Czy karta dźwiękowa jest potrzebna?

Roman

Karta dźwiękowa to ważny komponent każdego komputera i laptopa. Umożliwia rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku, jak i oczywiście słuchanie muzyki. Rynek oferuje szeroko wybór, co często zachęca użytkowników do wymiany karty na nową. Jednak czy karta dźwiękowa jest potrzebna? Czy opłaca się ją wymienić? Kiedy jest to szczególnie polecane i przede wszystkim – do czego potrzebna jest karta dźwiękowa? Zapraszamy do lektury!

Karta dźwiękowa – czy jest potrzebna?

Zanim odpowiemy na tytułowe pytanie, czyli czy karta dźwiękowa jest potrzebna, przedstawimy kilka najważniejszych informacji na temat tego elementu. Karta dźwiękowa, nazywana także kartą muzyczną, to komputerowa karta rozszerzeń. Umożliwia ona rejestrację, przetwarzanie i odtwarzanie dźwięku, w tym również słuchanie muzyki. Obecnie układy dźwiękowe, które w pełni wystarczą do podstawowych prac na urządzeniu, są wbudowane w płytę główną komputera i tym samym nie stanowią karty rozszerzenia. Ponadto warto wiedzieć, że na rynku dostępne są też zewnętrzne karty dźwiękowe, podłączane do komputera przez port USB.

Skoro karta jest już w prawie każdym modelu, skąd więc pytanie „karta dźwiękowa – czy jest potrzebna”? Otóż najczęściej zadają je osoby, które nie mają doświadczenia ze sprzętem i dopiero planują zakup nowego urządzenia. Być może dotychczas posługiwali się dawnym modelem, gdzie wciąż stosowano zintegrowane karty. 

Z kolei osoby, które korzystają ze sprzętu w celach rozrywkowych czy profesjonalnych, np. gracze czy twórcy filmów i muzyki, wiedzą, że karta jest potrzebna, ale zazwyczaj zależy im na poznaniu odpowiedzi na inne pytanie – do czego potrzebna jest karta dźwiękowa i kiedy warto ją wymienić. Odpowiedź na te pytania prezentujemy poniżej!

Do czego potrzebna jest karta dźwiękowa? 

Karta dźwiękowa jest kupowana nie tylko kiedy nasz komputer nie posiada wbudowanej karty dźwiękowej, ale także wówczas, kiedy zależy nam na wydajniejszej i oferującej lepsze parametry karcie. Tak jak wspomnieliśmy, wyróżnia się karty dźwiękowe wewnętrzne oraz zewnętrzne. W codziennym użytkowaniu różnice między nimi mogą być niezauważalne, ale kiedy pracujemy z dźwiękiem, gramy w gry czy często słuchamy muzyki lub oglądamy filmy, można zauważyć pewne czynniki przemawiające na korzyść odrębnych kart dźwiękowych.

Zatem do czego potrzebna jest karta dźwiękowa? Dobre karty oferują lepszy potencjał dźwiękowy komputera (w połączeniu z dobrymi głośnikami lub słuchawkami otrzymamy znakomitą jakość dźwięku i niezapomniane wrażenia) oraz są podstawą do pracy z muzyką (np. gdy komponujemy, miksujemy czy obrabiamy muzykę i materiały audio-wideo). 

Wymiana karty dźwiękowej – czy warto?

Zakup karty muzycznej i jej wymiana na nową często jest motywowany tym, że układy zintegrowane bywają rozwiązaniami budżetowymi oraz zminiaturyzowanymi, a przez to trudno im konkurować z topowymi kartami muzycznymi wewnętrznymi lub zewnętrznymi.  O ile nasz komputer nie miał do tej pory karty dźwiękowej lub ma kartę zintegrowaną, nie musimy martwić się o procedurę wymiany. Po prostu, gdy już mamy włożoną do któregoś slotu starą kartę dźwiękową, musimy ją najpierw wyjąć. Nieco inaczej jest, gdy zintegrowana karta dźwiękowa jest wbudowana na stałe w płytę główną komputera. Wówczas warto wiedzieć, że nie wymontowuje się jej, ale wyłącza z poziomu BIOS. Jeśli nie masz doświadczenia i obawiasz się tych procedur, możesz zlecić pomoc ekspertom w serwisie. Wymiana karty dźwiękowej wówczas będzie profesjonalna i pozbawiona ryzyka, że coś pójdzie nie tak.

Jaką kartę dźwiękową wybrać?

Już wiesz, do czego potrzebna jest karta dźwiękowa oraz kiedy warto zdecydować się na nową. Jeśli rozważasz zakup, koniecznie sprawdź karty dźwiękowe dostępne w OleOle!. Mamy dla Ciebie kilka produktów, które cieszą się szczególną popularnością wśród naszych klientów wraz z ich krótką specyfikacją. Być może ułatwi Ci to decyzję!

  • Creative Sound BlasterX G1 – karta dźwiękowa zewnętrzna, obsługująca wejściowe sygnały audio w standardzie 7.1. Pozwala uzyskać realistyczną wirtualizację dźwięku, przez co świetnie sprawdzi się w przypadku graczy. Precyzyjnie i inteligentnie wycisza nieistotne dźwięki i udoskonala jakość rozgrywki. Współpracuje z wszechstronnym oprogramowaniem BlasterX Acoustic Engine Pro.

karta dźwiękowa Creative Sound BlasterX G1

  • Creative Sound Blaster Audigy Fx bulk PCI-E – wewnętrzna karta muzyczna, w której zastosowano technologie SBX Pro Studio.  Sprawdzi się u osób, którym zależy na wysokiej jakości obsłudze multimediów – np. oglądaniu filmów z realistycznym i doskonałym dźwiękiem. Polecana jest też do słuchania muzyki i grania w gry. W tym modelu poziom głębi dźwięku można dostosować do własnych preferencji!

karta dźwiękowa Creative Sound Blaster Audigy Fx bulk PCI-E

  • ASUS Xonar Essence STX II – wewnętrzna karta dźwiękowa, dedykowana wymagającym użytkownikom. To 7.1-kanałowa karta dźwiękowa Hi-Fi, ze współczynnikiem SNR 124cB, doskonałym wzmacniaczem słuchawkowym oraz oscylatorem krystalicznym Zapewnia najlepszą jakość dźwięku – wierną, realistyczną i głęboką. Na uwagę zasługuje ekskluzywny zestaw, składający się z 3 wzmacniaczy operacyjnych i narzędzi umożliwiających łatwą regulację.
  • Creative X G6 – wysokiej jakości karta dźwiękowa zewnętrzna, zapewniająca przyjemniejsze doznania w porównaniu z wieloma dostępnymi na rynku urządzeniami. Świetnie sprawdzi się u graczy, użytkowników domowych multimediów czy profesjonalistów obrabiających dźwięki. Atutem tej karty jest fascynujący dźwięk przestrzenny, a także usuwanie zniekształcenia głosu i poprawa jakości dźwięków.

karta dźwiękowa Creative X G6

Jak widzisz, dobra karta dźwiękowa to must have w urządzeniach PC i laptopach. Niemniej nie zawsze konieczna jest wymiana na nowy, wydajny model. Mamy nadzieję, że rozwialiśmy już Twoje wątpliwości i wiesz, co czego potrzebna jest karta dźwiękowa oraz jaki model wybrać, jeśli zdecydujesz się na zakup!Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!