Jak czyścić klawiaturę mechaniczną?

Franek

Klawiatury mechaniczne to jeden z częstszych wyborów wymagających użytkowników. Niemniej tak jak w przypadku wszelkich urządzeń i akcesoriów komputerowych, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak czyścić klawiaturę mechaniczną? Jakie akcesoria będą niezbędne i czy na pewno jest to zadanie niezbędne i możliwe do samodzielnego wykonania? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Czyszczenie klawiatury mechanicznej – czy jest konieczne?

Zabrudzenie klawiatury, czy to mechanicznej, czy hybrydowej czy  membranowej, jest nieuniknione. Osadza się na niej kurz, brud, osad, a i niejednokrotnie dochodzi do różnego rodzaju zachlapań. Oczywiście nie można pozostawiać tego bez interwencji – z czasem zgromadzony brud może utrudniać działanie klawiatury, spowalniać ją lub nawet doprowadzić do całkowitego zepsucia. Nie powinieneś mieć więc żadnych wątpliwości – czyszczenie klawiatury mechanicznej jest konieczne. Oczywiście także z punktu widzenia higieny i troski o swoje zdrowie – regularne usuwanie zanieczyszczeń niweluje ryzyko rozwoju grzybów, pleśni czy przenoszenia różnych drobnoustrojów dłońmi np. do buzi. 

Klawiatura mechaniczna – czym czyścić?

Klawiaturę łatwo jest zabrudzić, jednak znacznie trudniej wyczyścić. I nawet jeśli regularnie przecierasz klawisze z zewnątrz, to jednak nie jest to dostatecznie skuteczne. Pod klawisze przedostaje się mnóstwo kurzu, okruchów i pyłów. Z zewnątrz do wyczyszczenia klawiatury mechanicznej wystarczy zwilżona ściereczka lub specjalne chusteczki czyszczące. Jednak już do wyczyszczenia wnętrza klawiatury, potrzebne będą inne akcesoria. 

ściereczki Reinston chusteczki czyszczące ECH002 (100 szt.)

Liczba kosmetyków służących do czyszczenia sprzętu komputerowego jest obszerna. W ofercie OleOle! w kategorii produkty czyszczące czeka na Ciebie kilka interesujących pozycji. Podczas czyszczenia klawiatury mechanicznej najbardziej przyda nam się sprężone powietrze – np. Reinston sprężony gaz ECH001 (400 ml). Ponadto warto mieć w zanadrzu Reinston chusteczki czyszczące ECH002 (100 szt.), pędzelek z twardym włosiem czy płyn bakteriobójczy. Przydadzą się też śrubokręty, miska z wodą, płyn do naczyń i ręczniki kuchenne. Do usunięcia nakładek na klawisze możesz zakupić specjalne narzędzie (specjalne, drutowe uchwyty, które nie zniszczą nakładek), ale z pewnością sprawdzi się także pęseta czy szczypce. Pamiętaj, że klawiatury komputerowe to dość delikatne urządzenia, z którymi należy obchodzić się ostrożnie – zarówno w czasie eksploatacji, jak i porządkowania.

sprężone powietrze Reinston sprężony gaz ECH001 (400 ml)

Jak czyścić klawiaturę mechaniczną – krok po kroku

Czyszczenie klawiatury mechanicznej można wykonać na dwa sposoby. Pierwszy nie wymaga zbyt wiele czasu i można taki zabieg wykonywać co kilka tygodni. Drugi obejmuje dokładniejsze czyszczenie, które powinno się wykonać przynajmniej raz w roku oraz gdy na klawiaturę wyleje się jakość płyn, ale jest on bardziej czasochłonny.

W obu metodach najpierw należy usunąć nakładki na klawisze za pomocą wspomnianego wcześniej narzędzia lub też pęsety albo szczypiec. Można to uczynić chwytając po bokach nakładki i unosząc całość do góry, jednocześnie trzymając klawiaturę, a następnie zdjąć nakładki, które podparte są stabilizatorami (te występują m.in. przy SPACJI, SHIFT i innych większych przyciskach). Należy czynić to spokojnie i cierpliwie, by ich nie uszkodzić.

  • Szybkie czyszczenie

Przetrzyj zdjęte nakładki szmatką lub chusteczkami do czyszczenia – na górze, ale i po bokach oraz pod spodem. Nie korzystaj z płynów z alkoholem, bowiem może on zmazać napisy czy uszkodzić gumowe nakładki. Sprawdzi się tu dobrze woda z płynem do naczyń. Następnie przedmuchaj całą klawiaturę wykorzystując kompresor albo sprężone powietrze. Wytrzyj całą obudowę, a następnie ją osusz. Umieść nakładki na przyciski na swoich miejscach i gotowe. Czynność tę polecamy powtarzać do kilka tygodni, dzięki czemu zniwelujesz konieczność wykonywania skrupulatnego czyszczenia.

  • Dokładne czyszczenie

W tym wariancie nie musisz przecierać nasadek, a zalecane jest, by wsadzić je do wody z płynem do naczyń, by nieco nasiąkły, a usunięciu brudu było łatwiejsze. To najbardziej rekomendowana metoda, gdy szukasz odpowiedzi na pytanie, jak czyścić klawiaturę mechaniczną po zalaniu płynem (np. sokiem kawą). Zostaw nakładki w kąpieli na około godzinę, a następnie osusz je ręcznikami kuchennymi bądź delikatnym nawiewem suszarki (niezbyt gorącym). Zalaną klawiaturę polecamy rozebrać – najczęściej wystarczy odkręcić kilka śrub na spodzie konstrukcji. Rozłóż elementy, rozdziel płytkę drukowaną od matrycy i oczyść poszczególne elementy, a następnie wysusz całość. Polecamy pozostawić wyczyszczone elementy na kilka godzin do wyschnięcia (najlepiej na noc), a dopiero kolejnego dnia złóż je tak, jak były. Zacznij od skręcenia obudowy, a dopiero później powkładaj dokładnie osuszone nakładki. Na koniec przedmuchaj wszystko skompresowanym powietrzem i upewnij się, że każdy przycisk jest na swoim miejscu.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik podpowiedział Ci, jak czyścić klawiaturę mechaniczną. Polecamy zaopatrzyć się z niezbędne akcesoria i od czasu do czasu wykonywać zabiegi pielęgnacyjne i konserwacyjne, które wydłużą żywotność sprzętu. A jeśli Twój sprzęt mimo wyczyszczenia nie działa tak jak powinien, jest wolny lub klawisze odmawiają posłuszeństwa – sprawdź ofertę OleOle!, gdzie czeka na Ciebie cała gama klawiatur mechanicznych.Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!