Jak dbać o lustrzankę?

Adam

Zakup dobrej lustrzanki to poważna inwestycja. Wydane krocie na sprzęt ma nam zagwarantować wykonywanie jakościowych i zapierających dech w piersi fotografii. By aparat działał jak najlepiej i służył latami, konieczna jest jednak jego odpowiednia pielęgnacja. W tym celu przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik – jak dbać o lustrzankę, który pomoże Ci zachować urządzenie w świetnej kondycji, a Twój portfel uchroni przed wydatkami na zbędne naprawy. Miłej lektury!

Dlaczego o lustrzanki należy dbać?

Lustrzanki to sprzęt, który nadał zupełnie nowe oblicze fotografii, przenosząc ją na wyższy i bardziej zaawansowany poziom. Wyposażone w cyfrowy przetwornik aparaty, niemalże błyskawicznie zrzuciły z tronu swoich analogowych poprzedników. Nic dziwnego –  lustrzanki rozpościerają bowiem przed użytkownikami znacznie szerszy wachlarz możliwości i swobody w zakresie robienia zdjęć, których jakość jest zdumiewająca. Cyfrowe fotografie to gwarancja doskonałej precyzji odwzorowania nawet najdrobniejszych detali z rzeczywistego obrazu w dużych rozdzielczościach. Wysoka cena za dobry sprzęt jest zatem jak najbardziej uzasadniona. 

Jednak nawet najwyższej klasy lustrzanka nie posłuży Ci zbyt długo, jeśli nie będziesz o nią odpowiednio dbać. Na właściwą pielęgnację urządzenia składają się zarówno jego prawidłowe użytkowanie, jak i odpowiednia ochrona sprzętu oraz higiena. Tylko kompleksowe działania będą w stanie zagwarantować długą żywotność lustrzanki i jej bezawaryjne działanie.

osłona LCD GGS Osłona LCD LARMOR 4G - Nikon D5300/D5500/D5600

Jak dbać o lustrzankę – poznaj czynniki szkodliwe 

Aby wiedzieć, jak dbać o aparat lustrzankę, należy zorientować się w tym, za czym urządzenie wybitnie nie przepada. Z racji tego, że ze sprzętu korzystamy nie tylko w zamkniętych pomieszczeniach, ale często pracujemy z nim w terenie, musimy uważać na wiele zagrożeń. Niezależnie od tego, modelem jakiej marki dysponujesz, pamiętaj, że każda lustrzanka narażona jest na działanie podobnych czynników szkodliwych. To właśnie one odpowiedzialne są za główne awarie i uszkodzenia, z jakimi zmagają się użytkownicy. 

  • Wilgoć – wszelkiego rodzaju ciecze oraz generalnie wysoki poziom wilgotności to wróg każdej lustrzanki. Wilgoć ma destrukcyjny wpływ na wszystkie elementy elektronicznie z wewnętrznego układu i części mechaniczne sprzętu. Jeśli często zdarza Ci się pracować w warunkach stwarzających ryzyko zachlapania lub co gorsza – zalania urządzenia, warto rozważyć zakup modelu wodoodpornego. Bezwzględnie należy wyposażyć się również w wodoszczelny pokrowiec, który uchroni sprzęt nie tylko przed wodą, ale i innymi zanieczyszczeniami.
  • Piasek, kurz, pyłki – zanieczyszczenia przybierające formę niewielkich drobinek to kolejna zmora każdego właściciela lustrzanki. Potrafią one z niebywałą łatwością wedrzeć się nawet w najmniejsze zakamarki, stanowiąc tym samym prawdziwe zagrożenie dla delikatnych optyczno-mechanicznych komponentów. Ponadto, wpływają niekorzystnie na jakość zdjęć, osadzając się na obiektywie czy lampie. Najłatwiej o nie oczywiście podczas użytkowania sprzętu na zewnątrz, w związku z czym zakup akcesorium w postaci pokrowca, to konieczność.
  • Uszkodzenia mechaniczne – powstałe czy to w wyniku nieuważnego użytkowania czy w wyniku niefortunnego wypadku. Chociaż pokrowiec stanowi dobrą ochronę lustrzanki przed zanieczyszczeniami, nie uchroni jednak sprzętu od upadku czy przygniecenia. 

