Słownik pojęć i terminów

W jaki sposób korzystać ze słownika?
Wybierz literę alfabetu:

System operacyjny - komputery


System operacyjny to środowisko programów, które zarządzają systemem komputerowym oraz tworzą główną platformę, umożliwiając zainstalowanie w systemie oprogramowania. Komputer bez SO, jest bezużyteczny, nadzoruje on prace wszystkich uruchomionych procesów oraz urządzeń. System operacyjny umożliwia zarządzanie zasobami komputera oraz gromadzenie i kierowanie danymi. Komunikacje z użytkownikiem zapewnia zewnętrzna warstwa systemu zwana powłoką. Obsługa odbywa się za pomocą myszy, klawiatury lub dotykowego ekranu. Najbardziej popularne systemy stosowane w komputerach, laptopach i notebookach to: Microsoft Windows, jego najnowsza wersja Windows 8; Linux np. Ubuntu, Kubuntu; Mac OS miedzy innymi: Mac OS 9 oraz MacOS X.


 Windows 8.x
Charakterystyczny ekran startowy Windows 8.x bazuje na prostym, graficznym układzie. Znajduje się na nim szereg kafelków, które w każdej chwili można łatwo spersonalizować. Dodatkowo, w sklepie Windows, znajdują się tysiące aplikacji, rozszerzające możliwości urządzenia. Windows 8.1 pozwala jednocześnie otworzyć wiele aplikacji, a ich układ na ekranie można indywidualnie dostosować do swoich aktualnych potrzeb. Utworzone dokumenty zapisywane mogą być bezpośrednio w wirtualnej chmurze, dzięki temu dostęp do nich jest możliwy gdziekolwiek jesteś. Użytkownicy Windows 8.x przez ograniczony czas mają możliwość darmowej aktualizacji systemu do wersji Windows 10.
 
   Windows 10
Nowy system Windows 10to połączenie najlepszych cech Windows 7 oraz Windows 8.x. Został stworzony wraz z użytkownikami Windows, których uwagi zostały uwzględnione przy tworzeniu nowego systemu. Jedną z cech jest powrót do menu Start. Jednocześnie nadal pozostaje możliwość ustawienia charakterystycznych dla poprzedniej wersji "kafelków". Windows 10 to najbardziej zaawansowany system operacyjny od Microsoft, który daje wiele możliwości jego użytkownikom.
 
   OS X
System operacyjny instalowany w komputerach marki Apple. Pochodzi z rodziny Uniksowych systemów operacyjnych. System ten jest stale udoskonalany, charakterystyczną cechą są coroczne aktualizacje.
 
   Chrome OS
System operacyjny firmy Google, wykorzystujący aplikacje internetowe. Chrome OS opiera się na jądrze Linux, a jego kod źródłowy jest otwarty. Aby korzystać z funkcjonalności systemu niezbędny jest dostęp do internetu.
 
Linux
Jest to rodzina systemów uniksowych opartych na jądrze Linux. Systemu Linux są systemami otwartymi, dzięki czemu ich kod źródłowy może być dowolnie wykorzystywany przez twórców systemów. Istnieje wiele rodzajów systemów Linux, najpopularniejszymi z nich są m.in. Ubuntu, Debian, Fedora, Mandriva.

 
Czy ta informacja była dla Ciebie przydatna? Dziękujemy za opinię. Wg. Ciebie ta informacja jest przydatna Dziękujemy za przesłanie wiadomości Juz oddałeś głos na tą informację