ESF4661ROX

Urządzenie może pochwalić się nie tylko wysoką klasą energetyczną A++, ale także wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami. Wśród ich technologia suszenia AirDry, której próżno szukać w większości pozostałych modeli dostępnych na rynku. Dzięki niej, drzwi zmywarki otwierają się automatycznie po zakończonej pracy, pozwalając na naturalnie dosuszenie załadunku, co pozwala na wyeliminowanie ryzyka pojawienia się zacieków i dodatkową oszczędność. 

Decydując się na zakup zmywarki zyskujesz możliwość załadunku 9 kompletów naczyń, skorzystania z  6 programów i 5 rodzajów temperatury. O perfekcyjną jakość ich zmywania dba satelitarne ramię spryskujące FlexiSpray, pięć poziomów natrysku oraz czujniki – AutoFlex i SensorControl, dobierające optymalne parametry pracy przy zachowaniu maksymalnej oszczędności. Dzięki uchwytom SoftGrip i SoftSpikes zyskujesz pewność stabilnego podtrzymania delikatnych kieliszków, z kolei dzięki regulowanemu koszowi FlexiLift możliwość załadunku dużych talerzy i garnków. Dużymi atutami tego modelu są także szybki program 30 min., opóźniony start, dzięki któremu możesz zaplanować pracę zmywarki na 24h do przodu oraz opcja Time Manager skracająca czas zmywania o połowę. Tę ostatnią znajdziesz także w modelu Electrolux ESF4661ROW.

Interesuje Cię zakup zmywarki pełnogabarytowej o dużej pojemności? Zależy Ci na tym, by sprzęt był bezpieczny dla dzieci i zawierał wszystkie niezbędne na co dzień programy? Sprawdź zatem koniecznie model marki Amica – polskiego producenta sprzętu AGD, który słynie ze swoich użytecznych rozwiązań!

zmywarka Amica DFM 636 ACBS

DFM 636 ACBS to zmywarka wolnostojąca o 60 cm szerokości, oferowana w intrygującej czarnej kolorystyce. Jej kluczowymi atutami są zaawansowany system suszenia HotAir System, z którym możesz zapomnieć o konieczności dodatkowego wycierania naczyń po wyjęciu ich ze zmywarki oraz oszczędność wody i energii, dzięki czemu nawet częste korzystanie z urządzenia nie odbije się znacząco na kondycji Twojego domowego budżetu. 

Zmywarka pozwala na efektywne usuwanie zabrudzeń z 14 kompletów naczyń i sztućców, na które producent przewidział miejsce w górnej szufladzie. Wśród dostępnych programów znajduje się m.in. program krótki 20, zmywanie strefowe oraz program auto, który po dokładnej analizie rodzaju załadunku dobiera do niego najlepsze parametry. Model odznacza się ergonomiczną konstrukcją - daje możliwość złożenia elementów w koszach, zapewnia solidne utrzymanie delikatnych naczyń, a dzięki systemowi UP&DOWN pozwala na łatwą i wygodną (nawet przy pełnym załadunku!) regulację wysokości kosza, dzięki czemu możesz jak najlepiej wykorzystać przestrzeń w swojej zmywarce podczas każdego cyklu. Tak, jak na najlepsze zmywarki przystało, także i tutaj mamy zabezpieczenie przed zalaniem AquaStop, intuicyjny panel sterowania oraz komorę wykonaną ze stali nierdzewnej. 

Nie potrafisz się przekonać do czarnego koloru urządzenia? Bez obaw – w ofercie producenta znajdziesz także inne, równie pojemne zmywarki w bardziej klasycznej kolorystyce. Wśród polecanych wariantów warto wskazać na srebrną zmywarkę Amica DFM 636 ACSD oraz biały model Amica DFM 636 ACWD. Zapoznaj się z ich specyfikacjami i sprawdź, czy posiadają one opcje, na których najbardziej Ci zależy.

Zmywarki do zabudowy

Interesuje Cię zakup zmywarki do zabudowy, która zaspokoi potrzeby dużej rodziny? Zależy Ci na wysokiej funkcjonalności i cichej pracy? Koniecznie zatem zapoznaj się z modelem, który zaspokoił już niejedne wymagania – nawet tych najbardziej wymagających użytkowników. SN657X03ME Zeolith to zmywarka o 60 cm szerokości, wykonana w klasie energetycznej A+++, łącząca w sobie najnowsze zdobycze technologii z poszanowaniem środowiska naturalnego. 

zmywarka do zabudowy Siemens SN657X03ME Zeolith

Z urządzenia będą z pewnością zadowolone osoby ceniące sobie swój czas. Do najważniejszych jego cech należy bowiem przede wszystkim technologia varioSpeed Plus i system turbosuszenia Zeolith. Pierwsza pozwala na zredukowanie czasu pracy nawet o 66% przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości zmywania naczyń. Druga, za sprawą unikalnych właściwości minerału zeolit, gwarantuje błyskawicznie wysychanie naczyń. O wysoką efektywność każdego z programów dba inteligentna automatyka zmywania i czujnik zabrudzenia wody. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań, jak regulator Lift-Up możesz dostosować wnętrze komory do rodzaju załadunku, mieszcząc w nim naczynia o różnych kształtach i wysokości. Kogo jeszcze powinien zainteresować wybór zmywarki? Z pewnością osoby, które często korzystają z delikatnych i wymagających naczyń szklanych, które dzięki systemowi Glass Care będą zawsze lśniące i pozbawione jakichkolwiek smug. 