Jak dbać o aparat lustrzankę – przydatne porady

Wiesz już czego należy unikać, by zapobiec ewentualnym uszkodzeniom i awariom lustrzanki. Pora zatem przejść do tego, w jaki sposób właściwie czyścić i konserwować sprzęt, by móc cieszyć się jego sprawnym działaniem przez długi czas. Zatem – jak dbać o aparat lustrzankę? Oto kwestie, które wymagają Twojej szczególnej uwagi!

  • Użytkowanie

Odpowiadając na pytanie „jak dbać o lustrzankę” należy rozpocząć od kwestii użytkowania sprzętu. Przede wszystkim dokładaj wszelkich starań, by unikać narażania lustrzanki na działanie wyżej omówionych szkodliwych czynników. Warto również omówić kwestię zmiany obiektywów. Procedura powinna być przeprowadzona z zachowaniem jak najwyższej czystości, dlatego warto ją wykonać w możliwie jak najbardziej sterylnym pomieszczeniu. Podczas zmiany obiektywów pamiętaj również, by trzymać lustrzankę zwróconą bagnetem ku dołowi. Mówiąc o użytkowaniu należy również wspomnieć o pracy z aparatem w różnych temperaturach. Pamiętaj, by nie narażać sprzętu na działanie skrajnie wysokich i niskich wartości. Zatem, jak dbać o lustrzankę zimą? Przede wszystkim postaw na dobrej jakości pokrowiec. Bądź również przygotowany na mniejszą wydajność baterii – w niskich temperaturach akumulatory działają odczuwalnie krócej. Miej zatem zawsze przy sobie dodatkowe źródło zasilania.

  • Czyszczenie

To jeden z podstawowych elementów pielęgnacji sprzętu. Każda lustrzanka wymaga od czasu do czasu kompleksowego czyszczenia wszystkich komponentów – zwłaszcza wtedy, gdy często korzystasz z urządzenia w terenie. Procedura czyszczenia powinna być jednak przeprowadzona z zachowaniem pełnej ostrożności. Podczas niej bowiem niezwykle łatwo o porysowanie lub zawilgocenie wrażliwych elementów optyczno-mechanicznych czy elektronicznych układów. Zabierając się za usuwanie zanieczyszczeń lustrzanki wyposaż się w specjalne produkty czyszczące, delikatną ścierkę z mikrofibry, bezwłókniste chusteczki oraz pędzelek, który jest świetnie radzi sobie z uporczywym kurzem. Podczas czyszczenia przyda Ci się również gruszka fotograficzna, umożliwiająca oczyszczenie najdrobniejszych szczelin aparatu.


filtr Marumi Fit+Slim UV 62mm

  • Ochrona

Zakup lustrzanki to spory wydatek, dlatego koniecznie zadbaj o jego właściwą ochronę. Akcesoria takie, jak torby do aparatów i kamer czy plecaki fotograficzne pozwolą Ci na bezpieczne przechowywanie sprzętu na co dzień oraz bezinwazyjną podróż i pracę w terenie. To, jaką formę ochrony lustrzanki wybierzesz, zależy już tylko od Twoich preferencji. Pamiętaj jednak, żeby dopasować wymiary produktu do posiadanego sprzętu. Podczas zakupu plecaka lub torby zwróć także koniecznie uwagę na liczbę przegródek. Warto postawić na warianty wyposażone w kilka kieszeni, dzięki czemu osobno rozlokujesz wszystkie elementy sprzętu. Najbardziej przydatnymi składowymi ochrony aparatu są także filtry do obiektywów, osłonki wyświetlaczy, powłoki przeciwsłoneczne. 

torba Camrock Cube R10

Mamy nadzieję, że dzięki powyższemu poradnikowi już wiesz, jak dbać o lustrzankę. Jeśli w Twoim wyposażeniu brakuje któregoś z wyżej wymienionych akcesoriów, już teraz zachęcamy Cię do przejrzenia propozycji dostępnych w naszym sklepie. Udanych zakupów! Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!