Co to jest radiator komputerowy? Jak wybrać?

Paweł

Procesor urządzenia w trakcie pracy nagrzewa się. Kiedy korzystamy ze sprzętu intensywnie, na przykład grając w gry czy obsługując zaawansowane programy, szczególnie narażamy go na duże obciążenia. Może to prowadzić do przegrzania sprzętu. Potrzebne są więc rozbudowane systemy chłodzenia procesora. Jednym z nich jest radiator komputerowy. Jak działa? Jaki wybrać radiator komputerowy odpowiedni do naszego sprzętu? Poznaj nasz poradnik!

Co to jest radiator komputerowy?

Osoby, które intensywnie korzystają ze swojego sprzętu, często mają problemy z jego przegrzaniem. Wówczas zastanawiają się nad upgradem systemu chłodzącego. Czytając informacje na ten temat, pojawiają się niekiedy wątpliwości – co to jest radiator komputerowy, jak działa i jaki wybrać. Otóż na początku warto wspomnieć, że mocno nagrzewający się procesor może doprowadzić do awarii. Radiator komputerowy ma więc na celu odprowadzanie energii cieplnej, wytwarzanej przez obciążony cpu oraz następne jej rozpraszanie w powietrzu.

Dostępne są wydajne radiatory aluminiowe, posiadające wysoką zdolność do wymiany energii cieplnej z powietrzem. Dziś urządzenia te dodatkowo wyposażone są także w wentylator, który usprawnia wymianę powietrza wokół procesora i tym samym zwiększa wydajność chłodzenia. Pozwala to również na zmniejszenie rozmiarów radiatora.

Radiatory komputerowe – rodzaje

Obecnie najczęściej stosowanym rodzajem chłodzenia jest aktywne chłodzenie procesora. Nie oznacza to jednak, że radiatory komputerowe nie różnią się między sobą. Wręcz przeciwnie – często mają zastosowane inne rozwiązania służące redukcji temperatury procesora, co wpływa oczywiście też na ich wydajność.

wentylator SilentiumPC Fortis 3 RGB HE1425

Dostępne są różne modele:

  • radiator aktywny, zbudowany z aluminiowej konstrukcji żebrowanej lub z zespołu cienkich blaszek, a także z wentylatora, który wpływa na wydajność;
  • radiator aktywny z rurkami cieplnymi – składa się z aluminiowych blaszek (tzw. finów), przez które przechodzą rurki cieplne. Te mają za zadanie zabierać energię cieplną z procesora i rozpraszać ją na aluminiowych finach. Proces jest wspomagany wenylatorem;
  • radiator wodny – wyposażony jest w pompkę, zbiorniczek wyrównawczy i przewody łączące te elementy. Za odprowadzanie energii cieplnej odpowiada ciecz, a wentylator wspomaga chłodzenie.

Jak wybrać radiator komputerowy?

Już wiesz, jakie są dostępne radiatory komputerowe. Niemniej ich duże zróżnicowanie może budzić w Tobie wątpliwości. Jeśli chcesz wiedzieć, jak wybrać radiator komputerowy, to polecamy skorzystać z poniższych wskazówek! Przedstawiamy parametry, jakie powinny wyróżniać nowe chłodzenie procesora!

  • Gniazdo montażowe i podstawka – na początku polecamy sprawdzić czy rozstaw otworów montażowych radiatora będzie odpowiedni podstawki procesora w Twoim sprzęcie. Informacje na ten temat znajdziesz w specyfikacji technicznej nowego systemu chłodzenia.
  • Wymiary radiatora – najlepiej postawić na radiator komputerowy, który zmieści się pod obudową jednostki centralnej. Sprawdź wymiary nowego komponentu, dzięki czemu zyskasz pewność, że będzie on pasować do Twojego sprzętu!
  • Wydajność wentylatora – to bardzo istotny parametr, bowiem przepływ powietrza, który wentylator generuje, wpływa na wydajność i sprawność chłodzenia. Wartość wyrażana jest w w metrach sześciennych na godzinę [m3/h], a niekiedy również w stopach sześciennych na minutę [CFM].
  • Emisja hałasu – praca na komputerze czy korzystanie z multimediów powinny być komfortowe. Polecamy więc wybrać rozwiązanie, które nie będzie zakłócało nadmiernie ciszy. Intensywna praca wentylatora bywa uciążliwa i hałaśliwa. Systemy chłodzenia powinny więc posiadać opis z informacją, jak głośno pracuje urządzenie. Parametr ten określa się w [dB].

Jeśli więc poszukujesz odpowiedniego rozwiązania i wiesz już, jak wybrać radiator komputerowy, polecamy zapoznać się z dostępnym asortymentem w OleOle!. Oferujemy chłodzenie procesora w wielu różnych wariantach! Ponadto w naszej ofercie znajdziesz także urządzenia, które posłużą jako chłodzenie obudowy

wentylator SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2

Czy warto wymienić radiator komputerowy? 

Intensywne korzystanie z komputera sprawia, że sprzęt często się nagrzewa, spowalnia i jest mniej wydajny. Dobry radiator komputerowy, może więc okazać się świetną inwestycją na lata. Wpłynie na stabilne i wydajne warunki pracy procesora, a przede wszystkim też poprawi komfort użytkowania sprzętu. Radiatory komputerowe poleca się także wymienić w sytuacji, gdy podkręcamy procesor i modernizujemy jednostkę centralną – wówczas tylko najwyższe jakości system chłodzący zapewni nam dobrą pracę sprzętu. Zbudowany z aluminium lub miedzi radiator przypominać może nam swoim wyglądem grzejnik, a co więcej – działa również podobnie! Ciepło wytwarzane przez procesor będzie skutecznie odprowadzane, co zwiększy osiągi procesora. Wymieniając chłodzenie na nowe, pamiętaj, że pomiędzy procesorem a radiatorem przylegającym do jego górnej pokrywy, powinna znaleźć się warstwa dobrej pasty termoprzewodzącej, np. Cooler Master RG-ICE2-TA15-R1

Jak widzisz, radiator komputerowy znacząco wpływa na pracę Twojego urządzenia. Jeśli masz wrażenie, że obecny system chłodzący zawodzi, warto rozważyć jego wymianę. Dowiedziałeś się już, jak wybrać radiator komputerowy, więc nie powinno przysporzyć Ci to większych trudności. Sprawdź ofertę i zwiększy wydajność pracy komputera.


Czy ten artykuł był dla Ciebie przydatny?

Napisz nam, co myślisz

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Zostaw nam swoją opinię

Przykro nam, że ten artykuł nie spełnił Twoich oczekiwań. Chcemy się dowiedzieć, co możemy poprawić.

Wybierz jedną z opcji: *

Jeśli chcesz, podaj nam więcej szczegółów:

0/2000
Administratorem danych osobowych jest Euro-net Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, właściciel marki OleOle, adres: 02-273 Warszawa ul. Muszkieterów 15, @: daneosobowe@oleole.pl, telefon: 812 812 812, (Administrator). W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych, w tym ich profilowaniu.

Dziękujemy za dodatkowy komentarz!

Zapisaliśmy Twoją wiadomość. Pomoże nam poprawić i ulepszyć treści w serwisie.

Dziękujemy! Zapisaliśmy Twoją opinię

Już zapisaliśmy Twój głos!

Dziękujemy!