Jak odkamienić czajnik elektryczny?

Adam

Czajnik elektryczny może służyć Ci latami. Warunek jest jeden – musisz o niego właściwie dbać. Systematyczna pielęgnacja urządzenia obejmuje przede wszystkim usuwanie kamienia. Gromadzący się osad ma bowiem niekorzystny wpływ nie tylko na estetykę sprzętu, ale i jego prawidłowe funkcjonowanie. Jak odkamienić czajnik elektryczny? Poznaj nasz poradnik, w którym podajemy najlepsze rozwiązania!

Odkamienianie czajnika elektrycznego – dlaczego jest konieczne?

Czajniki elektryczne, jak każdy inny sprzęt AGD, wymaga systematycznej konserwacji. Największym zagrożeniem dla tego typu urządzeń jest twarda woda płynąca w większości domowych instalacji. Obfituje ona bowiem w łatwo krystalizujące się jony magnezu i wapnia. Pierwiastki te, pod wpływem ogrzewania, niezwykle łatwo wytrącają się z cieczy, osadzając na ściankach i grzałce czajnika elektrycznego. Gromadzący się osad skutkuje wieloma negatywnymi następstwami, odbijając się m.in. na smaku przygotowywanych napojów i pracy urządzenia. Jakie korzyści przyniesie utrzymywanie właściwej higieny urządzenia oraz regularne odkamienianie czajnika elektrycznego? 

Doskonały smak przygotowywanych napojów – systematyczne usuwanie osadu pozwoli Ci cieszyć się niezaburzonym smakiem przyrządzanych naparów, takich jak kawa czy herbata.

Wydłużona żywotność – gruba warstwa nagromadzonego osadu ogranicza funkcjonalność urządzenia i grozi ryzykiem pojawienia się awarii – np. w postaci spalonej grzałki. Odkamienianie czajnika elektrycznego to gwarancja pełnej sprawności urządzenia oraz wydłużenia jego żywotności. 

Niższe koszty eksploatacji – zakamieniony czajnik elektryczny ma bezpośrednie przełożenie na zasobność Twojego portfela. Zanieczyszczone urządzenie zużywa bowiem znacznie więcej energii do podgrzania wody, co skutkuje wyższymi rachunkami za prąd. 

Wysoka estetyka – gromadzący się osad wpływa niekorzystnie na estetykę urządzenia. Nieatrakcyjny wygląd sprzętu razi w oczy szczególnie w przypadku modeli wykonanych ze szkła, takich jak  RAVEN EC012 czy Morphy Richards 43970. Regularne odkamienianie czajnika elektrycznego przy pomocy sprawdzonych środków skutecznie usuwa nagromadzony kamień ze ścianek i grzałki urządzenia.

zaparzacz do herbaty Morphy Richards 43970

Jak odkamienić czajnik elektryczny – praktyczne porady

Przekonały Cię powyższe korzyści i teraz zastanawiasz się, jak odkamienić czajnik elektryczny? Podążaj zatem za poniższymi wskazówkami, w których podpowiemy Ci, jak usunąć osad z Twojego urządzenia!

  • Chemiczne sposoby na odkamienienie czajnika elektrycznego – sklepowe odkamieniacze renomowanych producentów to chemiczne specyfiki, które działają szybko i skutecznie. Przykładowo, jeśli posiadasz czajnik elektryczny RAVEN EC014V, możesz wybrać preparat właśnie tej marki. Gotowe odkamieniacze występują przede wszystkim w formie płynu (np. Melitta AntiCalc BIO Liquid 250ml). Spotkać je możesz jednak również w formie kapsułek lub w proszku. Informację odnośnie zastosowania danego produktu znajdziesz na jego etykiecie. Z reguły jednak procedura usuwania kamienia przy użyciu specjalnych preparatów sprowadza się do dodania określonej ilości specyfiku do wody w czajniku i jej zagotowania. 

środek do usuwania kamienia Melitta AntiCalc BIO Liquid 250ml

  • Domowe sposoby na odkamienienie czajnika elektrycznego – alternatywą dla chemicznych metod usuwania osadu są środki domowe. Jednym z najpopularniejszych sposobów odkamieniania urządzenia jest ocet spirytusowy. Całość działań sprowadza się do zagotowania  czajniku elektrycznym roztworu wody i octu (w proporcjach 1:1), a następnie pozostawieniu mieszaniny w sprzęcie na około godzinę. Po tym czasie urządzenie należy dokładnie przepłukać. W celu usunięcia kamienia równie chętnie stosuje się także sok z cytryny (ok. 1 szkl.), kwasek cytrynowy (ok. 50 g), sodę oczyszczoną (2 łyżki), colę (500 ml), a nawet łupiny ziemniaków (2 garście)! Jak odkamienić czajnik elektryczny za pomocą powyższych produktów? Ich wykorzystanie sprowadza się do tych samych działań – dodaniu wybranego produktu do wody w  czajniku, jego zagotowania, a następnie dokładnego przepłukania sprzętu.
  • Działaj zapobiegawczo – niestety, nie masz większego wpływu na jakość wody dostarczanej do Twojego domu. Możesz jednak znacząco zredukować jej twardość, np. poprzez zamontowanie zmiękczacza wody. Kolejnym prewencyjnym rozwiązaniem są  dzbanki filtrujące (np. takie jak Brita Elemaris XL czy Dafi Astra LED Uniamx), za pomocą których oczyścisz wodę wlewaną do urządzenia.

dzbanek filtrujący Dafi Astra LED Uniamx (kolor stalowy)

  • Bądź systematyczny – czajnik elektryczny należy czyścić regularnie – co do tego nie ma wątpliwości. Jednakże, jak często należy to robić? W pierwszej kolejności zalecamy zerknięcie do zaleceń producenta. Pamiętaj jednak, że wszystko zależy od częstotliwości użytkowania urządzenia. Wyraźnym sygnałem jest oczywiście pojawiający się osad. Z reguły odkamienianie czajnika elektrycznego przy codziennym użytkowaniu przeprowadza się co 3 miesiące. 
  • Postaw na zaawansowane rozwiązania – czajniki elektryczne dostępne na rynku różnią się między sobą rozmaitymi parametrami technicznymi. Podczas zakupu warto zatem postawić na model wygodny w eksploatacji i posiadający przydatne udogodnienia, które pomogą Ci w walce z uporczywym kamieniem. Zdecydowanie łatwiej oczyścisz czajniki elektryczne wykonane z ceramiki (np. RAVEN ECC002) lub stali nierdzewnej (np. Philips Daily Collection HD9350/91). Zwróć również uwagę na warianty z wbudowanym filtrem wody. Takie rozwiązanie znajdziesz m.in. w modelu DeLonghi KBJ 2001.W czy Russell Hobbs Clarity 20760-57. Dzięki zintegrowanemu filtrowi osad będzie gromadził się znacznie wolniej, co pozwoli Ci przez długi czas cieszyć się doskonałym smakiem przygotowywanych napojów.

czajnik DeLonghi Brillante KBJ 2001.W

Podsumowując, odkamienianie czajnika elektrycznego to kluczowy element kompleksowej pielęgnacji urządzenia, wpływający na jego funkcjonalność i żywotność. Mamy zatem nadzieję, że dzięki informacjom zawartym w powyższym artykule już wiesz, jak odkamienić czajnik elektryczny i przeprowadzenie procedury nie sprawi Ci najmniejszych trudności. Powodzenia! 


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!