Jak wybrać obiektyw do zdjęć sportowych? Jaki najlepszy?

Paweł

Fotografia sportowa jest dość specyficzna i wymaga dobrej jakości sprzętu, aby ujęcia były dobrej jakości. Najczęściej planując zdjęcia w trakcie aktywności nie trzeba kupować nowego aparatu, a wystarczy wymienna optyka. Jaki obiektyw do zdjęć sportowych będzie najlepszy? Czym kierować się przy wyborze i które modele cieszą się szczególną popularnością? Podpowiadamy!

Obiektyw do zdjęć sportowych – najważniejsze informacje

Na początku musisz wiedzieć, że jeśli chodzi o zdjęcia sportowe, to aparat nie jest nadrzędną kwestią, ale przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na obiektyw. To właśnie od niego zależy to, jakie zdjęcia uzyskamy – czy ostrość będzie tam, gdzie należy albo jakie kolory zobaczymy na fotografii. Jeśli więc planujesz zacząć przygodę ze zdjęciami sportowymi, to zamiast inwestować w nowe body aparatu, polecamy rozejrzeć się za obiektywem. 

Obiektyw do zdjęć sportowych nie zawsze musi być bardzo specjalistyczny. Niekiedy może to być obiektyw uniwersalny o ogniskowej 70-200 mm. Z takim parametrem możliwe jest wykonywanie fotografii na odkrytych obiektach sportowych, ale też w halach ze sztucznym oświetleniem. Do dużych zbliżeń, np. podczas wyścigów konnych czy samochodowych, lepiej jednak wybrać optykę rzędu 400-600 mm.

obiektyw Sigma AF 120-300mm f/2.8 DG OS HSM Canon

Wbrew powszechnemu przekonaniu, obiektyw nie musi być wcale masywny czy długi, choć oczywiście i takie znajdziemy w ofercie. Na pierwszy plan powinna się wysunąć jasność, jaką oferuje sprzęt. Do wykonywania jakościowych zdjęć sportowych potrzebny będzie nam jasny obiektyw oraz matryca 10-12 megapixeli, z kolei by uzyskać wąskie kąty polecamy wybrać obiektyw 500-600 mm ze światłem z zakresu F4-F5.6. Kiedy zaistnieje potrzeby, zestaw ten można wzbogacić o telekonwerter, czyli zespół soczewek powiększających centralną część obrazu. Do fotografii wykonywanych przy intensywnym świetle (np. sportów wodnych, gdzie światło odbija się od tafli), najlepiej sprawdzą się obiektywy sportowe 100-300mm, z dużym zoomem i szybkim autofocusem. Ten ostatni zresztą zawsze jest bardzo istotny, bowiem zdjęcia w ruchu wymagają szybkiej reakcji – dzięki temu uchwycimy to, co najcenniejsze.

Jak wybrać obiektyw do zdjęć sportowych?

Na początku należy określić typ obiektywu. Pierwsze to obiektywy zmiennoogniskowe, które świetnie sprawdzą się przy zdjęciach z dużej odległości – np. z trybun. Najlepiej postawić na super-teleobiektyw lub teleobiektyw. Ich oferta jest szeroka – to propozycje m.in. od marek takich jak Canon, Sony czy Sigma. Drugą opcją są obiektywy stałoogniskowe, które najlepiej wybrać do zdjęć sportowych na dużych obiektach i z dużym przybliżeniem. Są bardziej specjalistyczne, dedykowane profesjonalistom. Tutaj również oferta jest spora – np. dostępne są obiektywy marki Olympus, Samyang czy Canon.

 Aspekty, które należy wziąć pod uwagę przy zakupie obiektywu sportowego to:

