Jak skonfigurować router WiFi?

Adam

Kupiłeś router WiFi i nie masz bladego pojęcia, jak skonfigurować urządzenie? A może dopiero szukasz sprzętu, które zagwarantuje Ci bezprzewodowy dostęp do sieci? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatny artykuł, dzięki któremu dowiesz się, jak skonfigurować router WiFi samodzielnie oraz na jakie modele dostępne na rynku warto szczególnie zwrócić uwagę!

Konfiguracja routera wifi – kiedy należy to zrobić?

Routery to urządzenia pozwalające na rozdzielenie otrzymywanego od dostawcy sygnału internetowego pomiędzy wszystkie domowe urządzenia. Można zatem powiedzieć, że dzięki nim możliwe staje się stworzenie swego rodzaju małej sieci (przewodowej, bezprzewodowej, mieszanej), w której każdy podłączony sprzęt otrzymuje swój indywidualny adres IP. Z kolei na zewnątrz, wszystkie urządzenia wchodzące w skład lokalnej sieci, widziane są pod tym samym adresem, przydzielonym odgórnie przez dostawcę internetu. 

Obecnie, jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest router WiFi, taki jak np. TP-LINK TL-WR940N czy Edimax AC2600 (RG21S). Nic dziwnego – to bardzo wygodny i nieograniczający kablami sposób na udostępnienie internetu kilku urządzeniom jednocześnie. Jego poprawne funkcjonowanie wymaga jednak odpowiedniego przygotowania urządzenia do pracy. 

router przewodowy TP-LINK TL-WR940N

Dobrze przeprowadzona konfiguracja routera WiFi to jednak nie tylko pewność prawidłowego działania sprzętu, ale przede wszystkim gwarancja bezpiecznego i stabilnego połączenia. Aspekt ten jest szczególnie istotny i nie można go bagatelizować – ochrona komputera i danych osobowych to bowiem w dzisiejszych czasach podstawa bezpiecznego korzystania z sieci. Chociaż na pierwszy rzut oka konfigurowanie routera WiFi wydaje się być skomplikowaną procedurą, zapewniamy – z naszymi wskazówkami poradzisz sobie z nią bez najmniejszego problemu. 

Jak skonfigurować router wifi – krok po kroku

 • Konfigurowanie routera WiFi powinno być poprzedzone odpowiednim ulokowaniem urządzenia w mieszkaniu oraz jego właściwym podłączeniem do wybranego sprzętu. Jeśli te etapy masz już za sobą, pora odpowiedzieć na pytanie, jak skonfigurować router WiFi. 
 • Jak już wspomnieliśmy, procedura ta nie jest trudna – wymaga od Ciebie jedynie odrobiny cierpliwości i podążania za poniższymi wskazówkami. Zatem – do dzieła!
 • Połącz się z urządzeniem – konfigurowanie routera WiFi należy rozpocząć od nawiązania połączenia ze sprzętem. W tym celu uruchom przeglądarkę internetową, a następnie w polu adresu wprowadź adres IP urządzenia, który znajduje się na jego etykiecie. Z reguły jest nim numer 192.168.1.1. 
 • Zaloguj się do panelu sterowania – niezbędne dane do logowania powinieneś znaleźć w instrukcji lub wspomnianej wyżej etykiecie modelu urządzenia. Startowy login i hasło to z reguły „admin”.
 • Włącz opcję DHCP – aktywna podczas całego procesu dostosowywania parametrów sprzętu sprawi, że ustawienia sieci będą automatycznie przydzielane wszystkim urządzeniom podłączonym do sieci.
 • Ustal rodzaj połączenia WAN – wstępna konfiguracja routera WiFi dotyczyć będzie dostosowania najważniejszego parametru – typu połączenia WAN. Jeśli posiadasz stałe adresy IP, wybierz opcję „Static IP”.  Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest jednak „Dynamic IP”, dzięki któremu router WiFi automatycznie pobierze adres. Jeśli jednak wybierzesz opcję dynamicznego IP pamiętaj o konieczności sklonowania adresu MAC karty sieciowej Twojego komputera. 
 • Nadaj sieci nazwę – nie jest to koniecznie, jednak znacząco ułatwia identyfikację sieci w momencie połączenia nowego urządzenia do routera WiFi.
 • Ustaw tryb zabezpieczeń – odpowiadając na pytanie, jak skonfigurować router WiFi, nie mogliśmy pominąć kwestii ochrony sieci przed dostępem osób trzecich. W celu ustawienia kodu szyfrującego zaznacz opcję WPA/WPA-2 i wpisz hasło w widoczne pole. Zwróć uwagę na to, by było silne, długie i unikatowe. Dodatkowym zabezpieczeniem jest filtrowanie adresów MAC urządzeń łączących się z siecią.
 • Zresetuj router WiFi – zapisz ustawienia i upewnij się, czy wszystkie urządzenia zostały podłączone do sieci. Uruchom ponownie router. Gotowe! 

