Słownik pojęć i terminów

W jaki sposób korzystać ze słownika?
Wybierz literę alfabetu:

Filtry - oczyszczacze powietrza

Oczyszczacze powietrza są wyposażone w wentylator, który zasysa powietrze do jego wnętrza. Dzięki zamontowanym w oczyszczaczu filtrom powietrze jest oczyszczane i wydmuchane do pomieszczenia.

Najczęściej spotykane w oczyszczaczach filtry to:

Filtr wstępny – osadzają się na nim większe zanieczyszczenia takie jak kurz czy sierść. Najczęściej wykonany jest z plastikowej siatki, dzięki czemu nie zużywa się. Wystarczy go o czyścić lub umyć pod bieżącą wodą, co 1-2 tygodnie w zależności od stopnia zanieczyszczenia powietrza.

Filtr HEPA – Usuwa z powietrza szkodliwe dla zdrowia cząsteczki pyłu PM 2,5 występujące w smogu. Oczyszcza powietrze także z grzybów, wirusów i bakterii. Najczęściej wykonane są z włókna szklanego lub polipropyleny. Bardzo cienkie nitki włókien są prasowane tworząc gęstą siateczkę strukturą przypominającą bibułę. Dla zwiększenia powierzchni filtra są ułożone w harmonijkę. Najczęściej producenci określają żywotność filtrów HEPA na około 2 lata.

Filtr węglowy – Usuwa z powietrza nieprzyjemne zapachy, w tym dym papierosowy oraz lotne związki organiczne. Filtr zbudowany jest z węgla aktywnego i wystarcza na okres do 12 miesięcy.

Filtr nawilżający – nie dopuszcza do uwalniania się osadów i kamienia oraz chroni przed pleśnią i zarazkami. Należy go wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta.

Filtr katalityczny – usuwa szkodliwe dla zdrowia związki takie jak formaldehyd, benzen czy lotne związki organiczne. W oczyszczaczach może również występować filtr fotokatalityczny z wbudowaną lampą UV. Zalecana częstotliwość wymiany filtra może być różna w zależności od producenta urządzenia.

Filtr antyalergiczny – pochłania najczęstsze alergeny takie jak roztocza, wirusy i bakterie. Zazwyczaj jest to mata nasączona substancjami neutralizującymi alergeny. Żywotność filtra i częstotliwość wymiany zależą od producenta.

Pamiętaj, aby oczyszczacz efektywnie pracował filtry muszą być regularnie czyszczone i wymieniane zgodnie z zaleceniami producenta. Im bardziej zanieczyszczony filtr - tym jego efektywność jest mniejsza. Niektóre modele oczyszczaczy wyposażone są we wskaźnik stopnia zabrudzenia filtra, który przypomni Ci o konieczności jego wymiany.

Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację