Jak wybrać obudowę komputerową?

Paweł

Obudowa to podstawowy element wyposażenia komputera, który często bywa spychany na dalszy plan, gdy kompletujemy sprzęt. Warto jednak nieco zagłębić się w tę kwestię zawczasu, bowiem odpowiednio dobrana obudowa wysokiej jakości wpływa na optymalną wentylację sprzętu, a co za tym idzie – na niższe temperatury podzespołów i cichą pracę komputera. Jak wybrać obudowę komputera? Jakie modele cieszą się szczególną popularnością? Sprawdźmy!

Wybór obudowy komputerowej – dlaczego jest istotny?

Zakup obudowy komputerowej często bywa bagatelizowany, bowiem znacznie istotniejszy wydaje się wybór różnych podzespołów odpowiadających za wydajność. Kiedy jednak planujesz złożyć jak najlepszy sprzęt i kompletujesz poszczególne elementy, polecamy na początku wybrać dobrą obudowę. Poszukiwanie oszczędności w tej kwestii nie ma sensu Choć mogłoby się wydawać, że przede wszystkim zadaniem obudowy PC jest nadanie estetycznego wyglądu urządzeniu, to jednak nadrzędną funkcją jest to, że odpowiada w dużej mierze za chłodzenie podzespołów i wpływa głośność ich pracy. Odpowiednio chłodzone podzespoły to gwarancja stabilniejszej i dłuższej pracy bez różnego rodzaju awarii, a przy tym szansa na ewentualny overlocking. 

Obudowa komputerowa – jak wybrać?

Pierwszą kwestią wymagającą uwzględnienia jest rozmiar. Najczęściej składając komputer stacjonarny stawiamy na obudowę typu tower, bo jest to najwygodniejsze rozwiązanie. Pod tym pojęciem kryje się jednak spora liczba możliwości – producenci oznaczają rozmiary dodatkowymi nazwami, np. Mini Tower, Middle Tower (Mid-Tower) czy Full Tower. W zależności od wyboru, w środku sprzętu może zmieścić się określona liczba podzespołów. Oto 3 podstawowe typy i ich możliwości:

  • Mini Tower to obudowy komputerowe o rozmiarze ok. 35-40 cm. Sprawdzają się w obsłudze płyt głównych w rozmiarze micro-ATX lub mini-ITX.
  • Middle Tower to obudowy w rozmiarze 45-50 cm. Są najczęściej wybieranym typem, ponieważ umożliwiają zamontowanie płyt w rozmiarze ATX.
  • Full Tower to duże obudowy w rozmiarze ok. 50-55 cm. Dają spore możliwości, bowiem mieszczą sporo podzespołów i elementów dodatkowego wyposażenia.

Kompletując sprzęt, warto sprawdzić rozmiar płyty głównej, długość karty graficznej i wysokość chłodzenia procesora, jakie planujesz umieścić w zestawie. Wybrany model powinien swobodnie pomieścić wybrane przez Ciebie elementy, a także pozwalać na ewentualną dalszą rozbudowę – np. o dyski twarde.

Kolejnym istotnym aspektem jest rozważenie, czy chcemy obudowę z wbudowanym już zasilaczem, czy też dokupimy osobne pudło i zasilanie. Druga opcja jest częściej wybierana, bowiem możemy znaleźć wariant wysokiej jakości, stabilny i pracujący odpowiednio ze wszystkimi podzespołami. W takiej sytuacji możemy np. uniknąć skoków napięcia, ale też zyskamy możliwość, by sparować  wszystkie elementy tak, by dobrze ze sobą współgrały.