Zmywarka jest za duża i nie zmieści się w Twojej kuchni? Sprawdź zatem pozostałe propozycje producenta – np. model Siemens SR656X04TE wyposażony w równie wiele przydatnych technologii. 

Szukasz małego i funkcjonalnego modelu do zabudowy i nie wiesz, jaką zmywarkę kupić? Istnieje zatem bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twoje oczekiwania spełni model marki Whirlpool – sprzęt o 45 cm szerokości, który odznacza się bardzo korzystnym stosunkiem ceny do oferowanych możliwości.

zmywarka do zabudowy Whirlpool WSIO 3O34 PFE X

To idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w pojedynkę. Urządzenie pozwala na zmywanie strefowe (tryb Mutizone), dzięki któremu nie trzeba czekać do pełnego załadunku zmywarki, aby umyć brudne naczynia. Ponadto, znajduje się tu także flagowa technologia producenta 6. Zmysł, która rozpoznaje poziom zabrudzeń i automatycznie optymalizuje parametry pracy, dzięki czemu możesz cieszyć się świetnymi rezultatami zmywania i jednocześnie oszczędzać do 50% zasobów. Dlaczego jeszcze zakup zmywarki się opłaca? Posiada ona bowiem wszystkie niezbędne programy i liczne funkcje – w tym opóźnienie rozpoczęcia pracy, wskaźniki informujące o braku soli i nabłyszczacza, asystenta dozowania tabletki, funkcję PowerClean, radzącą sobie nawet z najtrudniejszymi zabrudzeniami, sygnał zakończenia pracy, a nawet dodatkową lampkę LED, dzięki której wiesz, na jakim etapie zmywania jest sprzęt.

Cenisz sobie rozwiązania tego producenta, lecz interesuje Cię kupno zmywarki o większym rozmiarze i pojemności? Zerknij zatem na model Whirlpool WIO3T133DES – to standardowa sześćdziesiątka, która podczas jednego cyklu zmywania pozwoli Ci na umycie 14 kompletów talerzy.

Wśród naszych propozycji nie mogło zabraknąć sprzętu niemieckiego producenta, który zbiera mnóstwo pozytywnych opinii od zadowolonych klientów. Nic dziwnego – za urządzenie trzeba nieco zapłacić, lecz inwestycja ta jest naprawdę satysfakcjonująca. Dlaczego wybór zmywarki Bosch SMV68MX04E po prostu się opłaca?

zmywarka do zabudowy Bosch SMV68MX04E

Nie mamy żadnych wątpliwości, że jest to sprzęt bardzo doskonałej klasy. W urządzeniu zostały wykorzystane wysokiej jakości komponenty oraz cała gama najnowszych technologii. Super wytrzymały bezszczotkowy silnik EcoSilece Drive zapewnia cichą i niezawodną pracę sprzętu. O długą żywotność zmywarki dba także elektroniczna regeneracja, kontrolująca poziom twardości wody we wnętrzu komory. Jej pojemność pozwala na załadunek 14 kompletów talerzy oraz dzięki szufladzie Vario3 równie sporej ilości sztućców, które możesz umyć w jednym z 8 trybów pracy. O ich wysoką efektywność dbają automatyka zmywania AquaSensor i sensor załadunku. Oprócz nich można skorzystać z całego wachlarza innowacyjnych rozwiązań - funkcji ExtraDry, turbosuszenia Zeolith, techniki naprzemiennego mycia, funkcji HygienaPlus czy strefy intensywnej. 

SMV68MX04E to oczywiście nie jedyna zmywarka do zabudowy od tego producenta. Jeśli szukasz nieco tańszego sprzętu, sprawdź koniecznie model Bosch SMV46FX01E, który może pochwalić się równie dobrymi opiniami i parametrami. 

Mamy nadzieję, że przygotowany przez nas artykuł okazał się być pomocny i już wiesz, jaką zmywarkę kupić. Wśród zaprezentowanych powyżej modeli nie znalazłeś odpowiadającego Ci rozwiązania? W takim razie koniecznie zajrzyj na OleOle, gdzie czekają na Ciebie liczne zmywarki w przeróżnych wariantach od znanych i renomowanych producentów. Zapoznaj się ze specyfikacją wybranych modeli, skorzystaj z porównywarki i wybierz ten, który najlepiej spełni Twoje oczekiwania. Udanych zakupów!


Artykuł jeszcze nie został oceniony. Kliknij w gwiazdkę, aby dodać ocenę
Dodaj do Facebooka Kopiuj link