PROMOCJE
Kategorie artykułów

Poradnik: Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do naszego ogrodu?

Data aktualizacji: 22 marca 2017
 Jak wybrać odpowiednią kosiarkę do naszego ogrodu?

Powoli, ale widocznymi i zdecydowanymi krokami, powraca do naszego krajobrazu wiosna. Wszystko budzi się z zimowego snu. Zwierzęta zaczynają odżywać, ptaki ćwierkać wesoło, powoli robi się zielono. Wiosna pojawi się na dobre również w naszych ogrodach, w okolicznych parkach i w innych, pełnych zieleni miejscach. Podpowiadamy, czym kierować się i na co zwrócić uwagę przy zakupie nowej kosiarki, która pomoże nam zadbać o budzący sie do życia ogród


Kosiarka - wybrać elektryczną, czy spalinową?

To niewątpliwe pierwsze pytanie, które powinno pojawić się w naszej głowie, przed zakupem nowej kosiarki. Zalet i wad pierwszej, jak i drugiej kosiarki można wymienić co najmniej kilka. Jednak, żeby odpowiedzieć sobie na pytanie, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze, musimy zrobić rozpoznanie naszego zielonego terenu. Tak, to właśnie od naszego ogrodu będzie zależało to, jaką kosiarkę wybierzemy. Jeżeli nasz ogród nie należy do największych i jest to w zasadzie powierzchnia dość mała, ale zapewniająca swobodę podczas rodzinnego grillowania, gdzie zostaje kilkanaście metrów kwadratowych po ustawieniu zestawu mebli i grilla, powinniśmy zdecydować się na kosiarkę elektryczną. Taka kosiarka idealnie nadaje się do małych powierzchni. Z kolei, jeżeli nasz ogród kwalifikuje się do średniej wielkości lub dużej, warto zakupić kosiarkę spalinową. Wszystko w tej kwestii zależy też od lokalizacji naszego skrawka zieleni. W sytuacji, w której mamy do czynienia z bliskim sąsiedztwem, jak na przykład w zabudowie szeregowej i nie chcemy wzbudzać sensacji koszeniem trawy, lepiej, abyśmy zdecydowali się na zakup kosiarki elektrycznej. Kosiarka elektryczna sprawdzi się w takim miejscu idealnie, ze względu na swoją cichość pracy. Kosiarka spalinowa będzie idealna, jeżeli nasi sąsiedzi są nieco bardziej od nas oddaleni, a nasz ogród jest już większych rozmiarów.

Kolejnym czynnikiem, wpływającym na wybór pomiędzy kosiarką spalinową, a elektryczną jest częstotliwość, z jaką będziemy kosili trawnik. Jeżeli planujemy to robić dopiero w momencie, kiedy nasza trawa będzie wskazywała na konieczność pielęgnacji, to od razu zdecydujmy się na kosiarkę spalinową. W przypadku, kiedy trawa będzie gęsta i wysoka, kosiarka elektryczna może nie podołać temu zadaniu, a ostatecznie skoszenie nią trawnika może okazać się bardzo kłopotliwe.

Ostatnią rzeczą, która związana jest z kosiarką elektryczną, to konieczność posiadania przedłużacza lub ładowania akumulatorów w przypadku kosiarki akumulatorowej. Jeżeli nie chcemy być zależni od długości kabla lub poziomu naładowania baterii, zdecydujmy się od razu na kosiarkę spalinową.

Kosiarka elektryczna - mały pomocnik w Twoim ogrodzie

Kosiarka elektryczna to rozwiązanie, które bez wątpienia nada się do małych ogródków, gdzie trawnik jest równy i koszony regularnie z dużą częstotliwością. Wszystko ze względu na to, że kosiarka elektryczna nie jest tak mocna jak spalinowa, a my jesteśmy uzależnieni w jej przypadku od dostępu do prądu lub naładowanego akumulatora. Kosiarka akumulatorowa jest idealna do miejsc, w których sąsiedzi mieszkają blisko nas. Wszystko to ze względu na cichość jej pracy. Przy wyborze kosiarki elektrycznej, koniecznie musimy zwrócić uwagę na moc silnika elektrycznego, ponieważ to od niego będzie zależeć, z jaką trawą poradzi sobie nasz nowy nabytek. Istotna jest też pojemność kosza, im większa, tym rzadziej będziemy musieli go opróżniać. Warto też zwrócić uwagę na jakość wykonania, aby elementy były dobrze spasowane. Na rynku mamy do wyboru wiele firm, które produkują kosiarki elektryczne oraz akumulatorowe. Wśród najlepszych warto wymienić kosiarki Bosch, Makita, Einhell oraz Black&Decker.

Kosiarka spalinowa - stworzona do ciężkich zadań

Nie ulega wątpliwościom, że kosiarka spalinowa przeznaczona jest do znacznie większych powierzchni niż kosiarka elektryczna. Kosiarka spalinowa ma znacznie więcej mocy oraz więcej funkcji, które pozwalają jej nie tylko stawić czoła większym ogrodom, ale również nierównościom całego terenu. Kosiarki Hecht, Makita oraz Einhell, jak i kosiarki spalinowe innych producentów, bez problemu powinny podołać nawet najgęstszym trawnikom. Aby koszenie było jak najbardziej komfortowe, powinniśmy zdecydować się na kosiarkę z napędem. Zdecydowanie podniesie on komfort koszenia, szczególnie przy górzystych trawnikach i kiedy nasza powierzchnia jest dość spora. Istotnym elementem jest silnik. Jeżeli decydujemy się na kosiarkę z napędem i mamy duży ogród, zainwestujmy w mocniejszą jednostkę, z mocą powyżej 5 KM. Zwróćmy uwagę na wielkość kółek, ponieważ im będą większe, tym wyższy komfort prowadzenia i manewrowania kosiarką będziemy mieli. Kolejną rzeczą jest regulacja wysokości, najlepsza jest taka, która pozwala się ustawić jedną dźwignią. Ostatnimi dwoma elementami, które wpływają na wygodę koszenia, to pojemność kosza oraz system rozdrabniania i wyrzucania trawy. Kosiarka spalinowa posiada znaczną przewagę nad kosiarką elektryczną, ze względu na możliwości zadaniowe. Nie jesteśmy też uzależnieni od dostępu do prądu i naładowania akumulatora. Musimy się liczyć jednak z kosztami eksploatacyjnymi. Każdorazowe koszenie i nowy sezon będą wiązały się bowiem z zakupem paliwa oraz wymianą oleju w silniku.  


Zobacz wszystkie kosiarki w naszej ofercie.