  • Ogniskowa – zasada jest taka, że im bardziej profesjonalne mają być zdjęcia, tym większy powinien być parametr ogniskowej w teleobiektywie;
  • Stabilizacja obrazu – to jedna z najbardziej praktycznych funkcji wpływających na jakość zdjęć. Dzięki niej możemy pozbyć się drgań obrazu i uzyskać optymalną ostrość fotografii; 
  • Przysłona – najlepiej wybrać duży kąt otwarcia, ponieważ wtedy uzyskamy lepiej doświetlone zdjęcia;
  • Mocowanie – tutaj należy dopasować obiektyw do posiadanego modelu aparatu lub też wybrać obiektyw sportowy uniwersalny, wyposażony w różnego typu mocowania; 
  • Cena – rozrzut cenowy jest spory, ale warto wiedzieć, że w przypadku sprzętu fotograficznego cena idzie najczęściej w parze z jakością i oferowanymi parametrami. Amatorzy, którym zależy na okazjonalnej fotografii sportowej (np. zdjęciach podczas zawodów sportowych dziecka czy zabaw w ruchu z psem) z pewnością wystarczy obiektyw do 1000 złotych, jednak już fotoreporterzy czy fotografowie sportowi potrzebują bardziej profesjonalnego sprzętu. Cena obiektywów sportowych może więc sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Obiektywy do zdjęć sportowych – polecane modele

Zaczniemy od sprzętu z najwyższej półki, odpowiedniego dla wymagających fotografów, których zdjęcia muszą być bardzo jakościowe. W ofercie dostępne są obiektywy sportowe zmiennoogniskowe, np.: Sigma AF 120-300mm f/2.8 DG OS HSM Canon – teleobiektyw dedykowany aparatom Canon, z ogniskową 120 - 300 mm, maksymalną przesłoną f/2.8 i minimalną f/22. Pozwala na ustawienie ostrości od 150 cm, posiada stabilizację obrazu, elementy asferyczne i elementy niskodyspersyjne. W tym samym wariancie znajdziemy też model z mocowaniem Nikona: Sigma AF 120-300mm f/2.8 DG OS HSM Nikon. Posiadaczom aparatów Panasonic czy Olympus rekomendujemy natomiast stałoogniskowy obiektyw sportowy Panasonic H-ES200E 200 mm f/2,8 POWER OIS Lens

obiektyw Panasonic H-ES200E 200 mm f/2,8 POWER OIS Lens

Niezwykle obszerna jest również średnia półka cenowa. To urządzenia w przedziale od 2 do 4 tysięcy złotych. Warte uwagi są np. stałoogniskowy obiektyw Olympus M.ZUIKO ED 75mm f/1:8 (czarny), Sony FE 24-240 mm f/3.5-6.3 OSS czy Canon EF 70-300 mm f/4-5,6 IS II USM. Warto dopasować model do swojego urządzenia i zapoznać się ze specyfikacją. W tym przedziale cenowym można znaleźć już naprawdę dobre obiektywy, które świetnie sprawdzą się przy wykonywaniu zdjęć w trakcie aktywności – zarówno w halach, jak i na zewnątrz.

obiektyw Olympus M.ZUIKO ED 75mm f/1:8 (czarny)

A może zastanawiasz się, jak wybrać obiektyw do zdjęć sportowych przy ograniczonym budżecie? Z tym również nie będzie większych problemów. Oczywiście nie będzie to tak zaawansowany sprzęt i będzie nieco ustępował miejsca droższym, profesjonalnym obiektywom, ale z pewnością pozwoli nam na wykonanie lepszych fotografii niż zwykły obiektyw. Budżetowe rozwiązania oferuje m.in.  marka Panasonic – np. Panasonic G VARIO 45-150 mm f/4.0-5.6 ASPH. M.O.I.S. czy Panasonic H-FSA45200E 45-200 mm f/4-5,6. Posiadacze urządzeń Canon także znajdą dobry obiektyw, np. Canon EF 85 mm f/1,8 USM, a marka Samayang zadbała o właścicieli aparatów Fujifilm i zaoferowała stałoogniskowy teleobiketyw w atrakcyjnej cenie – Samyang 135mm T2.2 VDSLR ED UMC Fujifilm X.

obiektyw Panasonic G VARIO 45-150 mm f/4.0-5.6 ASPH. M.O.I.S.

Mamy nadzieję, że nieco rozwialiśmy Twoje wątpliwości i już wiesz, jak wybrać obiektyw do zdjęć sportowych. Kieruj się naszymi wskazówkami, sprawdź ofertę dostępnych modeli i znajdź wariant dla siebie. Od tej pory możesz liczyć na dynamiczne zdjęcia wysokiej jakości. Powodzenia!Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!