Pora przejść do najważniejszego aspektu w naszych rozważaniach jak wybrać obudowę komputerową. Otóż mowa o chłodzeniu. Wysokiej jakości obudowa zapewnia dobrze rozplanowane korytarze powietrza tym samym jest szansą na zamontowanie wentylatorów zgodnie z zapotrzebowaniem. Warto wiedzieć, że procesor czy karta graficzna pracujące z niższą temperaturą to stabilniejsza, wydajniejsza i dłuższa praca sprzętu, a przy okazji ograniczenie ryzyka awarii.

obudowa Corsair Obsidian 500D RGB SE Premium

Nie możemy też zapominać o estetyce. Wygląd komputera to drugorzędna kwestia, ale wciąż znacząca podczas podejmowania decyzji zakupowej. Musisz bowiem pamiętać, że w pewnym sensie będzie to mebel w Twoim pokoju, który odegra niemałe znaczenie w jego wystroju. Wybór jest spory – poza rozmiarem, dostępne są też liczne wersje kolorystyczne, a nawet obudowy z różnego rodzaju materiałów, które prezentują się bardzo designersko. Wyobraź sobie na przykład obudowę komputerową ze ścianką boczną z hartowanego szkła wraz z dodatkowym podświetleniem podzespołów – fajnie, prawda?

Obudowy komputerowe – polecane modele

  • Corsair Obsidian 500D RGB SE Premium – zaczniemy od górnej półki. Jest to model, który spełni oczekiwania graczy i wymagających użytkowników. Niezwykle designerski w typie Midi Tower ATX. Możliwy do montażu standard płyty głównej to mini ITX, ATX/micro ATX. Sprzęt ma zamontowane 3 wentylatory, a jego atutem jest solidna aluminiowa płyta górna z trwałymi klamkami drzwi. W tej obudowie, dzięki technologii Direct Airflow Path, chłodzenie aktywne następuje tam, gdzie jest najbardziej potrzebne. Większą propozycją z górnej półki cenowej jest model be quiet! Dark Base Pro 900 Silver rev. 2. Jeśli jednak interesuje Cię Midi Tower, to warto też sprawdzić MSI MPG Sekira 500X.

obudowa be quiet! Dark Base Pro 900 Silver rev. 2

  • Cooler Master MasterCase SL600M – to propozycja ze średniej półki cenowej, również Midi Tower, która ma niezwykle atrakcyjną estetykę, ale też daje pełną swobodę w kwestii doboru komponentów. Przestronne wnętrze pomieści płyty główne w formatach od Mini ITX do ATX, karty graficzne o długości do 318 mm, a ponadto przewidziano aż 4 miejsca montażowe dla dysków w formacie 2,5’’/3,5’’ oraz 4 dla dysków 2,5’’.  Na podłodze obudowy jest miejsce dla zasilacza, co zwiększa wydajność układu chłodzenia. Atutem jest też system aranżacji kabli, który umożliwia ukrycie przewodów i okiełznanie chaosu. Inne modele z tej półki cenowej, które mogą Cię zainteresować to: Corsair Crystal 280X RGB (biały) oraz Thermaltake View 71 Tempered Glass Edition.

obudowa Corsair Crystal 280X RGB (biały)

  • SilentiumPC Armis AR7 TG RGB – to model dość tani, który cieszy się popularnością wśród użytkowników. Wyróżnia go dobry stosunek jakości do ceny. Wyróżnia go ponadprzeciętnie duża przestronność, zoptymalizowany układ wentylacji, wysoka funkcjonalność oraz szeroki zakres możliwości pod kątem indywidualizacji. To polski projekt, którego zaletami są m.in. panel przednich portów I/O m.in. ze złączami USB i audio, zaawansowany system oświetlenia LED RGB czy dwukomorowa, przestronna konstrukcja wnętrza. Inne urządzenia w tym przedziale cenowym, które warto rozważyć przed zakupem to np. be quiet! Pure Base 600 Black czy Corsair 275R Airflow (biały)

obudowa Corsair 275R Airflow (biały)

Mamy nadzieję, że nieco rozwialiśmy już Twoje wątpliwości i wiesz, jak wybrać obudowę komputerową. Dobrze dopasowany model wpływa na wentylację i utrzymanie optymalnej temperatury podzespołów, dlatego warto poświęcić nieco uwagi na zapoznanie się z dostępną ofertą. W OleOle! czeka na Ciebie cała gama produktów – sprawdź, co przygotowaliśmy! Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!