Router wifi – wybór sprzętu ma znacznie

Wiesz już, jak skonfigurować router WiFi. Jeśli jednak zakup nowego sprzętu masz wciąż przed sobą, warto, byś zawczasu rozeznał się w dostępnej ofercie rynkowej. Wybór urządzenia może być bowiem bardzo trudny – dostępnych propozycji jest naprawdę wiele. Aby nieco ułatwić Ci podjęcie decyzji, zebraliśmy dla Ciebie jedne z najchętniej wybieranych urządzeń przez klientów sklepu OleOle!. Koniecznie sprawdź przygotowaną przez nas listę – być może któryś model przykuje Twoją uwagę?

 • ASUS RT-AC68U – router WiFi o imponującej prędkości transmisji danych, z łączną przepustowością dwóch pasm (5 GHz, 2.4 GHz) wynoszącą 1900 Mbps. Zapewnia gigabajtową przepustowość bezprzewodową oraz przyspieszenie z 450 Mbps do 600 Mbps dla kompatybilnego sprzętu. Dwurdzeniowy procesor eliminuje ryzyko wystąpienia spadków wydajności oraz zapewnia płynność transmisji danych. Model został wyposażony w cztery złącza LAN, dwa porty USB 3.0 i jedno złącze WAN.

router bezprzewodowy ASUS RT-AC68U (czarny)

 • TP-LINK AC1750 Archer C7 – urządzenie bezprzewodowe wyposażone w 4 porty LAN i jeden port USB. Dzięki wbudowanemu wejściu WAN konfigurowanie routera WiFi jest szybkie i intuicyjne. Model zapewnia pracę w dwóch częstotliwościach – 2.4 GHz oraz 5 GHz, dla której maksymalna prędkość danych wynosi 1300 Mbps. Atutem sprzętu jest wbudowany system QOS, który optymalizuje podział pasma, zapewniając Ci maksymalną wydajność połączenia.

router bezprzewodowy TP-LINK AC1750 Archer C7

 • Totolink A3002RU V2 – router WiFi z przeznaczeniem do sieci lokalnych i telewizji kablowej. Urządzenie zapewnia pracę w dwóch częstotliwościach (2.4 GHz i 5 GHz) oraz maksymalną prędkość transmisji bezprzewodowej na poziomie 1200 Mbps. Model został wyposażony w 4 porty LAN oraz jedno wejście USB. Sprzęt posiada również doskonały firewall, na który składają się SPI Firewall, MAC Filtering, IP Filtering oraz Port Filtering, URL.

router bezprzewodowy Totolink A3002RU V2

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym informacjom już wiesz, jak skonfigurować router WiFi, a dostosowywanie parametrów sprzętu nie sprawi Ci najmniejszego problemu. Jeśli natomiast poszukujesz urządzenia, dzięki któremu z łatwością udostępnisz bezprzewodowo internet, już teraz zachęcamy Cię do sprawdzenia propozycji sklepu OleOle!. Udanych zakupów!Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!