PROMOCJE
poradnik-jak-zmienic-oblicze-ogrodu
prace w ogrodzie

Letnie prace w ogrodzie

Prace ogrodowe najczęściej kojarzone są z wiosną. To wtedy grabimy pozostałe po zimie liście i igły sosnowe, czyścimy ogród z połamanych gałązek, przekopujemy i nawozimy grządki, oraz siejemy. Z kolei za okres zbiorów uważa się jesień. Czy to znaczy, że latem w ogrodzie można wyłącznie wypoczywać?

Wbrew pozorom w sezonie letnim w ogrodzie jest dużo pracy. To, co zostało wiosną posadzone i posiane, nie wyrośnie pięknie i nie da obfitych plonów bez troskliwej ręki ogrodnika. Ogród od leśnej łąki różni się właśnie tym, że jest zadbany.

Prace ogrodowe w czerwcu

W czerwcu jest najwięcej pracy w ogrodzie. Obowiązkowo trzeba spulchnić ziemię przy grządkach, by łatwiej wchłaniała wodę deszczową. W okresie suszy rośliny trzeba podlać. Najlepiej robić to wcześnie rano lub wieczorem, gdy rośliny nie są mocno rozgrzane słońcem. To także dobry moment, by przystrzyc żywopłot, zadbać o podporę dla roślin pnących, usunąć pędy przekwitłych kwiatów. To również czas na wysiew bylin oraz roślin dwuletnich, wykopanie cebulek tulipanów i narcyzów, przycięcie liści truskawek, oraz przyozdobienie roślinami oczka wodnego. Jak widać, czerwiec nie pozwoli spokojnie poleżeć w cieniu

Prace ogrodowe w lipcu

Lipiec to miesiąc pierwszych zbiorów. Można cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi pomidorami lub papryką oraz ziołami. Przy okazji zbierania ziół można przyciąć ich pędy. Będą wtedy ładnie i gęsto rosły. Młode jabłonie, grusze i śliwy mogą mieć problem z utrzymaniem coraz większych owoców.

By zapobiec złamaniu się gałęzi, trzeba je podeprzeć. Druga połowa lipca to dobry moment na usuwanie z drzew dziko rosnących pędów, tzw. „wilków”. W lipcu można jeszcze posiać marchew i buraki, będą do zebrania późną jesienią. Owoce, które spadły z drzew, jeśli nie nadają się do spożycia, trzeba zagrabić i przerzucić na kompost. Lepiej, żeby nie gniły i nie przyciągały groźnych owadów. Jednak mimo wszystko lipiec jest mniej wymagający niż czerwiec, można trochę odpocząć.

prace ogrodowe w lipcu

Prace ogrodowe w sierpniu

Sierpień nie będzie tak pracowity, jak czerwiec, ale nie pozwoli na taki oddech jak lipiec. To pora zbiorów i robienia przetworów. To także dobry moment na sadzenie drzew liściastych a zaraz po nich wiecznie zielonych iglaków. Jednoroczne kwiaty i byliny mają już dojrzałe nasiona, które warto pozbierać przed zimą. Nie można zapominać o regularnym podlewaniu roślin, sierpień to często miesiąc suszy. Krzewy owocowe po zbiorach należy podciąć. Zagwarantuje to udane zbiory również w kolejnym roku. Miłośnicy i hodowcy truskawek w drugiej połowie sierpnia powinni posadzić nowe krzaczki tych owoców. Mimo wszystko sezon letni to nie tylko sezon wytężonej pracy w ogrodzie. Znajdzie się też czas na odpoczynek, leniwe wylegiwanie się w leżaku lub hamaku, powolne kosztowanie pierwszych owoców, łapanie letniego słońca, albo grill z przyjaciółmi. Ogród latem ma naprawdę bardzo dużo do zaoferowania swoim użytkownikom. Wystarczy wsłuchać się w jego potrzeby, a na pewno odwdzięczy się tym samym.