PROMOCJE
poradnik-jak-zmienic-oblicze-ogrodu
prace w ogrodzie

Kosiarka elektryczna czy spalinowa? Dokonaj właściwego wyboru.

Elektryczne czy spalinowe? Oba typy kosiarek mają swoich zwolenników i przeciwników. Które jednak wybrać?

Trawnik jest wizytówką twojego ogrodu. To na nim wypoczywasz i organizujesz imprezy. Warto więc odpowiednio o niego zadbać i wyposażyć się w sprzęt, który ułatwi jego pielęgnację. Obok akcesoriów do nawadniania, najważniejsza będzie kosiarka, dzięki której utrzymasz odpowiednią długość trawy. W przypadku niewielkich (około 50 metrów kwadratowych) trawników w zupełności wystarczą kosiarki ręczne. Jeśli jednak twój trawnik jest większy, zastanów się nad zakupem któregoś z modeli spalinowych lub elektrycznych. Które z nich będą najlepsze?

Kosiarki elektryczne

Są niewielkie i dość lekkie, dzięki czemu można bez problemu przechowywać je nawet nie dysponując wydzielonym pomieszczeniem do składowania sprzętu. Niska waga oznacza też brak problemów w użytkowaniu, które jest tym łatwiejsze, że do jej uruchomienia wystarczy podłączyć kabel do prądu. Kosiarki elektryczne mają jednak pewne ograniczenia. Wymagają dostępu do sieci energetycznej (a to w niektórych ogrodach może być problemem), a ich zasięg ograniczony jest długością przewodu zasilającego. Możemy jednak uniknąć tego problemu kupując kosiarkę akumulatorową.

Kosiarki spalinowe

Tych wad nie posiadają kosiarki spalinowe, które mogą być wykorzystywane do ścinania nawet największych trawników. Silniki spalinowe zwykle są też mocniejsze od elektrycznych, dzięki czemu lepiej radzą sobie ze ścinaniem wysokiej trawy. Jednak i ten typ ma słabe strony. Decydując się na kosiarkę spalinową musisz bowiem przygotować się na wyższe koszty eksploatacji (zakup benzyny i oleju silnikowego) i głośniejszą pracę. Są też cięższe od elektrycznych i trudniejsze w obsłudze, dlatego poleca się je raczej doświadczonym ogrodnikom.

Którą wybrać?

Przy wyborze typu kosiarki powinieneś wziąć pod uwagę przede wszystkim wielkość swojego ogrodu. Na trawnikach o powierzchni nieprzekraczającej 500 metrów kwadratowych świetnie sprawdzą się kosiarki elektryczne z odpowiednio długim kablem. Nawet najdłuższy kabel może jednak okazać się za krótki do strzyżenia większych trawników. W takich wypadkach warto wybrać kosiarkę spalinową – pod warunkiem, że potrafisz ją obsługiwać i serwisować.